poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Elektroniczna wróżba

Rzuciłem gazetę w kąt. Stirlitz twierdzi, że gazet już nie warto czytać nawet dla programu telewizyjnego. Chyba przyznam mu rację, ponieważ przełomowe wydarzenie, jakim była utrata wpływów przez USA w Ekwadorze przeszła praktycznie w prasie bez echa. Cała Ameryka Łacińska skierowała się na lewo. Ekwador wybrał 46-letniego Raffaela Correa, bliskiego sojusznika lewicowego przywódcy Wenezueli Hugo Chaveza. Chłopaki z CIA toczą pianę z pysków. Wybory lewicowych polityków mających na celu głównie dobro lokalnej ludności zmienia układ sił w gospodarce uniemożliwiając penetracje i wyzysk surowcowo-przemysłowy tych państw przez koncerny i korporacje, głównie z USA. Pod wpływami Ameryki pozostaje jedynie Kanada i Meksyk. Sołtys mówi, że my jak zwykle pod prąd. Polska skierowała się na prawo, a raczej w stronę umożliwiającą koncernom zachodnim penetrację i pełen wyzysk przy absolutnej obojetności władzy. Przykład opcji w Polsce i toksycznych instrumentów finsnsowych sprzedanych samorządom we Włoszech pokazuje gdzie nas, obywateli, ma rodzima władza. Przymykanie oka na złodziejstwo zachęca tylko do dalszego okradania Polaków i polskich firm, społeczeństwo doprowadzając do biedy, zniewolenia i upodlenia. Władza nic nie robi również aby skierować strumień pieniędzy na inwestycje. Bezrobocie rośnie, spada poziom konsumpcji i zapewne w drugiej połowie roku znajdziemy się pod kreską, co optymizmem nikogo nie napawa.

Brunner zadzwonił do mnie z Monachium i twierdzi, że należy spodziewać się czegoś niedobrego. Japoński jen się umacnia, co nie wróży dobrze wzrostom na giełdach. Pojawiające się dane w USA za pierwszy kwartał mogą zdołować optymistów. Należałoby też wziąć pod uwagę, że spodziewane są po ogłoszeniu oficjalnym danych mniej oficjalne korekty. Powiązanie tego ze ssaniem na dolara, a potem z jego rozwodnieniem sugeruje, że gospodarczy jumbo zanurkował i szykuje się do długiego szybowania w strumieniach recesji. Pewnie czując swąd spowodowany hamowaniem gospodarki polski minister finansów zaopatrzył się w 20 miliardów dolarów i czeka aż mu deficyt urośnie. Ujawniać, że się takiego babola zrobiło planując budżet jest niepolitycznie. Tym niemniej jesienią listki opadną, ujawni się rozmiar deficytu i każdy zobaczy, że rząd Tuska jest nagi. Jesienią już nikt rozważny kasy Polsce nie pożyczy i stąd bierze się ten kredyt na zapas. Jest szansa, że znajdziemy się w doborowym towarzystwie, którym nikt już nie pożycza, obok Wielkiej Brytanii, Islandii, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Tworzy sie wielka, nowa rodzina. Tradycyjne rodziny, które mają kredyt walutowy czeka dalsze zaciskanie pasa, bo złotego w drugiej połowie roku czekają ciężkie czasy. Oby to zaciskanie pasa nie skończyło się na zaciskaniu go na szyi. Zakładać można i inny pesymistyczny scenariusz, w którym na rynku będzie królowała złotówka, ponieważ inne waluty staną się tak szeroko dostępne jak w PRLu. Czy wtedy też NBP uruchomi spawy walutowe dla banków?

Nowiny Brunnera potwierdziła mi elektroniczna wróżka. Według jej prognoz czekają nas w Polsce jeszcze dwa wstrząsy, jeden już wkrótce i nie bedzie to zapewne majówka;-) i związany z tym kac. Drugi wstrząs wywróżono na przełom września i października. Sołtys jak zwykle wyknuł to po swojemu, że teraz bedzie głodny przednówek, a jesienią trzeba będzie porobić zapasy, zalać cysternę gorzałką, wykopać dubeltówkę, prochu i kul naszykować. Wieś nie zginie, ale miastowych może dotknąć bieda. Scenariusz z pogarszającymi się wynikami gosporaczymi jest jak najbardziej prawdopodobny. Wygląda na to, że już wkrótce do każdego dotrze, że Ameryka nie może bezkarnie produkować wyłacznie dolary, a za druk wystawiać rachunek dla całego świata. Życie przyspieszyło i pokryzysowa zawierucha może rozpocząć się już jesienią. Fale Fibonacciego opisuja teraz narastające w gospodarkach zaburzenia. Jesienią będzie dany początek gwałtownej zmiany w gospodarce i polityce, a końca nie widzą nawet elektroniczne wróżki.

I wtedy gwałtownie zaszumiało i zgasło światło. Czyżby 20 stopień zasilania?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP