poniedziałek, 20 lipca 2009

Mea culpa

Mea culpa. Zamiast faszyzmu w USA jest plutokracja;-) Rządzą bogaci i nie trzeba być specjalnie spostrzegawczym, aby dostrzec ze demokracja jest tylko formą w którą wlano inną materię niż się większości wydaje. Arystoteles onegdaj spostrzegł był, iż wszystko na tym świecie ma swoją formę, ale treść jest jednaka. A tu proszę! Zupełne novum - forma ta sama, ale już bez sensownej treści. Dla większości demokracja to wybory. Problem polega na tym, iż na wyborach demokracja najcześciej się kończy. No bo do czegóż to by dojść mogło, jakby ludek był naprawdę wolny i rządził?! Dlatego Pan Bóg wynalazł wilka, aby baranom zbytnio pod kopułą się nie przewracało;-) Z tego też samego powodu istnieje faszyzm, tfu demokracja, która z błahych powodów rezygnuje z ludowładztwa na rzecz służb specjalnych, których władza ani nie wynika z woli wyborców, ani nie jest ograniczona jakimś tam prawem. Już teraz służby specjalne w USA mają większe uprawnia niż SB, czy KGB w dawnych państwach komunistycznych.

Po moim pobycie w USA dostrzegłem, iż stara mądrość, a szczególnie ta o ośle obładowanym złotem, jest w narodzie ciagle żywa. Brutalność policji szeroko stosowana w ubogich dzielnicach, wraz ze wzrostem zamożności i wykształcenia mieszkańców łagodnieje, a policja bywa nawet uprzejma;-) W takiej zaściankowej Polsce, w porównaniu do USA, policja jest nadzwyczaj łagodna, żeby nie powiedzieć, wręcz przyjazna dla ludzi. Stirlitz zastanawiał się, czy to dlatego, że brakuje nam ubogich dzielnic pomimo tego, ze władza robi co może w tym kierunku, czy może dlatego, że policja w Polsce jest wykształcona;-). Teraz, kiedy zasady zachodnich demokracji przenosimy na nasz rodzimy grunt, dokładnie widać, że w sytuacji, kiedy każdy mówi wszystko, to jednocześni nikt nikogo nie słucha, a publiczna krytyka władzy nic tak naprawdę nie znaczy. Pracze umysłów już pracują i będą sączyć i dla Polski, i dla mieszkańców USA dobry nastrój i poczucie wyższości. S&P 500 spadł był już do poziomu 870, ale optymistyczne dane z USA o wzroście z miesiąca na miesiąc sprzedaży o 0,6% wywołały wzrostową reakcję na giełdzie i odbicie do poziomu 940. Licząc jednak po sołtysowemu, czyli na chłopski rozum, albo jak kto woli, rok do roku to mamy spadek o 9%. Świat ciągle nie przestaje mnie zadziwiać;-). Taki spadek sprzedaży przekłada się na około 6% spadek amerykańskiego PKB. W tej sytuacji optymizm wydaje się jak najbardziej uzasadniony;-))) Optymizm ten już zapowiada wzrost bezrobocia, wzrost zakupów coraz tańszych produktów i usług, oraz wzrost recesji. Jednym słowem same wzrosty i ta tendencja przeniesie się zapewne na cały rok 2010. W EUropie też mamy najwiekszy skok. Z Wielkiej Brytanii Office for National Statistics nadał, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy pracę straciło ponad 280 tysiecy osób. To największy skok w brytyjskiej historii. W tej sytuacji zapewne myśli wielu osób krążyć będą wokół złota. Złoto jest nierozerwalnie związane z pracą na własny rachunek, owoców której rząd nie może zagarnąć i zniszczyć. Od wieków nie ma nic innego, co by prostych ludzi tak bardzo chroniło od pomyłek i idiotyzmów tego świata.

7 komentarzy:

 1. Witaj.

  Co sadzisz o obecnym kursie $/pln? Spadek z 3,8 do 3,0 jest niepokojacy.

  Blazej

  OdpowiedzUsuń
 2. witam.

  Blazej: a spadek do 2,0 był???

  Do Hansa: Powiedz mi gdzie i w jakiej postaci kupic to złoto to bedzie git. Zachecasz ty, A. Duda, TwoNuggets, ZeZorro, panika2008 itd. Podaj link, cokolwiek, gdzie najlepiej! Monety, mniejsze sztabki, czy tylko złoty, czy równiez srebro.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wypraszam sobie.. nikogo nie zachęcam.. ja tylko pisze o systemie. Kupno czegokolwiek wynika tylko i wyłącznie od indywidulanych przemyśleń i nastawienia inwestora...
  Jeżeli poczuł się Pan zachęcony, to mam nadzieje że tylko do przemyślenia lokowania swoich oszczędności, a nie bezpośrednio do kupna złota czy srebra.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. w jakiej postaci kupic to złoto to bedzie git. Zachecasz ty, A. Duda, TwoNuggets


  Witryna TwoNuggets jest wydawcą prywatnego newslettera inwestycyjnego TwoNuggets Newsletter w którym zachęcamy przede wszystkim do myślenia. Nigdy nie zachęcamy do żadnych konkretnych inwestycji, ze złotem czy czymkolwiek innym włącznie. Inwestorów którzy chcą polegać na zachęcie innych od lat zachęcamy aby z zachęt tych nie korzystali pod żadnym pozorem.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Błażej
  Spadek taki jest niepokojący w dwójnasób, bo po pierwsze jest nieuzasadniony mocą naszej gospodarki, a po wtóre nie zwiastuje raczej nic dobrego.

  @kosmos11
  W sytuacji kiedy ekonomia jest rozwalana na naszych oczach w drobny mak na inwestycje w papiery dłużne, sporą część akcji i walut mogą sobie pozwolić jedynie ci, których stać na znaczącą stratę. Ciężkopracujący ludzie powinni zamiast na spekulacji skupić się na inwestowaniu w wartość. Dla przykładu w złoto;-), ponieważ ono jest odporne na większość idiotyzmów generowanych przez władze, w tym jest odporne na hiperinflacje i hiperdeflacje, wymianę pieniądza, wprowadzenie podatku od oszczędności itp. A gdzie kupić? To zależy gdzie się przebywa, ale trzeba robić to na poczatku z głową i u zaufanego sprzedawcy. Po kilku transakcjach sam dojdziesz do tego, jak chronić się przed oszustwem. W Polsce dobrą inwestycją są monety 100 i 200 złotowe bite przez NBP w takiej ilości, jakby jutro chciano przejść na złoty standard;-) Cynik9 o inwestowaniu w kruszce wie wiecej;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio Fed.Rez. sprzedal pare ton zlota aby podeprzec dolara. Nie jest wykluczony dalszy spadek do 850 USD/oz albo odbicie do gory. NBP jak sie wydaje takze chce sprzedac troche zlota w postaci monet powodujac podaz na rynku. www.e-numizmatyka.pl ( miejsce gdzie mozna kupic zloto w sztabkach lub monetach) podaje aktualna cene uncji jako (w zaokragleniu) 950USD/oz= 2872 PLN/oz z czego wynika przelicznik 3.023 PLN/USD. Osobiscie radzilbym obserwowac GLD na www.finance.yahoo.com i kupic w okolicach minimum aby nieporzebnie nie tracic kapitalu o ile spadek cen zlota sie przeciagnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. @bobola: Ostatnio Fed.Rez. sprzedal pare ton zlota
  ?? Nic mi o tym nie wiadomo. Można prosić o link?

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP