wtorek, 29 grudnia 2009

Frustero, czyli przewodnik po manipulacji

Kiedyś Sołtys opowiadał mi, że czasami trzeba osobie błąd wytłumaczyć. Jednakże bliżej mi do poglądów Stirlitza, aby mieć w d. czy ktos mnie cytuje, czy tez przeinacza. Jednakże przypisanie moich słów dla imć ZeZorro, nieco mnie zirytowało. Jeszcze nie na tyle, żeby frustrata zastrzelić, ale wystarczająco, aby dać mu nauki, zwłaszcza, że Frustero;-) nie opublikował mojego komentarza, a przychodzi taki czas, że trzeba powiedzieć sprawdzam.
Jak byłem dzieckiem, to po pierwsze primo z cenzurą się walczyło, a po drugie primo, bibliotekarka tłumaczyła mi, że przy czytaniu lektur najpierw trzeba przeczytać tytuł, potem autora a na koniec treść, najlepiej ze trzy razy, to wtedy z połowę można zrozumieć. Polecam te nauki korporacyjnym frustratom;-)

Artykuł Trystero to doskonały przewodnik po manipulacji, szczególnie takiej, która masowo uprawiana jest przez korporacje. Cialdini wspaniale opisał to w książce "Wywieranie wpływu na ludzi", której znakomite streszczenie można znaleźć tutaj. Weźmy chociażby na początek fragment mojego autorstwa, a przypisywany dla ZeZorro. Proszę udać się teraz do frustrowego artykułu i odnależć jakikolwiek ślad po tej manipulacji. Z tego płynie nauka pierwsza - mataczenie, czyli kręć bo czasy, kiedy za to wieszano na (nie)szczęście minęły.

Cóż więc takiego opisał Trystero, często żądający źródeł, a sam zapominając źródła podać, co czynię za niego - Banonowanie, czyli gęstość prawdopodobieństwa.

"Oto przykład, sposób w jaki jeden z nich (HansKlos) prognozuje przyszłość rynku akcyjnego i rynku złota:
 • kryzys łagodny DJ wyceniany na 3-5oz Au, przy poziomie DJ=10ty$, złoto kosztuje powyżej 5ty$
 • kryzys jak w latach 30-tych DJ wyceniany na 0.7-1.5oz Au, przy poziomie DJ=10ty$, złoto kosztuje powyżej 6.5ty$
 • ogromny kryzys systemowy DJ wyceniany na 0.1-0.5oz Au, przy poziomie DJ=10ty$, złoto kosztuje powyżej 20ty$
Zauważyliście to Państwo? HansKlos ustanowił widełki swoich prognoz: DJIA będzie kosztował od 0,1 uncji złota do 5 uncji złota. Przy cenie złota na $1000 da to poziomy DJIA od 200 do 10 000 punktów. Przy cenie złota na poziomie $5000 daje to poziomy DJIA od 500 do 25 000 punktów. (...) Genialne, prawda?"

No tutaj mogłeś się już mi tak nie podlizywać, frustracie. To Brunner odpowiada za dobór personelu;-)

Wspomniany wyżej artykuł był twórczym rozwinięciem mojego komentarza do artykułu paniki2008, a mającego na celu uwypuklenie korelacji pomiędzy DJ a ceną złota - gdy władza manipuluje złotem, to spada DJ, kiedy władza próbuje powstrzymać spadek DJ, to cena złota rośnie. Zasada nieoznaczoności przeniesiona wprost do gospodarki. Nie ma takiej władzy, która mogłaby kontrolować entropie;-) Z tego płynie nauka druga - ściemniaj - na czarnym tle ślady długopisu są prawie niewidoczne;-)

Na blogu frustratów można odnaleźć wspomniane przez Cialdiniego wszystkie szczegółowe techniki manipulacji. Ostatnio Trystero zastosował technikę pozornego ustępstwa. Metoda stosowana nagminnie. Masz już dość swojego operatora komórkowego, chcesz zrezygnować z jego usług i kiedy to robisz, odzywa się do ciebie pracownik sieci i oferuje jakąś atrakcję, która potem drogo nas kosztuje. Trystero na moją prośbę ujawnił moje autorstwo, ale ocenzurował komentarz, który ujawniał jego manipulacje - nauka trzecia - cenzuruj i zmieniaj przeszłość. Kto kontroluje przeszłość, ten kontroluje przyszłość. Za kilka dni nikt i tak nie będzie tego pamiętał, a jak się można wybielić;-)

Trystero kreuje się na cudo-eksperta. Zna się na wszystkim, a nawet zwalcza dezinformacje. To nic, że jego znajomość nauk przyrodniczych skończyła się na poziomie wczesnej szkoły średniej, ale zawsze można podeprzeć się autorytetem. Cialdini ciekawie opisuje przypadek, kiedy to pielęgniarka, na skutek autorytetu lekarza wykonuje absurdalne polecenie wykonania lewatywy z użyciem leku przeznaczonego do leczenia uszu. Wiara w autorytety zabija myślenie. Pewien eksperyment pokazał, że śmiertelną dawkę lekarstwa gotowe są podać świadome tego pielęgniarki, którym polecenie wydał przez telefon nieznany lekarz. No to zupełnie jak z tymi szczepionkami i wbrew podstawowej lekarskiej zasadzie - przede wszystim nie szkodzić. Stąd nauka czwarta - powołuj się na autorytety - być może korporacja ciebie dostrzeże, o ile autorytet wspiera korporacje;-)

Dla manipulacji można też wzbudzić w oponencie poczucie winy, na przykład tak: "Gdzie jest Twoja przyzwoitość? Czy Ty rozumiesz, że zabierając głos w tak ważnej sprawie jak bezpieczeństwo szczepień możesz sprawić, że Bogu ducha winni ludzie podejmą tragiczne w skutkach decyzje?" Można też zarzucić, że narażam kogoś na straty. Kilka kobiet już zarzuciło mi, że straciły przeze mnie głowę;-) Można też oponentowi dokręcać śrubę "Cytat z kolejnego linku, ktory podałeś, (to) przecież jest kłamstwo" i żądać kolejnych linków i dowodów od wygodnych ci korporacyjnych autorytetów i zainteresowanych w sprawie ekspertów. Płynie stąd nauka piąta - zamieniaj dyskusję w monolog, bo dialog może zrodzić prawdę, która frustratom i manipulatorom nie jest przecież potrzebna.

Jak zwykł mawiać tow. Grzeszczyk - jeden dostaje medal za ukrywanie prawdy, drugi - za jej szukanie. Utrata godności człowieka zaczyna się wtedy kiedy przez kłamstwo zaczyna się zarabiać na innych.

10 komentarzy:

 1. no właśnie w tym obrazowym przedstawienu wartości DJ w uncjach Au nie chodziło o widełki samego DJ, jak opisał to Trystero, a raczej jaką wartość będzie miało złoto przy stałej określonej wartości DJ. Dziwię się że Trystero nie chce tego sprostować i moderuje komentarze.

  Jeżeli chodzi o prognozy zz, artykuł pokazal tylko nietrafne decyzje, ale to każdemu trafiają się pudła i dla większości czytelników blogów "ekonomicznych" to pewnie normalne zjawisko.

  Jeżeli już o cały spór chodzi, zz jakoś dziwnie zareagował (dla mnie oczywiste było, że Trystero pisząc o zz, cytaty z jego bloga wrzuca) może wystarczyłoby jako odpowiedzi uzyć zestawu trafionych prognoz, ba takie z pewnością również były.

  Pozdrawiam Seba

  OdpowiedzUsuń
 2. @Sebastian

  Jest okazja przy tym pośmiać się i ukazać jak w praktyce działa mechanizm manipulacji. Niby każdy o tym wie, że reklamy kłamią, ale wielu nie zdaje sobie sprawy, że istnieją subtelne mechanizmy manipulacji stosowane nagminnie przez korporacje i polityków.

  Poniekąd ja też, jak każdy w życiu, stosuje małe manipulacje, ale nie jest to w takim zakresie jak u frustratów, no i przyświeca mi za cel wydobycie prawdy lub przekonanie kogoś do mojego punktu widzenia, a nie prostowanie cudzych zwojów mózgowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hans:
  ja tak z ciekawosci: czy Trystero wypelnia jakas misje, placa mu za takie wpisy i generalnie postawe czy on moze sam wierzy w to, co pisze?
  Wiem, wiem, moge poczytac jego bloga, ale jakos mi sie nie chce i wole Twojego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @futrzak
  Plotka głosi, że Trystero wypełnia misje zleconą przez Axel Springer, ale co zaznacza, nie jest ich pracownikiem;-)

  Na pytanie, czy on wierzy w to co pisze, nigdy nie udzielił nikomu jakichkolwiek odpowiedzi. Niektórzy mają tak sami z siebie, że nie widzą dysonansu pomiędzy faktami, a głoszoną przez siebie ideologią;-) Taki przypadek dotyka najczęściej fanatyków religijnych, ale ostatnio również i ekologów oraz finansistów;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. W tym linku który podajesz to raczej techniki negocjacyjne.
  Polecam przy okazji książkę Rogera Dawsona "Techniki skutecznych negocjacji"

  OdpowiedzUsuń
 6. @Adam
  Manipulacja jest b. pomocna w negocjacji;-) W linkowanym artykule było to w nawiązaniu do negocjacji o pracę, co nie zmienia w zasadzie niczego. Polecam zapoznać się z książką, którą ktoś zachomikował tutaj

  OdpowiedzUsuń
 7. Ha, Cialdini stoi u mnie na polce i chyba po raz kolejny odswieze sobie pamiec :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A kolega Futrzak pisałten komentarz w oparciu o znajomość jakiś szczególnych technik manipulacji?

  Przyznać trzeba, że nie lada moralnej i intelektualnej ekwilibrytsyki wymaga aby z ofiary od której przybyły z daleka bandzior żąda połowy majątku, zrobić nieugodowego agresora.

  I tak sobie myślę, mając w pamięci buńczuczne oświadczenia Trystera nt. "rozwiewania dezinformacji", że istotą manipulacji jest podłość i bezczelność. Sztuczki opisane w uczonych książkach to już tylko podsumowanie tego co amoralni ludzie robią instynktownie.

  OdpowiedzUsuń
 9. @Hans. Nie wszystkich ekologow. Ekolog-naukowiec przeprowadza rachunek zysków i strat: potępiłby np. żarówkę "energooszczędną" jako nadmiarowo wyprodukowany porządny kawał elektroniki (nakład energii) + niepotrzebną rtęć (problem z utylizacją). Ekolog politykier to inna bajka. W zasadzie to jest jasne, ale jak tak dalej pójdzie, to słowo ekolog stanie się synonimem czegos między dziwką a złodziejem. I jakiego słowa będziemy wówczas używać na prawdziwego ekologa? :)

  OdpowiedzUsuń
 10. @frasobliwy

  Podejrzewam, że Futrzak sam został zmanipulowany, bo mieszka w największej manipulatorni świata;-) i stąd napisał o winie Arabów, którzy napadli na Izrael;-) Prawda, na która powoływał się Julian Ragan w moim mniemaniu również dyskredytuje ludzi tworzących państwo Izrael, którzy zasłużyli sobie na pogardę tak zwanego “cywilizowanego świata” Metody syjonistów niewiele różniły się od metod faszystowskich. Nocą mordowano całe arabskie wioski, a potem zagarniano ich ziemie. Zresztą ta strategia (wywołać wojnę->oczyścić teren z Arabów->zburzyć ich domy->sprowadzić kolonistów i wybudować żydowskie osiedla) stosowana jest do dzisiaj. Syjoniści są wyklinani i pobożni Żydzi uważają ich za świętokradców i morderców (bo stworzyli państwo Izrael takimi właśnie metodami), zupełnie, jak ja;-)

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP