piątek, 7 stycznia 2011

Zamiast 1000 słów

Jak wyjaśnia autor wykresu, spekulacyjne gospodarki tworzą iluzję bogactwa. Ze snu społeczeństwo wybudza się poprzez reset (default) gospodarki. Elity finansowe robią społeczeństwo w tzw konia lub osła, jak kto woli, poprzez rozpowszechnianie plotek jakoby spadek siły nabywczej płac był równoważony poprzez magiczny wzrost wartości aktywów. Następnie, gdy bańka trzaska, elity finansowe dokonują procesu przeniesienia aktywów o spadającej wartości na podatników i następuje skup toksycznych "aktywów" przez bańk centralny.-) Politycy ubierają ten proces w ładne słówka, no bo trudno wszem i wobec głosić, że jest się przekupnym durniem siedzącym w kieszeni u bankierów;-) Za zasłoną dymną wzrostów na giełdach ("patrzcie jak wam przyszłe emerytury i bogactwo rośnie"-) i w celu zwiększenia konsumpcji dokonywane jest przeniesienie długu na podatnika i bezczelne drukowanie pieniędzy (quantitative easing). Autor nie kontynuuje tematu i nie wyjaśnia, że  jedynym wyjściem dla oligarchów staje się wywołanie kolejnej wojny, ale temat ten zgrabnie został opisany przez ZeZorro.

 Wykres zajumany od Trustero;-) 

Można wydedukować, iż w obliczu roku 2011, ogłoszonego przez mnie Międzynarodowym Rokiem Fałszerzy, tfu Drukarzy Pieniędzy, ów wykres niewiele się zmieni poza tym, iż możliwe jest przeniesienie punktu zero na poziom JPY;-) 

No i tutaj jak zwykle pojawia się zasadniczy problem co z tą informacja zrobić. Bo tutaj zupełnie jak w eschatologii,  inwestowanie jest podobne do śmierci człowieka, sądu ostatecznego i dalszego życia wiecznego - każdy dokonuje tego na własny rachunek;-) 
 

21 komentarzy:

 1. Etam zajumany, przecież frustrat sam jego w Excelu nie zrobił tylko gdzieś indziej zajumał :P
  Tak więc wykres jest przejumany :P

  OdpowiedzUsuń
 2. mądrość ludowa mówi aby w przypadku gdy się nie wie co robić to dzieci robić. a z poprzedniego wpisu wychodzi, że najlepiej bzykać razem z pszczółkami bo nie dość, że nowy płatnik hara... fu, składek emerytalnych będzie to i miodku z ula się utoczy na otarcie łez :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szanowny Oberlejtnant ma absolutna slusznosc. Kapitalizm ruletkowy dziala na zasadzie kasyna i ekonomicznie przynosi to samo co uzaleznienie od hazardu- predzej czy pozniej wiekszosc graczy zgra sie "do suchej nitki" a ich zasoby finansowe trafia do rak wlascicieli kasyna.Spekulacja nie generuje bogactwa tylko przesuwa istniejace zasoby z rak biedniejszych w rece "wlascicieli kasyna".

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.youtube.com/watch?v=SKRvNb4DIVY&feature=related

  OdpowiedzUsuń
 5. Z innej bajki-film na temat prawa do posiadania broni.

  http://tiny.pl/hc9w9

  OdpowiedzUsuń
 6. @piotr34
  Z innej bajki-film na temat prawa do posiadania broni.

  Sprawa przez chwilę wygladała ciekawie, ale senat uciął sprawę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hansie - J23...
  Nie na temat - ale w końcu zmieniłeś zasady "komentów". Obok Boboli jesteś "primus inter pares" w kwestii blogowiczów "ekonomów i nie tylko" - dzięki za wpisy. Przy ich jakości ( info + humor ) nawet "pik oil" nie straszny.
  A na marginesie - ciekawym bardzo, ile jeszcze czasu trzeba, aby fiat money z ciągłym drukowaniem się przewrócił... Myślę, że nie przewrócił się do tej pory tylko dzięki globalizacji ( USA zaczęło - wszyscy zaczęli szmacić swoje waluty ). Ale to nie rozwiązuje problemu - wystarczy pójść do sklepu i kupić żywność... Inflacja jak ta lala...
  Belizariusz

  OdpowiedzUsuń
 8. jaka wg was jest prawdziwa inflacja w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 9. @Anonimowy
  ciekawym bardzo, ile jeszcze czasu trzeba, aby fiat money z ciągłym drukowaniem się przewrócił

  Patrząc na kondycje instytucji emerytalnych i tempo zadłużania sie rządów, to raczej najbliższych 5 lat nie przetrwa w obecnej postaci. Rosja coraz bardziej swego rubla opiera na złocie i chyba z carskimi rublówkami przyjdzie sie Polakom przeprosić;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. @Anonimowy
  jaka wg was jest prawdziwa inflacja w Polsce

  Już kiedyś o tym pisałem. Przyrost masy pieniężnej wg NBP wyniósł ok 8.5%

  OdpowiedzUsuń
 11. http://www.youtube.com/watch?v=FuCChpmqfkU polecam, dla rozerwania brzucha ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. J-23...
  Też nie daję temu systemowi więcej niż 5 lat ( aczkolwiek spodziewam się Grecji * 10 w przeciągu lat dwóch ). I powiem tyle - szkoda, że tyle idiotów żyje w POlsce ( a i na świecie ) - żeby przez 20 lat dać się grabić pogrobowcom UD-UW i PZPR-SdRP-SLD ??? Źle oceniłem inteligencję przeciętnego Polaka ( "pod siebie" oceniałem ). Efektem upadek III RP - a właściwie PRL-bis.
  Ps Komu i dlaczego przeszkadzała IV RP ??? Idiotom ? Oczywista oczywistość.

  Belizariusz

  OdpowiedzUsuń
 13. @Anonimowy - Belizariusz
  Dla przypomniemia proponuje poczytać o analizie w dziale ekonomicznym NYT http://giz3.salon24.pl/233985,bardzo-dlugi-dlug

  OdpowiedzUsuń
 14. @Belizariusz. Wg. mnie lepszy jest PIS niż PO, ale skoro już uderzasz w tak mocne tony to proponuję nieco zimnej wojny.

  Zapomniałeś wspomnieć o AWS - tworze formalnie jednoczącym PO-PIS. Teraz ten twór jest na pokaz skłócony, ale takie fakty jak np. bracia Kurscy: jeden w PIS drugi w redakcji Gazety Wyborczej, kariera R.Sikorskiego bez względu na partię i okoliczności, Niesioł zaprzyjaźniony z Kurskim itp. powinny zastanowić.

  Nie lubisz UW, a przecież Zyta Gilowska była członkiem rządu Kaczyńskiego a wcześniej była w UW. Że wyjątek i że sprawdzona? Zapewne sprawdzona jak Janusz Kaczmarek :(.

  Tak jak Tuskowi ktoś kazał zaniechać ambicji prezydenckich, tak Kaczyńskiemu swsego czasu nakazano demontaż koalicji i sprowokowanie kleski wyborczej. Kukły, jeśli założć ich niezależność, zawsze zachowują się dziwacznie.

  Stopień serwilizmu i uwielbienia wobec trzech "dobrych" krajów (motyw przewodni to gwiazdy na fladze odpowiednio: 50, 12, 1) jaki zdradzali panowie budujący IV RP był po prostu porażający. A skoro ktoś taki miły dla tych krajów, to i dla ich finansjery też być musiał, a tu przecież o finansach mówimy. Nie można zbudować zdrowych finansów nie powiedziawszy pewnym ważnym ludziom z zagranic słowa NIE.

  Nazwa "IV RP" miała podkreślać odcięcie sie od błędów i wypaczeń III RP. Tylko, że kto był uczestnikiem spotkania w Magdalence? Tak...budowniczy IV RP.

  Wogołe ta IV RP, wobec podpisania przez LechKacza traktatu lisbońskiego stanowi swego rodzaju ponury żart. Mamiono ludzi wizją lepszego państwa bez perspektywy na jakiekolwiek państwo. Oczywiście nie chodzi o żart, tylko prostą socjotechnikę, o hasło trafiające do naiwniaków. "IV RP" jest jak "Change" Obamy.


  PS. co do Radka Sikorskiego to proszę zastanowić się nad upartym forsowaniem przez niego aparatów BlackBerry w sytuacji, gdy w kraju istnieją możliwości zbudowania włanej zaszyfrowanej komunikacji a służby większości krajów na BlackBerry kręcą nosem. Na takich agentach w czasie swojej świetności opierała się idea IV RP. Już ja widzę jak np. prezes NBP "spiskuje" patriotycznie przez taki aparacik. Żenada.

  OdpowiedzUsuń
 15. frasobliwy...
  Ja to wszystko przeżyłem - i pamiętam nieco inaczej - ba, pamiętam nawet świadomie odwołanie rządu Olszewskiego przez Bolka, Waldka i Donka - ale to temat na dyskusję "przy miodzie pitnym Hansa" - tak na całą noc.
  Małe sprostowanie - AWS to nie PIS i PO. PO wówczas tworzyło z AWSem koalicję jako UW - o czym wielu już nie pamięta. AWS zgarnął ca 40 procent - ale do rządu potrzebowało UW - ca 10 procent. A potem to już ogon (UW) rządziło kotem (AWS).

  OdpowiedzUsuń
 16. I troszeczkę złośliwości wobec "frasobliwego"...
  Tak gwoli równowagi... Obecny stopień - jak to ująłeś - "serwilizmu" PO wobec Niemiec i Rosji daleko przekracza serwilizm IV RP wobec USA. A po wtóre - jakoś nie pamiętam, aby USA było jednym z zaborców... A najlepszym nauczycielem jest wg mnie historia - która mówi to, co mówi... Cedynia, Niemcza, Grunwald, zabory pruski i austriacki ( żywioł teutoński ), I i II wojna światowa ( obozy zagłady dla Polaków również ), obecnie ekspansja ekonomiczna i drenaż Polski z młodych Polaków "na roboty do Niemiec" ( najpierw wykupili i doprowadzili do upadłości polskie przedsiębiorstwa - teraz potrzebują "niewolników kontraktowych" ). I Rosja... Zaczęło się od oderwania wschodniej Ukrainy - gdy Polska była osłabiona walkami ze Szwedami i Turcją Ottomańską. A potem już z górki... Zabory, inwazja na Polskę w 1920r., 17 września 1939r., Katyń... A potem już z nadania rosyjskiego Polakami "inaczej myślącymi" zajęli się "sowieccy Polako-Żydzi" z UB-SB. Pod światłym przewodnictwem Rokkosowskiego a potem Jaruzelskiego... Który obecnie jest zapraszany na posiedzenia RBN przez tzw. prezydenta Komorowskiego... Ślepowron, który za ofiary kopalni "Wujek" powinien wisieć do góry nogami na latarni.
  Taką właśnie jest obecna III RP.
  Ps "Frasobliwy" - ty chcesz iść do przodu, tak "ekonomicznie"... Problem w tym, że na gównie, bagnie, lotnych piaskach III RP nie zbuduję się niczego sensownego. Najpierw trzeba dokończyć rok 1989. I właśnie dlatego "tak wielu" ( elyty z gówna ) nie chciało IV RP.
  Belizariusz

  OdpowiedzUsuń
 17. @Anonimowy - Belizariusz
  jakoś nie pamiętam, aby USA było jednym z zaborców

  Okupacja kraju może odbywać się na wielu płaszczyznach, okupacja fizyczna, finansowa, gospodarcza, kulturalna itd. Dla przykładu Litwini podbili Ruś, ale ich kultura została poddana okupacji ruskiej i Litwa się zrusiła;-)

  USA dokonało na Polskę inwazji finansowej dokonując w systemie obiegu pieniądza takich zmian, że stała się możliwa emisja pieniądza przez banki prywatne a poprzez przejęcie banków w Polsce renta emisyjna przypadła w udziale właścicielom owych banków. W efekcie z Polski ciągnięte są na Zachód kontrybucje nie mniejsze niż gdybyśmy byli okupowani, tyle, że wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Proszę sobie porównać PKB i PKN. PKN to to, co zostaje w kraju.

  OdpowiedzUsuń
 18. @Lewczuk

  Za sposób zwalczenia inflacji Balcerowicz powinien wisieć, a co najmniej siedzieć. Nawis inflacyjny powinno się ściągnąć z rynku, kierując go w stronę akcji prywatyzowanego majątku państwowego, tak jak zrobił to w Czechach Klaus (słynna kuponovka). Co prawda potem wielcy i tak odkupili akcje od drobnych, ale każdy Czech otrzymał z prywatyzacji sporą kwotę pieniężną. A co zrobił Balcerowicz? Wywołał inflację kosztową, jednocześnie trzymając za mordę płace przy pomocy tzw. "popiwku". W efekcie ograbił całe społeczeństwo z oszczędności i dopiero wtedy zaczął prywatyzować. W takiej sytuacji cały majątek narodowy poszedł za bezcen w ręce obcych i rodzimych cwaniaków.

  OdpowiedzUsuń
 19. W uzupełnieniu poprzedniego wpisu warto też zwrócić uwagę na pokutujący zwłaszcza w propagandzie mit, jakoby to zła komuna rozpętała hiperinflację, a dobry Balcerowicz ją ugasił. Tymczasem inflacja roczna we wrześniu 1989, kiedy przejmował władzę rząd Mazowieckiego z Balcerowiczem jako wicepremierem i ministrem finansów, wynosiła ok. 20%. Dopiero działania Balcerowicza (w szczególności ogromne kilkusetprocentowe podwyżki wszystkich cen państwowych - prąd, woda, gaz, paliwo) wywołały rzeczywistą hiperinflację. Całościowo Balcerowicz zachował się, jak strażak piroman, który podpala, by potem zebrać laury za ugaszenie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Hansie - USA ???
  Przecież fiat money i kreacja pieniądza przez banki to obecnie cały świat ( i tak było w 1989r. - oprócz oczywiście "specyficznej bankowości" państw bloku wschodniego ). Ja o tym Hansie wiem - tylko nie wiązałbym tego z państwem (USA) a konkretnymi grupami interesów o wymiarze ponadnarodowym - w tym kontekście sysytem jest równie zabójczy dla USA, jak i dla pozostałych państw. Bogacą się nieliczni ( a na pewno nie USA jako państwo :):)).
  Belizariusz

  OdpowiedzUsuń
 21. @humulus
  inflacja roczna we wrześniu 1989, kiedy przejmował władzę rząd Mazowieckiego z Balcerowiczem jako wicepremierem i ministrem finansów, wynosiła ok. 20%
  No niezupełnie. Wg GUS inflacja we wrześniu wyniosła ~250%. Fakt, nowy rząd ją jeszcze rozkręcał.

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP