poniedziałek, 21 lutego 2011

Demokracja nie da jeść

Wróciłem z Alp i zaraz pojechałem na suwalszczyznę. Górki zdecydowanie mniejsze, ale ceny niższe i klimat swojski. Po drodze do domu zahaczyliśmy ze Stirlitzem o Królewiec, nie wiedzieć czemu ciągle w Polsce nazywany Kaliningradem;-). Po powrocie, zamiast o atrakcje turystyczne, Sołtys zapytał  - A ile tego srebra przemyciliście do Ruskich?! - A będzie tego z t. - po czym ugryzłem się w język i dodałem - Trochę tego było. - No bo - zaczął tłumaczyć Stirlitz - poszliśmy po czekoladę, a tam pełno świstaków, które zawijają w sreberka i tak jakoś samo wyszło;-) To przez te reklamy, a już obiecałem sobie prawdziwy urlop;-)
- No tak - pomyślałem - W zasadzie, to podtrzymujemy starą świecką tradycję, kiedy to po wypiciu bimbru przychodzi do głowy albo dyskusja polityczna, albo pomysł na interes, albo wszczynanie burd;-) - To wszystko przez demokrację - skarżył się Stirlitz - bimber wszystkim Słowianom równo w łeb wchodzi, jakby jakiś gen odporności mieli - Z tą demokracją, to chyba coś nie tak - pomyślałem. Już Platon, kiedy skazano Sokratesa na otrucie, najwyraźniej przekonał się, iż w demokracji obywatele mają trudności do wzniesienia się ponad swoje partykularne interesy. Platon odrzucał demokrację bo spośród wszystkich praworządnych ustrojów jest najgorszą bo jest systemem w którym głos mądrego człowieka zrównany jest z głosem głupca, i dodatkowo twierdził, że wymyślone przez Peryklesa diety czynią ludzi próżniakami, tchórzami, gadułami i chciwcami. Człowiek szlachetny w demokracji tak naprawdę nie może uczestniczyć w życiu publicznym

Włączyłem telewizor. Afryka północna wyschła na wiór i zajęła się ogniem rewolucji. Amerykanie znów rozdają kasę na lewo i prawo, ale do publiki prawda nie dochodzi i ludzie z Maroka, Libijczycy, Egipcjanie, Tunezyjczycy nie rozumieją iż żadna demokracja nie da im jeść, a scenariusz, którym podążą będzie przypominał drogę Iraku, w którym czasy Husajna wielu wspomina jako okres dobrobytu, stabilizacji i spokoju;-) Platon twierdził, że demokracja to ustrój, którego cechą jest brak kompetencji rządzących i demoralizacja wśród ludu, a przez to brak dyscypliny społecznej, respektu dla władzy i anarchia. Zręczny demagog łatwo może zapanować nad motłochem, a to prowadzi nieuchronnie do tyranii. Pewne cechy tego procesu widoczne są równiez w Polsce. Teraz przez chwilę pozbędą się dyktatorów ale nędza nie da się wygnać. Wróci oknem lub niedomkniętymi drzwiami, tyle że teraz będzie jeszcze gorsza. W jednym przypadku doprowadzi to do rozkładu państw, a w innym do władzy dojdą radykalni islamiści, którzy palcem pokażą na północ. Allah Abhar zakrzyczą jedni, Gott mitt Uns, czy jakoś tak, po francusku, odpowiedzą drudzy;-)

W krajach arabskich obserwujemy załamanie się wpływów Zachodu. Proces załamania najlepiej uwidacznia Bahrajn, który dla ocalenia prozachodniej władzy powrócił do starej, sprawdzonej zasady strzelania do demonstrantów. Teraz opornym kolejną lekcję daje Kadafii, którego warto posłuchać, bo już od czasu do czasu palcem pokazuje północ. Ostatnio Kadafii ostrzegł EUropę, iż oprócz strzelania ma jeszcze inną metodę pacyfikacji tłumów - pomoże im bezpłatnie w transporcie do EUropy;-) Optymistom rodzimym warto przypomnieć, że metoda strzelania do demonstrantów nie wyszła również z praktyki w Europie, stad taka wrodzona niechęć Polaków do demonstracji;-)

Tymczasem z Tajlandii doszły mnie wieści, iż zaczęto tam fałszować srebrne monety bulionowe. Zapewne wynika to z faktu, że wskaźnik SIFO zaczął przyjmować wartości ujemne, a to oznacza, że dostawcy nie posiadają fizycznego srebra, poprzez co gotowi zaoferować niższą cenę w dostawach za kilka miesięcy, mając nadzieję na uspokojenie rynku. Taka sytuacja oznacza, iż panika ogarnia rynek, w myśl zasady, że lepszy talar w ręku, niż obiecanki cacanki, tfu, wróbel w garści niż dzięcioł na dachu;-) Tymczasem handlowcy zanotowali iż po półtora miesiąca handlu srebrem wykonano ok. 25% planu za rok 2010. Jednak prawdziwa panika dopiero przed nami, a jest wysoce prawdopodobne, iż rozpocznie się ona po przekroczeniu poziomu 34,2 dolara za uncję, co wynika z poustawianych autostopów na srebrnej autostradzie. Oczywiście banki nadal mają sporo papierowego srebra i mogą pchnąć cenę w dół, ale to jedynie zaostrzy apetyt kupujących, ponieważ banki nie są wstanie zaspokoić fizycznego popytu na srebro. 

Jeśli do srebra dodać trochę cukru (no i drożdże) to można oczekiwać  zarówno dobrego zwrotu z inwestycji, jak i porządnego szumu w głowie;-)  Jak mówi
chińskie przysłowie - chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy jeden rok - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - załóż sad. Sołtys twierdzi, że szczęście można zwielokrotnić mając sad, codziennie szklankę bimbru na wieczór i ciepłą babę w łóżku;-) I na dodatek tego szczęścia zupełnie nie zakłócają mieszki srebra leżące pod łóżkiem i zakopane w sadzie.


16 komentarzy:

 1. marcin wiesmak

  3 cytaty na dzis:

  a) "Błądzić jest rzeczą ludzką, kłamać demokratyczną."
  b) "To, czego żaden pochlebca nie waży się powiedzieć swemu despocie, to demokrata mówi ludowi."
  c) "Polityk demokratyczny zawsze się sprzedaje. Bogatym za gotówkę. Biednym na raty."

  za Nicolás Gómez Dávila

  OdpowiedzUsuń
 2. @marcin wiesmak
  Ten ostatni cytat powala szczeroscia;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. tylko uważaj żeby nie zakopać tego srebra głębiej niż 0,5m bo wtedy będzie należało już do naszego kochanego państwa!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hansie,
  do balona wieki temu wrzucano srebro, celem ochrony przed niepożądanymi drobnoustrojami psującymi trunek. Kto by szukał srebra w winie? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. @gzt
  do balona wieki temu wrzucano srebro, celem ochrony przed niepożądanymi drobnoustrojami
  Dlatego preferuje srebro;-))

  @Anonimowy
  uważaj żeby nie zakopać tego srebra głębiej niż 0,5m
  Ja nigdzie nie napisałem, że gdzieś zakopuje srebro, tylko to, że zakopane srebro szczęsciu nie przeszkadza;-)) Podaję na wypadek, jakbyś chciał ogródek skopać;-), a do kopania zapraszam na wiosnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. A w Chinach też coś fermentuje, słowo "jaśmin" pisane po chińsku zablokowane w wyszukiwarkach chińskich. Czyżby USA już przystąpiło do redukcji długu drogą "socjalizmu wojenno-rewolucyjnego" czy tez gniew ludu jest spontaniczny?

  OdpowiedzUsuń
 7. @slav
  Czyżby USA już przystąpiło do redukcji długu drogą "socjalizmu wojenno-rewolucyjnego"

  Coś się szykuje w Azji, to pewne. Korea jest na celowniku, a czas pokaże co tam się odpali.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Hans
  http://konflikty.wp.pl/kat,1020229,title,Rewolucja-dotarla-do-Chin-policja-rozpedza-manifestacje,wid,13150411,wiadomosc.html?ticaid=1bd2e&_ticrsn=3

  OdpowiedzUsuń
 9. Polecam ;-)
  http://niezalezna.pl/6260-jan-pietrzak-ruch-autonomii-polski

  OdpowiedzUsuń
 10. Ujemny SIFO nie musi oznaczać problemów z podażą, to jest trochę bardziej skomplikowane... co do reszty pełna zgoda, niestety.

  Skąd info o 34,2? To jest jakiś ważny poziom fibo? Nie śledzę ostatnio AT tego rynku...

  OdpowiedzUsuń
 11. @panika2008
  Ujemny SIFO nie musi oznaczać problemów z podażą
  I nie oznacza. Oznacza za to stopień paniki na rynku;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. http://www.for.org.pl/pl/a/1444,9-Czy-istnieje-kraj-ktory-zyje-bez-dlugu

  OdpowiedzUsuń
 13. marcin wiesmak

  dzis dowiedzialem sie ze isnieje takie cos
  http://www.cafr.pl/
  jestem ciekaw czy tylko to nie kolejna kanapa :(

  OdpowiedzUsuń
 14. a moze zdobycie pracy w zawodzie ktory kazda wladza jaka by nie byla musi utrzymywac i placic na nie czyli np. wojsko policja wymiar sprawiedliwosci, sciaganie podatkow i haraczy?
  kokosow z tego nie bedzie ale spokojne zycie bez grozby zginiecia z glodu? jak myslicie?

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawa wiadomość o sytuacji w stylu: "złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyna za łeb trzyma":

  http://www.networld.pl/news/367611/Czy.Huawei.zablokuje.sprzedaz.dzialu.firmy.Motorola.koncernowi.Nokia.Siemens.Networks.html

  czyli chińska własność intelektualna jest w cenie- to nie tylko montownia jak niektórzy myślą.

  OdpowiedzUsuń
 16. http://marucha.wordpress.com/2011/02/26/libia-drapiac-pod-powierzchnia%E2%80%A6/

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP