wtorek, 15 marca 2011

O atomowych doktorach ekonomii

Wszedłem do salonu, a tam leżał przytargany przez Stirlitza Fakt. Fakt ten stawał się tym większy im bardziej mu się przyglądałem, a w Fakcie stało jak wół, że nie ma na to dowodów, ale można przypuszczać, że wielki kapitał lokuje środki w cukrze, sztucznie windując jego cenę. Tłumaczący to imć Szajner dowodów nie widzi, zupełnie niczym polski rząd w sprawie Smoleńska. Tymczasem, jak podała inna, bankowa gazeta, właściciele banku J. Morgan chomikują cukier nie mniej skutecznie niż polskie gospodynie. Skoro w gazetach pojawia się pytanie, czy Polacy przygotowują się do wojny, to ja nawet nie śmiem pytać, do czego przygotowuje się wspomniany amerykański bank.-) Zapewne nie jest to deflacja, której tak bardzo swego czasu obawiał się FED.

Tymczasem na świecie robi się coraz ciekawiej. Mieliśmy bratnią pomoc w Iraku, potem w Afganistanie, a teraz mamy bratnią pomoc w Bahrajnie;-) Jedynie Iranowi bratnia pomoc się nie podoba;-) Gazetowy świat donosi o tym, jakoby Kadafii zaczął się dogadywać z Al-Kaidą i grozi, że zawrze z nią sojusz. Amerykanie zacierają ręce, bo będą mogli bezkarnie Libię zbombardować, no i te 2% światowego wydobycia ropy naftowej to nie w kij dmuchać, zwłaszcza w dobie post PeakOil i w sytuacji, kiedy elektrownie atomowe stają się gorącym kartoflem. Polski rząd i jego eksperci jeszcze kilka dni temu w WSI24, tfu, TVN24 zapewniali, że elektrownie atomowe nie wybuchną, ale elektrownie japońskie wypowiedzi naszych polityków i ekspertów miały w wielkim poważaniu;-) i wybuchły! No, ale jak mówił mi kiedyś Brunner, Japonia to Wschód, a Wschód od zawsze miał naszych polityków w d. Pocieszające w tym wszystkim jest jedynie to, że wiatry mamy zachodnie;-) Właśnie z Niemiec powiało żądaniem, aby w Polsce elektrowni atomowych nie budować. - Przestraszyli się drugiej Japonii, czy co? - zapytał Stirlitz. Nie znane mi są niemieckie lęki, ale zobaczyć miny atomowych doktorów ekonomii - bezcenne, za wszystko inne zapłaci się podwyżką VAT.-) Oj przyjdzie teraz Tuskowi odbyć pielgrzymkę pokutną do Torunia i prosić Rydzyka o wybaczenie, ucałować ziemię i geotermię;-) Któż to wie?! A może zamiast pielgrzymki wyjedzie do Egiptu, gdzie wracają czasy faraonów i haruje się za miskę strawy. Władzy przyda się też jakiś doświadczenie jak wygląda kraj w którym zdobywane są siedziby bezpieki. W Polsce zaś od jesieni ubiegłego roku wyraźnie zmniejsza się tempo zadłużania się gospodarstw domowych z tytułu kredytów

- Czyżby zapowiadana deflacja?-) - zaśmiał się Sołtys, po czym poszedł doglądać wyładunku cukru.

17 komentarzy:

 1. Ciekawe. Cukier wykupili?

  Niektórzy nie bardzo wiedzą za ile sprzedawać swój towar. Wybrzeże Kości Słoniowej wstrzymało eksport kakao i kawy. Jak się nie wie za ile sprzedawać, to lepiej nie sprzedawać wcale. Lubię kawę i dlatego nienawidzę spekulantów (będę musiał płacić więcej;)

  OdpowiedzUsuń
 2. @hes
  będę musiał płacić więcej

  Chyba trzeba będzie zacząć powiększać zapasy żarcia;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cukier jak cukier, ale z ziemniaków także podobno niezły bimber da się wyprodukować;)

  makpfi

  OdpowiedzUsuń
 4. Hansie...
  Kolejny wpis "z mojej bajki". Czytałeś o najnowszej próbie "cenzury blogosfery" - gadali o tym w telewizorni i gada o tym Gwiazdowski. III RP zaczyna z obrzydzeniem zrywać szaty demokracji - wracamy do wzorców autorytarnych ( a to PIS niby miał być autorytarny - hehe ).
  Zwykły Polak

  OdpowiedzUsuń
 5. Errata do bimbru z ziemniaków.
  Jak powiedziała zaprzyjaźniona z Sołtysową gospodyni, da się z tego zrobić bimber, ale podobno technologia jest bardzo upierdliwa, i Sołtys przy tej produkcji tak klął, że może pozostańmy przy cukrze.

  makpfi

  OdpowiedzUsuń
 6. @wpis
  Swoją drogą, Japonia ma przerąbane. Najpier bum w Hiroszimie, potem w Nagasaki. Teraz bum i BUM. Teraz jeszcze bardziej na wschód. Czy tam będzie jeszcze miejsce bez promieniowania?
  Jak japończycy tam żyją, hmm... Szybko mutują, tzn. przystosowują się do nowego otoczenia?

  OdpowiedzUsuń
 7. Bimber z "pyrów" zrobić trudno, ale jak już ktoś potrafi to …. palce lizać …. :)
  Najlepszy wg mnie jest spirytus gorzelniany tzw. „kominówa /wka”, przed wysłaniem do rektyfikacji (rozdzieleniem na frakcje) i to właśnie z Ziemniaków. TYLKO !!
  Ze zbóż czy z owoców ni jak się do ziemniaczanego nie umywa !

  OdpowiedzUsuń
 8. gtz....
  Masz "racyję". A mi Japońców szkoda - mimo tego, co robili choćby na Płwsp. Baatan. Szkoda ludzi !!!

  Pzdr - Zwykły Polak

  OdpowiedzUsuń
 9. Tusk obiecał bratnia pomoc Komisji Europejskiej i Japonii, ma facet gest
  http://www.rp.pl/artykul/627172_Polska-w-pakcie-strefy-euro.html

  OdpowiedzUsuń
 10. @Hes
  "Brak zainteresowania inwestorów sprawił, że zbiory kawy arabika w Kenii zmalały w 2010 r. do 36 tys. ton ze 130 tys. w 1997 r. Większość krzewów jest stara, przeciętny wiek rolnika wynosi 55 lat , a do niedawna płacono w skupie po 6 dolarów za kilogram ziaren"

  http://www.rp.pl/search-archiwumrz?query=kawa%20arabica&dateFrom=&dateTo=&date=all#

  no i widzisz Hes; Tobie się chce kawy, a tu brak zainteresowania inwestorów, ostatnio u nas w PL "inwestorzy" też poczuli dziwny "brak zainteresowania" uprawami buraka cukrowego i działalnością samych cukrowni;-)

  czyli kto kontroluje rynek i wszystko wiadomo:

  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/490916,ceny_kawy_rosna_tak_droga_nie_byla_od_17_lat.html

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Hans
  Nie znane mi są niemieckie lęki, ale zobaczyć miny atomowych doktorów ekonomii - bezcenne, za wszystko inne zapłaci się podwyżką VAT.-)

  Podwyżki VAT-u do niczego dobrego nie zaprowadzą, tylko do turystyki zakupowej. Jak dzisiaj podawali w Niemczech i Czechach cukier po 3 PLN i Polacy zaczęli jeździć po całe magazyny.
  I tu w ogóle nie trzeba się znać na ekonomii tylko zdroworozsądkowo myśleć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Liczenie 3 i 4.
  Reaktor 3 i 4.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak narazie nic nie "wybuchlo" chociaz w zasadzie cala elektrownia jest zniszczona i pewnie beda miec skazenie gruntu i wszystkiego dookola.
  Stopienie sie pretow paliwowych i utrata kontroli nad to jedno, wybuch jak od zapalki tak jak w Czarnobylu to drugie.

  OdpowiedzUsuń
 14. a w Rzeszy cukier po 2,5 zł ;)

  czyzykczyzyk

  OdpowiedzUsuń
 15. @futrzak
  Stopienie sie pretow paliwowych i utrata kontroli nad to jedno, wybuch jak od zapalki tak jak w Czarnobylu to drugie

  W Czarnobylu też nic nie wybuchło;-) Wybuch gazów, to nie jest wybuch jądrowy. Nastąpiło natomiast skażenie radioaktywne i chemiczne. Strachu było więcej niż było warto. Tyle, że tam nie było plutonu;-)

  @Anonimowy czyzykczyzyk
  a w Rzeszy cukier po 2,5 zł ;)

  A u nas nawet po 4.80 nie ma;-(

  OdpowiedzUsuń
 16. u mnie 6,2 za ten cenny "surowiec"

  OdpowiedzUsuń
 17. Co do wódki ,dobrze zrobiona wódka z ziemniaków jest x100 lepsza od tej zbożowej

  Spróbujcie sobie wódkę ''Luksusową'' a spróbujcie Wyborową ,MOIM zdaniem Luksusowa jest o 2 klasy lepsza ,a do drinków to już w ogóle nie czuje się praktycznie smaku wódki tylko póżniej jak się popije za dużo to czuć ;)

  P.S Cukier u mnie kosztuje 5.79 NA PROMOCJI !!!!!

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP