środa, 7 grudnia 2011

BACA – reaktywacja, czyli złote żniwa na allegro

Zwrócono moją uwagę na dziwne zachowanie złota na allegro. Od kilku miesięcy regularnie pojawiają się dumpingowe oferty, które skutecznie podcinają rynek. Ostatnio akcja jakby przyspieszyła, a wyprzedaż nabiera tempa.

Popatrzmy na aktualne notowania. Jest sporo ofert wręcz po cenie spot, to jakiś cud, czy opychanie lewizny? A może jeszcze coś innego...

Aukcje allegro złoto


Pamiętna jest historia BACA, czyli Bank of Austria Creditanstalt, bank ten przed bankructwem uratowało przejęcie przez Unicredit. Do grupy BACA należał także Bank Medici, główny europejski tzw. feeder Madoffa. Nie podejrzewam kontrahenta z wydruku poniżej o bezpośredni związek, aczkolwiek wybór pseudonimu wydaje się nieprzypadkowy, w każdym razie tu fundusze także zginęły.

Baca allegro


Oprócz w oczywisty sposób zawiedzionych klientów prawdopodobnym poszkodowanym będzie także samo allegro, bowiem przezorni nabywcy wpłacając pieniądze, wybierają ubezpieczenie, co powoduje w braku dostawy wypłatę premii.

Prawdopodobny schemat działania, wyłaniający się z powyższych wydruków z allegro wygląda nastepująco.

Grupa osób zakłada wiele kont w tym kilku sprzedawców, pozornie nie związanych ze sobą
grupa zapewnia sobie możliwie szybkie i sprawne źródło dostaw
prze kilka miesięcy wystawia towar na minimalnej, bądź zerowej marży – dumping, budując zaufanie
realizowane są transakcje przez podstawione osoby, te wystawiają po kilka pozytywnych recenzji
zamówienia realizowane są z wydłużonym terminem 6 tygodni
licytacje, które wygrywa osoba niepożądana (nie podstawiona) są wycofywane za minimalną opłatą, albo maksymalnie opóźniane
po zbudowaniu odpowiedniej liczby recenzji sprzedawca znika z zamówieniami i pieniędzmi, konto jest blokowane.

Opisana sytuacja grozi nie tylko naiwnym klientom, dającym się nabrać na okazyjną cenę. Finansowe reperkusje dotkną także allegro, poprzez ubezpieczenie, choć tu akurat najpewniej coś jest napisane drobnym drukiem, że polisa nie obejmuje rabunku i oszustwa. Systematycznym efektem będzie podważenie zaufania do handlu kruszcem przez internet jako takim. Być może taki jest ostateczny zamiar, jeśli rzeczywiście działa zorganizowana grupa, bowiem w ten sposób podcina nie tylko ceny na największą platformie handlu (wypada wielu drobnych oferentów), ale wzbudza nieufność do zamawiania przez internet, a to pozostawia na placu boju tylko grube ryby.

Z lekcji wynika kilka praktycznych wniosków

- nie kupuj z odroczonym terminem u przygodnych dostawców, nawet jeśli mają legendę
- staraj się zamawiać u kontrahentów w jakiś sposób istniejących fizycznie – magazyn, sklepik, warsztat
- nie wierz w żadne nadzwyczajne promocje, jeśli cena jest poniżej surowca, to jest przekręt i sam jesteś sobie winien/winna.

9 komentarzy:

 1. Te ceny nie są "kup teraz" więc 10k do licytacji za 100g nie powinno dziwić. Zresztą od Heyath, które wystawia to tanie złoto, kupiłem niedawno monetę, na pewno oryginalna, choć przeciągnęli dostawę. Zdarzyło mi się też kilka razy kupić w licytacji monety poniżej ceny spot, m.in dwie 200zł. Przecież tego nikt nie podrabia, a mało prawdopodobne jest by dealer, który istnieje fizycznie poza allegro od wielu lat zniknął z dnia na dzień.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam wszystkich.Kilka lat temu zainteresowalem sie metalami szlachetnymi.Kupowalem w kilku krajach (UK,USA)i oczywiscie Bantustan vel Tuskolandia :-)(TYLKO RAZ Z ODROCZONYM TERMINEM DOSTAWY- w USA).W czasie gdy kupowalem w US w PL bylo niewielu sprzedajacych z opuzniona dostawa(Teraz to inna bajka).Chociarz juz nie kupuje od czasu do czasu przegladam oferty sprzedawcow.I oto jaka niespodzianka
  http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=fp4976&&_trksid=p4340.l2560&iid=300560361988&sspagename=VIP:feedback&ftab=FeedbackAsSeller

  Widocznie zalapalem sie na poczatek budowy piramidy :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak ko licytacja i mimo ze sprzedajacy sprzedaje sztabki taniej niz na rynkowa cena to mimo to dalej tak sprzedaje. I co nie ma w tym haczyka ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  jesli to o nich chodzi, to w Hyath kupiłem juz kilka sztabek na przestrzeni ostatnich 2 lat, z odroczoną dostawą. Problemu nie było, raz odebrał to dla mnie osobiście krewny, wiec wiem że istnieją na prawdę jako sklep w Andrychowie. Ale miałem już też przygode taką, jak opisuje HansKlos - 1800 pozytywów za handel złotem zrobione w 2-3lata i oszust ;-) I zakończyło się tak jak HansKlos pisze - allegro pokryło stratę z ubezpieczenia... całe szczescie, że to był nieduży zakup :-) ale mam akta po umorzeniu sprawy (oszust zmarł, nikogo więcej nie skazano) - i wielu allegrowiczów zrobiło zakupy na 20-30k PLN więc popłynęli na sporo kasy - allegro gwarantuje do 10000PLN....

  OdpowiedzUsuń
 6. @HansKlos

  Off topic

  A przy tej szklaneczce whiskey nie mowia przypadkiem o nadciagajacych niesnaskach niemiecko-rosyjskich?Bo takie "piekne" kondominium tu mieli a tu tak nagle Niemcy probuja Rosjan wyslizgac z interesu(przemowienie zdRadka Sikorskiego nie pozostawia watpliwosci).Obecne "polskie elity" wybraly na pana Berlin(nawet nie dziwota z ich punktu widzenia-Berlin zamozniejszy wiec wiecej moze skapnac z panskiego stolu a i bardziej cywilizowany od Moskwy sie zdaje i do gulagow wysylal nie bedzie-przynajmniej oni tak mysla).
  W sumie to pytam bo ja dawno mowie ze oni sie o to polskie kondominum w koncu pozra(juz w historii bywalo)a takie "niesnaski" miedzy zaborcami to jednak daja pewne pole manewru.

  OdpowiedzUsuń
 7. @Anonimowy
  jak opisuje HansKlos

  No niezupełnie HansKlos, raczej ZeZorro.-)

  OdpowiedzUsuń
 8. @piort34
  Berlin zamozniejszy wiec wiecej moze skapnac z panskiego stolu a i bardziej cywilizowany od Moskwy sie zdaje

  Co do cywilizowania, to zawsze mam co do tego pewne wątpliwości,-) a co do bogactwa, to również. Wspominałem juz o tym nieco u Bauera, że powinniśmy trzymać z tym, który jest po primo słabszy, a po drugie, z którym mamy ujemny bilans handlowy. W obu przypadkach wychodzi, że lepsza to trzymania się razem jest Rosja, chociaż podzielam Twoje zdanie, że najlepiej byłoby osobno.-)

  OdpowiedzUsuń
 9. @HansKlos

  Dlatego napisalem iz Berlin bardziej cywilizowany sie ZDAJE.W rzeczywistosci ludy germanskie(a szczegolnie Niemcy)sa rownie garesywne,okrutne i barbarzynskie jak Rosjanie.Tyle tylko iz na pierwszy rzut oka nie wygladaja na to-ale tu roznica tkwi zwyczajnie w organizacji i tych wszytskich biurkach i pieczatkach ktore daja Niemcom POZOR narodu cywlizowanego.Czerwnoarmisi gwalcili w pijackim amoku wszystko co sie ruszalo podczas gdy Niemcy organizowali dla swych zolnierzy burdele polowe do ktorych wcielano przymusowo kobiety z podbitych terenow,czerwonoarmisci kradli rowery i zegarki oraz niszczyli fabryki podczas pijackih popijaw podczas gdy Niecmy prowadzili rabunkowa gospdarke a potem oddzialy saperow to wszystko wysadzaly w powietrze,czerwonoarmisci chlali wodke podczas gdy Niemcy korzystali z "najnowszych osiagniec nauki" czyli cpali amfe.POZOR to wszystko a tak naprawde typowa dla Niemcow barbaria.

  Co do bogactwa(szczegolnie obecnie)to rzeczywiscie tez juz sprawa robi sie watpliwa-10 lat dobrych rzadow i Rosja polknela by Niemcy bez problemu-tylko jakos owych dobrych rzadow na horyzoncie nie widac.

  A na DZISIAJ to ROZGRYWANIE roznic miedzy zaborcami(czyli na ogol trzymanie ze slabszym)to przymus geopolityczny.Co bedzie potem to sie zobaczy.

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP