wtorek, 19 marca 2013

Dalekie echa Cypru

Obudziłem sie w środku nocy i wyszedłem do kuchni napić się soku z kwaszonych ogórków. Stirlitz nie spał, ale chodził to w tą, to w tamtą po salonie i co rusz do kogoś dzwonił. Potem przestał chodzić, popatrzył na mnie, nalał sobie z karafki bimbru i usiadł w fotelu. - Ku.. ma..! - Zaklął po polsku - 10% straty na kontrakcie i dwóch zabitych - No tak - pomyślałem - włączył się system obcinania palców. Dokładnie rzecz biorąc, niektórzy dadzą sobie palce obciąć,-) za to że system bankowy na Cyprze jest bezpieczny.-) I tak oto metodą rabunku zadłużenie Cypru spadnie ze 150 do jakichś 120% ich PKB. Zabrali 10%, a mogli zabrać 90%-) Wtedy to dopiero by spadł cypryjski dług!-) Zupełnie jak w dowcipie o wujaszku Stalinie, który uderzył dziecko. A mógł zabić!

Co to się dzieje. Pokręciłem głową i napiłem się kwasoty, a potem aż skręciło we mnie kiszki. Teraz co pół roku władza łupnie kolejne 10%, bo do zbójowania łatwo się przyzwyczaić, podobnie jak do prostytucji, czy brania prochów. Warto zadać sobie pytanie o źródło problemów. Dla przykładu w Polsce, przy prawnym monopolu NBP na emisję pieniądza, jakieś 97% to pieniądz wykreowany przez banki jako dług. Tylko niby dlaczego dług musi rosnąć? Aby cypryjski zwyczaj nie miał końca? Można przecież mieć albo tragedię milionów osób, albo tragedię kilkudziesieciu, no może kilkuset. Chyba się dołożę Stirlitzowi do tych cyng... tfu, sędziów marki Dread.-)

Co by nie było, to EUropę czeka nieuchronny run na banki. Zostanie on spowolniony, a to ograniczeniem dziennych wypłat, a to regulacjami odnośnie transferów, ale tego ruchu już nikt nie zatrzyma. Lepszy wróbel w garści, tfu gotówka w ręku, niż dzięcioł na dachu, tfu pieniądze na koncie w cypryjskim banku,-) zwłaszcza, że ogromną rzeszę poszkodowanych stanowią średniej klasy Cypryjczycy. 100 tysięcy euro, to nie jest jakiś wielki majątek, a paczki banknotów po 10 tysiecy nie są znów takie wielkie. I znów celnicy będą rozbierać samochody, aby znaleźć papier.-) Cypr już jest skończony, a rozwiązanie skuteczne tylko na chwilę. Pojawiły się głosy polityków, że nie bedzie to mieć miejsca w Polsce. Teraz tylko czekać na oficjalne zaprzeczenie i potem szturmem ruszać po cukier, tfu,-) pieniądze do banku. Polaków nie zmusił do wyjścia na ulice ani wyższy VAT, ani pieniądze zrabowane z OFE, no to się chyba i tym 10% rabunkiem nie specjalnie przejmą.-) Wystarczy teraz zmienić prawo, że jak masz lokatę w banku to jesteś inwestorem i płacisz za wtopę banku, albo zrobić to co zrobiono na Islandii - powiesić, tfu, posadzić do więzienia bankierów i polityków oraz ochronić oszczędności rodzimej ludności. W Polsce sytuacja jest stosunkowo prosta - w dobie kryzysu zagraniczne banki przykręciły kredytową śrubę, zaś wzrosło kredytowanie przez banki spółdzielcze, SKOKi i PKO BP. Wiadomo wiec, kogo strzyc, bez podawania głośno w telewizji narodowości.-) W końcu rządowi i ministerialnym urzędnikom nie płacą bangsterzy z New Yorku czy Londynu, tylko obywatele. A może i płacą, tylko o tym pospólstwo jeszcze nie wie? Może dla przykładu wszystkich ich powiesić? Taka gruba kreska, tyle, że kręcona z konopnego sznura.-)

Oj skończy się to wszystko wyjściem Niemiec z euroladu.-) Złodzieje jak wiadomo nie mają zasad, a Niemcy nie dadzą sie okraść.-) Rozsądniejsze byłoby wyjście Cypru ze strefy euro, ale jak wiadomo rozsądne rozwiązania są wdrażane na końcu. Przejście na lokalną walutę byłoby niczym katharsis, pozostanie w strefie euro jedynie odsuwa problemy w czasie. - Wot taka nowoczesnaja metoda chowania głowy w piasek - odezwał się Stirlitz. - Zostało przecież jeszcze 90% depozytów do zamiany w śmiecie, a w niektórych krajach nawet 100%-). - Chyba pojadę do miasta i dokupie sobie konserw - odezwałem się - Politykom niewiara, jak bezpańskiemu psu. Kąsa rękę, która go karmi.-)

PS. Deficyt budżetu państwa polskiego na marzec 2013 wyniósł 21.5 mld zł, co stanowi ok 61% założonego w budżecie deficytu. Konfiskatę, tfu, pieniadze mamy pewne jak w banku? Jeśli wejdziemy do eurolandu, to tak. Słońce Peru nad Cyprem każdego oświeci, że twoje pieniądze każdy ReichMan będzie mógł legalnie ukraść ci banku, o ile masz je w ojro.-)

3 komentarze:

 1. To że system banksterski pogrywa w gamboni jest oczywiste, tylko dlaczego z premedytacją samodzielnie podkopuje od paru lat "zaufanie" do siebie? Oni przecież nie są idiotami a teraz mieliby wbijać gwóźdź do własnej trumny? System, który wznieca i gasi wojny, który ma na własność większość majątku świata miałby się połakomić na nędzne parę mld? Szukamy pinezki w ciemnym pokoju a nie widzimy słonia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chory jest sam pomył ratowania przez podatnikow prywatnych bankow. Nalezy działac jak obywatele Islandii ktorzy kategorycznie sprzeciwili sie bailoutowi prywatnych bankow.
  Bierzmy z nich wzor !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Jerzy:
   nie wiem, kto ma brac. Te 2 miliony co wyjechaly z Polski i nie maja zamiaru wracac czy ustawieni 40-latkowie z Wawy, w/g ktorych w Polsce jest tak samo jak w Norwegii dobrze?

   Zostaja jeszcze srodowiska skupione wokol PiS, Gazety Polskiej i marszu niepodleglosci - ale czy to wystarczy? Nawet jesli protesty uliczne obala istniejacy rzad to co nastapi po nich i jaka alternatywa?
   Obawiam sie, ze dopiero po wymarciu starych esbesko-nomenklaturowych "elit" bedzie mozna zbudowac jakies sensowne panstwo oparte na prawie i rzadzie obywatelskim. Wczesniej sie po prostu nie da.

   Usuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP