piątek, 1 grudnia 2017

Ciekawostki z wikipedii


Antygermanizm z Wikipedii:
Katarzyna II Wielka ur. 2 maja 1729 w Szczecinie. A jej mąż to: Piotr III Fiodorowicz, Пётр III Федорович ur. 21 lutego 1728 w Kilonii. To ja się pytam szanowne grono historyków: od kiedy to Rosjanie rodzą się w Szczecinie, albo w Kilonii? Rozbiorów dokonały 3 państwa niemieckie!

Antysemityzm z Wikipedii:
Lew Dawidowicz Trocki, właśc. Лейба Давидович Бронштейн, Lejba Dawidowicz Bronsztejn (ur. 7 listopada [26 października st.st.] 1879 w Janówce w guberni chersońskiej, zm. 21 sierpnia 1940 w Meksyku) – rewolucjonista rosyjski, jeden z twórców i przywódców RFSRR i ZSRR. Grigorij Jewsiejewicz Zinowjew[1], ros. Григорий Евсеевич Зиновьев, właśc. Owsiej-Gerszen Aronowicz Radomyslski, ros. Овсей-Гершен Аронович Радомысльский, także Hirsz Apfelbaum, ros. Хирш Апфельбаум (ur. 23 września 1883 w Jelizawietgradzie, zm. 25 sierpnia 1936 w Moskwie) – czołowy działacz ruchu bolszewickiego pochodzenia żydowskiego. Lew Borysowicz Kamieniew, ros. Лев Борисович Каменев, właściwie Lew Rozenfeld, ros. Розенфельд (ur. 18 lipca 1883 roku w Moskwie, zm. 25 sierpnia 1936 tamże) – czołowy działacz ruchu bolszewickiego, pierwszy Przewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego RFSRR. To ja się pytam szanowne grono historyków, czy Rosjanie nazywają się: Bronsztejn, Apfelbaum, Rozenfeld?!?!

Reszta na:
http://wspanialarzeczpospolita.pl/2014/07/22/pierwsze-przykazanie-lingwistyki-zawsze-ignoruj-rdzen-slowianski/

6 komentarzy:

 1. Ale czemu nie pociągnąć tego dalej...
  Czy Polacy nazywają się d'Anjou, Jogaila, Báthory, Sachsen (Andegawen/Jagiełło/Batory/Sas)? Rozebrano zatem nie Polskę, ale jakąś Litewsko-Węgiersko-Francusko-Niemiecką hybrydę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sensie formalnym muszę ci z przykrością przyznać racje. Rozbiory nie dotyczyły tylko Polski, ale też Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii itp. Rozebrano przecież Rzeczpospolitę Obojga Narodów.
   Czy Polacy nazywają się d'Anjou, Jogaila, Báthory, Sachsen
   Nie, nie nazywają się tak, przy czym warto dodać, że o ile Jogaila i Báthory budowali Rzeczpospolitą, to Niemcy (Sachsen) zawsze jej szkodzili.

   Usuń
 2. haha, co za bzdety.
  Rosjanie niekoniecznie musza byc prawoslawni. Znam Rosjan katolikow oraz Rosjan żydów. Słuchałem w USA stacji radiowych po rosyjsku dla żydów, osobliwie smieszne byly telefoniczne waprosy od sluchaczy do rabina w studio.
  Ba, w Rosji jest mnostwo mniejszosci narodowych i języków. Można być Rosjaninem i wcale nie mówić po rosyjsku.
  Ciemnota w Polsce jest okrutna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można też mówić po rosyjsku i Rosjaninem nie być.-)

   Trafł był się mi antysemicki,-) raport płk Nikołaja Sieliwanowskiego, który w owym raporcie do Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych Ławrientija Berii z 20 października 1945 r. pisał był o obsadzie kadrowej w Polsce: “[…] W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego pracuje 18,7 proc. Żydów, 50 proc. stanowisk kierowniczych zajmują Żydzi. W I Departamencie tego Ministerstwa pracuje 27 proc. Żydów. Zajmują oni wszystkie stanowiska kierownicze. W Wydziale Personalnym – 23 proc. Żydów, na stanowiskach kierowniczych – 7 osób. W Wydziale ds. Funkcjonariuszy (inspekcja specjalna) – 33,3 proc. Żydów, wszyscy zajmują odpowiedzialne stanowiska. W Wydziale Sanitarnym MBP – 49,1 proc. Żydów, w Wydziale Finansowym – 29,9 proc. Żydów.

   Usuń
 3. @Przemo:"Można być Rosjaninem i wcale nie mówić po rosyjsku."
  Hmm, pewnie chodziło Ci o to, że można być OBYWATELEM rosyjskim i nie mówić po rosyjsku. Tak samo jak można być obywatelem polskim i nie mówić (i rozumieć) po polsku. Jeśli mówimy o NARODOWOŚCI (polskiej czy rosyjskiej) to taki "ktoś" musi mówić w języku ojczystym.
  Nie odróżniasz narodowości od obywatelstwa. Typowe dla współczesnych dyskutantów. Podobnie jak większość nie odróżnia pojęć "państwo" (organizacja) i "kraj" (państwo+obywatele na danym terenie). Dla nich to "wsio ryba":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Przemo tak przy okazji swojego oburzenia pomylił religie z narodowością. Tuwim był żydem, tj był wyznania mojżeszowego z urodzenia, ale uważał się za Polaka. W tym sensie i w sensie jagiellońskim, Polakiem jest ten, kto się za Polaka uważa. Znam wielu Polaków w Rosji w Kazachstanie, którzy już po polsku nie mówią, ale nadal uważają się za Polaków. W tym sensie można znaleźć ludzi, którzy nie mówią po rosyjsku a uważają się za Rosjan.

   Jednakże w przytoczonych w artykule przykładach żadna z osób nie twierdziła, że jest Rosjaninem.-) W ZSRR, wzorem caratu w dokumentach była rubryka narodowość, gdzie dla przykładu Beria wpisał za cara, że jest Gruzinem, później Żydem, a już w ZSRR stał się "człowiekiem sowieckim". Nie zdarzyło mu się natomiast być Rosjaninem.-) Beria pochodził z okolic dzisiejszej Abchazji i był protegowanym b. dobrego znajomego Gruzina იოსებ ბესარიონის ძე ჯუღაშვილი.

   Usuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP