wtorek, 24 lutego 2009

Zapętleni

Przygotowałem dla Centrali dwa raporty. Jeden o obronności, a drugi o solidarności społecznej. Ten dotyczący zachowań społecznych zerżnąłem od Czaplińskiego, który swoje opracowanie sprzedał mi był za butelkę śliwowicy łąckiej, a teraz zaklina się, że śliwowicy nie pił;-). Cwaniaczek! Ba, przecież jak ów jegomość pisał, wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Fakt, część na tym wózku jedzie, a część go ciągnie, ale to akurat analitykowi nie przeszkadza. Mi trochę to przeszkadza, więc poprawiłem raport ze wskazaniem, że część jednak ten wózek ciągnie, a batogowi twierdzą, że to dobro wspólne - w myśl nieśmiertelnej zasady, że wśród stu głupich, jeden mądry możne dobrze żyć, lub na wózku jechać, nic nie robiąc, no może strzelając z bata, jak Nowak. Dla Polaków przykładem społecznego współgrania jest grupa ludzi (niektórzy twierdzą, że to semicka nacja), którzy jednym telefonem lub spotkaniem (kilku lub kilkunastu osób) decydują o być albo nie być całych narodów i ich gospodarek, a dobitnym czego przykładem jest polski złoty. Zapędzi się go teraz do zagrody ERM2 i oskubie jak kaczkę.

Swoją drogą, dlaczego rząd faszyzującej Rzeczpospolitej od lat nie potrafi skonstruować budżetu bez deficytu, spychając spłatę długów na kolejne pokolenia, pozostaje dla mnie zagadką. Wracając do raportu, to eksperci zwracają uwagę na to, że ludek dla obrony miejsc pracy gotowy jest zrezygnować z części wynagrodzeń, co niby świadczy to o rosnącej odpowiedzialności naszego społeczeństwa. W moim przekonaniu świadczy to o pogodzeniu się z rolą dojnej krowy;-) W sytuacji, kiedy spada eksport, a motorem ma być konsumpcja wewnętrzna, zgoda na obniżkę płac tworzy łańcuszek duszący gospodarkę. Obniżka pensji => spadek popytu => spadek produkcji => wzrost bezrobocia => obniżka pensji. Trust mózgów, a tego nie zauważa;-)

Kolejny raport dotyczył obronności. Przekonywałem jenerałów, aby dozbroić ludzi na wzór Szwajcarii. Każdy dostałby po kałachu i ze dwie skrzynki naboi. Ożywiłoby to branże zbrojeniową bardziej niż zakup latającego złomu w USA. Taki manewr odstraszałby też potencjalnych agresorów na Polskę, bo musiałby się taki liczyć z koniecznością zdobywania praktycznie każdego domu. Polak zacięty jest - jak chce. Prawie wszyscy czytający raport byli za, aż tu nagle jeden z dyskutantów podniósł kwestie obywatelskiego nieposłuszeństwa. No bo jak ludek mający karabiny w chałupach i do tego amunicje zbuntuje się i zacznie strzelać? A jest zarówno do kogo i jest za co. Pomysł upadł i znów wystawiliśmy gołe tyłki w stronę Zachodu. Tusk nazywa taką strategię negocjacją w celu wprowadzenia euro. Neron dla przykładu wprowadził osły do senatu , też strategicznie, i też to przeszło. Demokratycznie, w głosowaniu, chociaż nikt osłów strategami nie nazywał!

No a w Ameryce spółki, które były napompowane na maksa spadają i nie ma możliwości żeby się system nie cofnął gospodarczo o te 25 lat. Przy tym żadna poważna groźba deflacji nie istnieje, a rząd o bierność oskarżyć też się nie da, no może w skrajnym przypadku o bezmyślne drukowanie pieniędzy
;-). Zastanawiam się, jak ludzie pod takimi rządami mają przetrwać następną zimę. Ja ze swej szpiegowskiej strony poczyniłem już pewne przygotowania i rozpocząłem intensywny kurs języka chińskiego. Zaprzyjaźniony sołtys też poczuł chińską kulturę, z tym, że on zaczął analizą fundamentalną związaną z produkcją samogonu z ryżu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP