czwartek, 19 marca 2009

Cząstkowa rezerwa rozsądku

Brunner sparafrazował hasło Kennedyego - nie ważne czy jesteś z lewicy, czy prawicy, jak jesteś prezydentem USA, to pracujesz dla Wall Street. Gordon Brown, ten od sprzedaży niepotrzebnego już Anglii złota (wtrącam, jakby kto nie wiedział) rzekł był, iż wraz z nadejściem kryzysu skończyła się epoka bezkrytycznego podejścia do wolnego rynku, neoliberalizmu i konsensusu waszyngtońskiego. Zapewne potem odwrócił się i dodał - teraz nastaje era faszyzmu anglo-amerykańskiego. Totalitaryzm już gościł w Europie, dowiedził był Azje, no to teraz pora na Amerykę! No! W naszym kraju też coś drgnęło. Skrzypek z dachu NBP zastanawiać się był zaczął, jak tu jeszcze bardziej złotego sparszywić i głodne bankowe hieny nakarmić, oczywiście wzorem niedościgłej Ameryki. Wyszło mu, że należałoby obniżyć stopy rezerwy obowiązkowej z obecnych 3.5%. Zainteresowanym donoszę, że dla przykładu takie obowiązkowe rezerwy w komunistycznych Chinach wynoszą coś koło 20%, w USA bodajże 10%, a u nas 3.5% ze wskazaniem na coraz to mniej. Oznacza to ni mniej ni wiecej, że nasza wydmuszka cieniutka jest i łatwo sie stłuc może!

Panie Skrzypek! A nie lepiej byłoby ustanowić 0% i dać bankom prawo kreowania z powietrza jakichkolwiek banknotów zapragną? Wtedy zamiast przemielonych banknotów mógłby na półce trzymać te, świeżo wydrukowane.Ten konstytucyjny (art. 227) zapis, że to NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza mógłby być zrealizowany w pełni, tylko nieco inaczej, w oparciu o PRAWDZIWE pieniadze, no bo powiedzmy sobie szczerze - drukowane przez NBP banknoty mają rzeczywistą wartość oscylujacą wokół zera i prawdziwym pieniądzem nie są. Przekonuje się o tym codziennie ogladając te przemielone banknoty. Przemielone złoto i przemielone srebro na wartości nie straci. Banki byłyby szczęśliwe, że mogą nam bez przeszkód udzielać kredytów, a ludzie w spokoju mogliby przejść w rozliczeniach na złoto. NBP zająłby się dalszym wypuszczaniem złotych i srebrnych monet, no może w wiekszym zakresie, do czego własnie zobowiązuje go Konstytucja i zamiast opowiastek o eurocudzie otrzymalibyśmy prawdziwy pieniądz. Ileż to trosk by odeszło, w tym nieustanna walka z inflacją i ustalanie stóp procentowych, które mogły by swobodnie spaść do zera, aby gospodarki nie dusić. Rozumiem, że nakłady monet numizmatycznych bitych w srebrze w ilosciach ponad 100tys i złotych w ilościach ponad 10tyś dla każdego wydania, rzeczonym monetom innej wartości niż wartość zawartego w nich kruszcu nie nadaje, a pojawiający się na monetach nominał ma na celu zmylenie czujności przeciwnika i rozprowadzenie materialnego pieniądza wśród ludu. Nawet zasada podoba mi się coraz bardziej, no bo w końcu głupcom, którym się zdaje, że coś mają, mając w rzeczywistości zapis na komputerze w banku lub kawałek papierka w kieszeni - nic się nie należy.

Agent Zelek donosi, że teraz to chyba świat ma dwie drogi - albo pójść na zatracenie drogą liberalizmu albo przyjdzie wziąć to wszawe towarzystwo za mordę. No może to i prawda, ale kto bedzie za mordkę trzymał trzymajacych? Moje serwery dla zrozumienia tego, co dziać się będzie, wygenerowały chaos. Niewielkie zaburzenie warunków początkowych powoduje rosnące z czasem zmiany w zachowaniu układu. To tak jak FED, raz zamiesza tutaj, raz tam - choas murowany. Czekam teraz na efekt motyla. Czy jakby Skrzypek jednak złotego oparł był na srebrze, to wystarczy, czy trzeba jeszcze to ogłosić oficjalnie w Dzienniku Urzędowym, a Skrzypek musi zamachać skrzydełkami?

Takie modelowanie to ma swoje zalety - człowiek zaczyna myśleć.Pensje mało wzrosły lub są takie same a koszty diabelnie rosną. Jesteśmy w tej Polsce biedni, no i gdzie gdzie się podział ten majątek kraju. Sprawy coraz bardziej gmatwa rozpoczęty wyścig dewaluacyjny. Ciekawy wybór - albo cholera i zawał gospodarki, albo inflacyjny tufus. Prezydentura Tuska zamienia się w widmo przy tak skomplikowanych równaniach.

Brunner i Muller polecieli do Somali. Obiecali mi przywieźć w słoiku zapach prawdziwego anarchizmu i nowy telefon komórkowy, bo tam taniej. W sumie to nie udało mi się dociec, czy pojechali zawieźć okup, czy zapłacić za porwanie jakiegoś statku. Z SS, to nigdy do końca nie wiadomo, czy wspierają amerykański faszyzm, czy chińskich towarzyszy. Co by tam nie było, to w kosciach mi łupie, iż jednak pewna epoka ekonomiczna skończyła się wraz z początkiem olimpiady w Chinach. Patrzę na Amerykę a tam jakby reaktywowano ową słynną bandę czworga, tyle, że w miejscowym wydaniu. Też prze nachalnie do władzy i też ich kiedyś powieszą lub rozstrzelają - nawet nazwisko im nie pomoże. Teraz mamy kryzys przemieszany z rewolucją technologiczną. Spadły koszty rozprzestrzeniania się i powielania idei oraz informacji, a gazet nikt już rozsądny nie czyta. Młodzież, jeśli już, to kupuje gazety dla filmów, nie czyta ich i wyrzuca. W końcu dotarło do nich, że to tylko medialne śmieci. Koszty produkcji spadają z powodu automatyzacji i bardziej liczy się pomysł i umiejętności niż kapitał. Czyżby właśnie dlatego teraz miał przyjść czas na szturm Bastyli? Kolejna Japonia, gdzie dopłaca się temu, kto kapitał pożycza. Teraz wszystko kręci się coraz szybciej i tak jak przewidywałem, gniew ludu przeszedł Pireneje i zaczyna rozlewać się po Europie. Galia est omnis! Trzeba zacząć budować zasieki na Odrze.

5 komentarzy:

 1. Hans ty mi chyba w myślach czytasz...

  ;-)

  G.F.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. A tam zaraz w myślach;-) po prostu jesteś szpiegowany, bo za dużo myslisz i za dużo filmów ściagasz. Dobrze Ci radzę - zaszyfruj dyski.

  OdpowiedzUsuń
 3. No toś mnie wystraszył...

  Gratuluję doskonałego pióra. Czyta się z wielką przyjemnością.

  G.F.

  OdpowiedzUsuń
 4. A nie jest tak, ze w SZA rezerwy obowiazkowe wymagane sa tylko od depozytow osob fizycznych? Czytalem niedawno jakies opracowanie ze w praktyce poziom rezerw nie ma wplywu na mozliwosc kreacji USD, wylacznie sklonnosc podmiotow do zapozyczania...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyjaśnienie jest http://pl.wikipedia.org/wiki/Mno%C5%BCnik_kreacji_pieni%C4%85dza i http://www.nbportal.pl/pl/cw/prezentacje/prezentacje/mechanizm-kreacji

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP