piątek, 27 marca 2009

Epokowy wynalazek

Od czasów cesarza Hien Tsung, który wynalazł w roku 806 przed naszą erą pieniądze papierowe, mistyka władzy pozwala ukryć, że cesarz jest nagi. Waszyngton miał stać się za sprawą owej misterii centrum Wszechświata. Czekam teraz na nowego Kopernika, który centrum Wszechświata wróci na właściwe miejsce. Chiński cesarz nigdy nie twierdził, że jedynym pieniądzem jest papier - to go różni od czasów współczesnych. Począwszy od Wielkiej Depresji, banki komercyjne zostały podzielone na inwestycyjne, które uzyskiwały pieniądze poprzez emisję i sprzedaż papierów wartościowych oraz depozytowe, mające na celu przechowywanie wartości. Od czasu, kiedy Roosevelt, wzorem rosyjskich komunistów, zakazał posiadania przez Amerykanów złota, to w zasadzie wszystkie banki zajęły się papierem, a obywatelska wolność i wartości republiki odpływały z Ameryki wraz z ubywaniem złota w dolarach. Wszystko to działo się przy oklaskach mediów i tylko nie wiadomo, czy oklaski były dla odchodzących w niebyt wolności, czy dla nadciągajacego faszyzmu. Faszyzm zawsze rodzi się w zachwycie mediów, bo media są korporacyjne, a korporacje stanowią sedno faszyzmu. Tylko głupcom może się zdawać, że Hitler, czy Mussolini sami zdolni byliby zbudować faszyzm i obalić republikę. Potrzebne na zbudowanie faszyzmu pieniądze pochodzą od korporacji z ich DOBROWOLNYCH datków. Tak było w Europie, tak i jest w USA.

Kilka lat temu bankowość postapiła krok naprzód. CDSy zostały spopularyzowane przez bank JP Morgan, a zajmowała się tym grupa młodych, kreatywnych bankierów, którzy później zostali określeni jako mafia Morgana. Wiele osób z tej mafii dostało się na wpływowe stanowiska w świecie finansów i polityki. W 1994 roku, lawirując pomiędzy gorzałką i tenisem w Boca Raton na Florydzie poszukiwany był sposób na pożyczanie większej ilości pieniędzy poprzez zmianę regulacji prawnych w tej kwestii. W tym procesie przydatni okazali się Demokraci, którzy, zmęczeni pozyskiwaniem funduszy w tradycyjny sposób, postanowili porzucić swoje stare grupy interesów i zerwać ze związkami zawodowymi aby stać się bardziej przyjaznym dla biznesu. W ciągu dziesięciu lat, od 1998 do 2008 roku spółki finansowe wydały 1,7 miliardów dolarów na kampanie polityków i prawie 3,4 miliarda dolarów na lobbystów. W efekcie tych działań uchylono kluczowe aspekty ograniczeń dla banków wynikających z ustawy Steagall. Umożliwiło to powstanie megafirm takich jak Citigroup i dało podstawy do narodzin faszyzmu w USA. Jak widać minęły stulecia, a nadal nie ma takiej bramy, nawet w Kongresie i w Senacie, której nie przeszedłby osioł (lub lobbysta) obładowany złotem;-)

Teraz byłoby dziwne, gdyby członkowie powstałej w ten sposób mafii nie wspierali się w okradaniu innych i nie zdobyli władzy. Jeden z urzedników zaangażowanych w ratowanie AIG powiedział wprost, o menadżerach AIG, że ci ludzie potrzebują wycieczek na Baja i zabiegów w spa. To samo można powiedzieć o każdym z nas, no chyba, że jest się faszystą przekonanym o wyższości aryjskiej lub bankowo-korporacyjnej rasy, której z tej racji należy sie więcej niż podludziom. W Polsce zamiast anonimowych urzędników głos w tej samej sprawie zabiera zwykle nadprezydent Michnik, co rusz udowadniając, że ludzie sa równi, a nawet równiejsi;-)

W USA jest mnóstwo ludzi, którzy stracili domy, zostali zmuszeni do upadłości i wykluczono ich z życia społecznego. Jakoś nikt w faszystowskim rządzie nie wpadł na pomysł, aby to ich ratować. Ale gdy dla AIG oraz Goldman Sachs zaczęły palić się piórka, to w jednej chwili rząd ruszył do ratowania zagrożonych miejsc pracy swoich kolesi. We wspomnianych firmach finansowych średnia płaca wynosi ponad 350 tysiecy dolarów, co sugeruje iż zarządy tych firm zarabiają ogromne kwoty. W obliczu możliwości utraty pieniędzy przez bogatych bankierów w obronę ich kasy zaangażowała się rządząca w USA faszystowska władza, wykorzystując do tego celu podatników i obciążając ich i ich dzieci niespłacalnym długiem. Podobnie rzecz ma się i w Polsce, gdzie prawie 30 miliardów złotych co roku trafia do kieszeni bankierów. Jest to prawie 3x więcej niż wynoszą nakłady na naukę. Zgodnie ze światową modą Rzeczpospolita powoli i systematycznie wchodzi na drogę faszyzmu. Może by pora była powiedzieć temu stop?

Ziemia jak widać jest okrągła. Kiedyś z jednej strony był komunizm, a z drugiej kapitalizm, a na pograniczu narodził sie faszyzm, który jak nowotwór zaatakował naszą cywilizację, a teraz są przerzuty. W społeczeństwach ludzi równych wobec prawa i w społeczeństwach o wyrównanych dochodach faszyzm nie może się narodzić. Podstawą faszyzmu są kartele, korporacje i banki i rodząca korupcję akumulacja kapitału w rękach tych, co pociągają za sznurki kukiełkami wodzów, na przykład małą czarna kukiełką Obamy;-)

4 komentarze:

 1. " Podobnie rzecz ma się i w Polsce, gdzie prawie 30 miliardów złotych co roku trafia do kieszeni bankierów."

  Bardzo proszę o dowyjaśnienie tego zdania

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.finanse.egospodarka.pl/25065,Dlug-publiczny-2007-2010-prognozy-i-koszty-obslugi,1,48,1.html

  "Koszty obsługi długu Koszty obsługi długu, szacowane są na ok. 27,9 mld zł (2,7 proc. PKB) i 33,7 mld zł (2,7 proc. PKB) w 2009 r."

  Dokładne dane są do poczytania tutaj http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=5&dzial=32&id=157013

  OdpowiedzUsuń
 3. HansKlos... ale to nasz wybór. nawet juz pomijając rezerwę częściową w standardzie złota tez państwa się zadłużały.... siłą rzeczy to zadłużanie musiało być mniejsze, ale faktem jest że akceptowanie długu publicznego przez społeczeństwo jest wynikiem tego co mamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. No ale pewne proporcje są NIENATURALNIE zachwiane i sugerują, iż polskie społeczeństwo ma władzę, której głównym celem jest napychanie kieszeni bankierom. W 2008 roku wydano na modernizację armii i remonty 3.5 mld zł, na oświatę ok 27 mld, na badania ok 2 mld. Inwestycje centarne zjechały z prawie 5 mld kilka lat temu do 0,5 mld, a w tym samym czasie o 6 mld wzrosły koszty obsługi zadłużenia.

  Gierek był be, bo zadłużył Polskę na ok 20 mld $, ale gdzież mu do naszych ministrów Kołodki, Balcerowicza, Belki, Bałca. Ciekawi mnie ile dostaje w łapę taki minister od zaciągnięcia mld kredytu;-), czy też załatwia mu się tylko dobrze płatną fuchę w Gruzji, Londynie, czy szefostwo OFE.

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP