wtorek, 3 marca 2009

Tajniki faszyzmokracji

Konfident A.Polo polecił był mi do przeczytania “Tajniki Bankowości” M.N. Rothbard’a. No i wyszło mi z tej lektury, że deflacja raczej sprzyja kupującym i jest szkodliwa dla banków, które większość swoich zysków czerpią z pożyczania pieniądza. W deflacji materialny zastaw traci na wartości w stosunku do pożyczonych pieniędzy, dlatego też nikt rozsądny nie rzuca się do banku aby nabyć dobra na kredyt, ale oszczędza. Oczywistym jest, że tracą na oszczędzaniu instytucje bankowe i rządy państw, które zarabiają w obecnym systemie na oszukańczej nadprodukcji pieniądza, skutkującej inflacją najbardziej uderzającą w konsumentów. Stąd naszedł mnie wniosek, że obecnie zachodzący proces jest wyjątkowo niekorzystny dla powyższych instytucji. Ich interes (banków, rządów i korporacji) jest sprzeczny z interesem konsumenta oczekującego na jak najniższe ceny towarów. Obecne ceny, mocno lewarowane, często za pomocą dźwigni sięgającej nieba, urosły li tylko za sprawą kredytów bankowych a z wolnym rynkiem (wolnym od oszustw i przekrętów) nie mają wiele wspólnego. Prosty mechanizm, że im więcej osób z dźwigni korzysta, tym ceny są wyższe i banki więcej zarabiają na odsetkach, a rząd na inflacji jest jak najbardziej widoczny. Najciekawszy jednak w tym jest socjologiczny aspekt zjawiska, w którym wmawia się prostym ludziom (a wielu w to uwierzyło), że brak gotówki (na lewar) na rynku jest największym nieszczęściem i głównym sprawcą kryzysu. Cóż złego byłoby w tym, gdyby cena, dla przykładu mieszkania w Warszawie wynosiła 150 tysięcy złotych i stale spadała ze średnim tempem 1-2% rocznie!? No towarzyszu Polo, narażasz Pan na straty bankierów! Kto o zdrowych zmysłach zapłaciłby za 50 metrowe mieszkanie, nazywane dla niepoznaki apartamentem, pół miliona złotych nie mając dostępu do kredytu!?

Społeczeństwo zdaje się być jak nieświadome stado, manipulowane i poganiane raz reklamą, raz batem ukręconym z bezrobocia, kredytów i groźby społecznego wykluczenia;-)

Jak już zacząłem czytać, to sięgnąłem po innych klasyków. Powszechna nędza i wysoka koncentracja bogactwa nie mogą współistnieć ze sobą w demokracji. Tego nie napisał Marks, ale słowa te wyszły spod pióra autora Deklaracji Niepodległości, Thomasa Jeffersona, dwa wieki temu, jakby na przekór współczesnym fanatykom neoliberalizmu upatrującym w bogaceniu się najbogatszych jedyną możliwą drogę rozwoju cywilizacyjnego. Louis Brandeis, przed stoma laty dodał do tego jeszcze jedną myśl - Możemy mieć albo społeczeństwo demokratyczne albo wielką koncentrację bogactwa w rękach małej grupy społecznej. Nie możemy mieć dwóch rzeczy jednocześnie.

Zamyśliłem się i przypomniałem sobie spontaniczny zryw społeczeństwa, któremu Jaruzelski potem przetrącił kręgosłup. Poziom społecznego zaangażowania z lat 1980-81 nigdy już nie powrócił, a przebudowa ustroju w Polsce następowała w warunkach społecznej bierności. Balcerowicz i nowy rząd, starał się maksymalnie ograniczyć wpływy samorządów pracowniczych, które istniały w zakładach i które były jedną ze zdobyczy pierwszej „Solidarności”. Balcerowicz wiedział, że będą one występować w interesie załóg, a przecież cała jego polityka transformacji była skierowana przeciwko tym interesom. I tak po raz kolejny wyszło na to, że zarówno dla komunizmu, jak i liberalizmu silne samorządy pracownicze są głównym zagrożeniem.

W opinii ojców amerykańskiej rewolucji warunkiem szczęścia, wolności i niezależności człowieka jest własność, ale taka, która przysługiwać powinna każdemu, wolnemu obywatelowi. Webster pisał był, że powszechna i stosunkowo równomierna dystrybucja własności jest fundamentem narodowej wolności, a rząd powinien przy tym działać z myślą o wspólnej korzyści, ochronie i bezpieczeństwie narodu i społeczności, a nie dla pożytku pojedynczego człowieka, rodziny czy grupy osób, będących jedynie częścią tego społeczeństwa, albowiem dobro publiczne nie jest sprzeczne z dobrem jednostki. We współczesnej korporacyjno-faszystowskiej prasie Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, Mason, Paine czy Weber zaprezentowani byliby zapewne jako kolejni lewicowi idioci, a gazety i tygodniki polskiej ynteligencji zachwycały by się znowy cięciami podatkowymi Mellona z roku 1926, które przynosiły korporacjom i milionerom dodatkowe miliardy zysków rocznie, przekraczajace o ponad 30% budżet całego państwa w tamtych latach. Włączyłem Google i jakoś dziwnie nie znalazłem żadnej analizy wążącej cięcia podatkowe z 1926 roku i Wieki Kryzys 1929 roku.

2 komentarze:

  1. Zestawię zdania Twojego felietonu:..Społeczeństwo zdaje się być jak nieświadome stado, manipulowane i poganiane raz reklamą, raz batem ukręconym z bezrobocia, kredytów i groźby społecznego wykluczenia;-...powszechna i stosunkowo równomierna dystrybucja własności jest fundamentem narodowej wolności, a rząd powinien przy tym działać z myślą o wspólnej korzyści, ochronie i bezpieczeństwie narodu i społeczności, a nie dla pożytku pojedynczego człowieka, rodziny czy grupy osób, będących jedynie częścią tego społeczeństwa, albowiem dobro publiczne nie jest sprzeczne z dobrem jednostki....Koniec cytatu. I teraz mamy już najprostszą drogę do rewolucji socjalistycznej lub narodowosocjalistycznej (faszystowskiej)Wystarczy przekonać do tego masy. Problem bowiem w tym ,że mądrości jednostkowe nie sumują się ale raczej przeciwnie i współczesna demokracja cierpi z tego powodu i jest manipulowana przez tych , którzy dysponują kapitałem , więc staje się korporacjokracją. Największymi zaś korporacjami są banki i kółko się zamyka. Pytanie – jak to zmienić, żeby było tak idyllicznie jak opisujesz na początku wpisu??

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszą powstać mechanizmy uniemożliwiajace manipulację na masową skalę. Podstawowym mechanizmem jest ograniczenie dochodów od góry. W efekcie pochody poszczególnych ludzi moga się różnić, ale nie na tyle, aby ci o większych dochodach mogli na masową skalę manipulować tymi o mniejszych dochodach. Musi byc też zagwarantowany minimalny poziom dochodów ponieważ majac do wyboru wolność i śmierć głodową instynkt samozachowawczy zmusza nas do wyboru niewoli i chleba.

    OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP