piątek, 8 maja 2009

Kto rzadzi Polską

Stirlitz wrócił z Moskwy. Jego entuzjazm dziwnie opadł. Zamiast wódki, przywiózł nam cytaty z Mitnicka. Międzynarodowe bezpieczeństwo staje się zbyt często iluzją. Jeżeli do tego dodamy łatwowierność, naiwność i ignorancję, sytuacja dodatkowo się pogarsza. Najbardziej poważany naukowiec XX wieku, Albert Einstein, podobno powiedział:„Tylko dwie rzeczy są nieskończone, wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności”. Parafrazując hakera, Stirlitz dodał - Ludzie bywają głupi. Katastrofy zdarzają się, ponieważ ludzie nie rozumieją sprawdzonych zasad bezpieczeństwa społecznego, finansowego, technicznego. Zanim ludzie zrozumieją, że media i politycy serwują im socjotechniczne bzdety, to już są w środku katastrofy. Najmniej przygotowani do katastrofy są Amerykanie. Lata dobrobytu zrobiły swoje. - Nalałem Stirlitzowi samogonu i wtedy do mieszkania Brunner wprowadził Romaszewskiego. Senator, jak sobie popił, to zaczął opowiadać, że gdy się bliżej przyjrzeć temu, kto rządzi w Polsce, to włosy staja rozsądnym ludziom na głowie. - Prawo powstaje w jakiejś grupie lobbystycznej. Potem dociera do parlamentu, a parlament tylko podnosi rękę. - Politycy są jak marionetki, a wielkie korporacje i ich właściciele siedzą za scena i pociągają za sznurki. Jedną z bardziej fatalnych rzeczy w dorobku ostatniego 20-lecia jest to, że pozbyliśmy się wartości wspólnych. Konkurencja, dążenie do osobistego sukcesu, zablokowały możliwość współpracy pomiędzy ludźmi. Stoimy przed bardzo ważnym zadaniem wzmocnienia państwa. Bo nasze państwo podlega systematycznej degradacji.

Zamyśliłem się. Państwo polskie zbyt rzadko bywa własnością obywateli. Częściej nasz kraj traktowany jest jak kawał czerwonego sukna, z którego wybrańcy wydrzeć sobie mogą co ładniejszy kawałek. A pomagają wielkim cwaniakom malutcy cwaniacy, wedle kmicicowskiej zasady, że przy wielkim szubrawcy i moja mała fortunka urośnie. Dla prostych ludzi pozostaje konsumencki sprzeciw, wyłączenie telewizora i powolne oszczędzanie w materialnych dobrach.

Jeden z czerwonych krawatów zapodał w Rzeczpospolitej godny rozważenia fakt - długoterminowe oszczędzanie w fizycznym kruszcu daje zazwyczaj lepsze rezultaty niż inne formy inwestowania. Im bardziej niestabilne czasy, tym na większą premię może liczyć oszczędzający. Rozpatrując ostatni sześcioletni okres, to złoto dało ponad dwukrotnie większy zwrot z inwestycji niż nieruchomości. Chcąc szybko sprzedać działkę lub mieszkanie, trzeba znacznie obniżyć cenę. W przypadku złota w ogóle nie ma takiego problemu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w 1908 r. szyty na miarę garnitur można było kupić za jedną uncję, czyli 20 dolarów, a sto lat później również za 1 uncję – 850 dolarów. Ford wyprodukowany 100 lat temu kosztował 42,5 uncji złota, czyli dokładnie tyle samo, ile obecnie ford mondeo. [...] Z punktu widzenia kogoś, kto dysponuje złotem, rynek jest zdumiewająco stabilny.

Sołtys mówi, że wyłączenie telewizora powoduje, że człowiek zyskuje i czas i wolność oraz samodzielność myślenia. Brak przejrzystości w gospodarce spowodowany wprowadzeniem pieniądza bez pokrycia, podobnie jak i brak przejrzystości w stanowienia prawa, sprzyja robieniu ludziom wody z mózgu. Trzeba sobie zdawać, że poprzez stanowienie prawa władze najczęściej ograniczają nam wolność, a poprzez inflację ograbiają nas z oszczędności. Jeśli przewidywana katastrofa nie nastąpi, a my nie zgłosimy sprzeciwu wobec działań władzy, to wszyscy bez wyjątku obudzimy się w faszystowskim świecie w którym będzie panował idealny faszystowski porządek. Obywatelski i konsumencki sprzeciw, nawet tak prosty, jak wyłączenie telewizora, niekupowanie gazet, trzymanie gotówki w domu zamiast w banku, a oszczędności w dobrach materialnych powoduje, że proces zniewolenia społeczeństwa spowalnia lub się nawet zatrzymuje. To tak, jak z ochroną środowiska - bardzo wiele zależy od naszych codziennych działań i przyzwyczajeń.


2 komentarze:

  1. Jest jeszcze inwestycja w monopol http://hansklos.blogspot.com/search/label/wódka

    OdpowiedzUsuń
  2. Kupiłem aparaturę;-) Schematy można znaleźć tutaj - sołtys mi polecił;-)

    OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP