wtorek, 5 maja 2009

We can change

Stirlitz tak się wzruszył starymi odcinkami filmów o sobie, że zaczął wspominać słynne przemówienie Józefa-Słoneczko Stalina na zebraniu wyborczym - Nigdy i nigdzie nie było takiej demokracji, jak nasza!-) - W myśl tych słów zdaje się i kroczyć UE. Któż by tam śmiał się sprzeciwić komisarzom kapitalizmu, nikt nie ma prawa do sprzeciwu, nikt nie ma prawa być jej wrogiem. Sprawiedliwość komisarzy jest bezwzględna, bez jakichkolwiek skrupułów, absolutna, bez jakiegokolwiek szacunku dla ludzi pracy, dla każdego człowieka, bo wielki jest jej cel - euro-faszyzm uber alles! Na ludzi budujących euro-faszyzm nadają się jedynie wielkie jednostki ludzkie. Były premier Buzek jest w tych wyborach do PE supergwiazdą, ikoną czterech kompletnie skopanych reform i rozdawnictwa dla kolesi, którym przypadło OFE w udziale (patrz Bauc.J), na niespotykaną nigdzie indziej skalę, dzięki któremu zawdzięczamy słabą gospodarkę, wysokie bezrobocie, podatki oraz deficyt. - Boże, daj mi z takimi mężmi zawżdy czynić!

Zastanawiam się o co z tymi wyborami chodzi. Po co chodzić w Polsce na wybory, skoro mechanizm wyboru działa prawie że w myśl stalinowskiej zasady - głosujcie jak chcecie, wybierzemy kogo trzeba. Czy to marnowanie głosów i czasu obywateli zostanie zmienione dopiero gdy frekwencja spadnie poniżej 5%?, czy sprawę rozwiąże się poprzez głosowanie elektroniczne i wtedy już nikt ani nie będzie musiał chodzić na wybory, ani nie będzie musiał głosować. Wystarczy, jak w telewizji zobaczy wyniki. Nie ma to jak demokracja pełną gębą, pełną zazwyczaj frazesów.

Na giełdzie widać ożywcze tendencje. Gdyby tak pogoda z lat ubiegłych sprawdziła się, to mrożący ochotę do zakupów ogrodnicy powinni przyjść pomiędzy 6 a 8 maja, kiedy można spodziewać się istotnego szczytu fischerowskiego i początku nowej bessy. Być może właśnie w związku z tym niedawno Chińskie Stowarzyszenie Złota wezwało rząd ludowy do dalszego zwiększania rezerw w złocie do poziomu pięciu tysięcy ton. Na rynku kruszców powstała dość ciekawa sytuacja. Kupować zaczynają zarówno ci, którzy chcą się zabezpieczyć przed wzrostem cen i ci, którzy kupują w obawie przed spadkiem cen. Mamy tam zarówno inflacyjnych panikarzy, jak i pesymistów deflacjonistów, którzy napatrzyli się na działania władz centralnych i widzą iż nie przyniosą one większych skutków a globalna gospodarka najpierw przejdzie proces dezinflacji a później popadnie w głęboką i wieloletnią recesję z możliwą inflacją w centrum. W każdym z tych przypadków złoto miałoby być sposobem na ochronę kapitału. Paradoks sytuacji opiera się na tym iż każdy ma jakieś swoje argumenty za kupnem złota w oparciu o założone scenariusze, ale może zyskać na złocie nawet wtedy, gdy zrealizuje się inny scenariusz. Można pomylić się w założeniach i pomimo tego na złocie zyskać;-)

Harry Dent tłumaczy to tym, że dla gospodarki najważniejszym cyklem wpływającym na zmiany jest cykl życiowy społeczeństwa. Dent wyjaśnia, że jego prognozy są oparte na tych samych danych i tej samej logice jakiej poddawane jest oszacowanie przez aktuariusza ubezpieczeniowego, pozwalające na dziesięciolecia dość dokładnie przewidywać przyszłość. Na gospodarkę wpływają elementy naszego życia od urodzenia aż do śmierci - szkoła, ślub, pożyczania, zakup domu, inwestowanie, emerytura, i tak dalej. Długofalowe cykle koniunkturalne wynikają bardziej z elementów demograficznych i związanych z tym ludzkich zachowań, niż z działań spekulacyjnych. Teraz w Europie i USA na emeryturę przechodzi powojenny wyż demograficzny. Wg badań Davida Barro, profesora ekonomii na Harvardzie, istnieje 20% prawdopodobieństwo katastrofy, które wzrasta odpowiednio do 70%, a potem do ponad 80% w miarę, jak depresja gospodarcza będzie się pogłębiać. W związku z tym wyniki gospodarcze za rok bieżący spowodują, że depresja pogłębi kryzys w roku 2011 i kolejny w 2012 roku. Pozostaje aktualne pytanie, czy Zachód zacznie walczyć z kryzysem pogłebiając elementy faszyzmu i dążąc do wojny, czy też władza zdecyduje się raczej na rewolucję i zmiany zasadniczych elementów gospodarki i życia społecznego.

We can change. Really?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP