środa, 9 września 2009

Czarne i żółte

Brunner zebrał wszystkich Chińczyków pracujących dla niego w liczbie jeden i przekazał im to, co nakazała Partia, a Partia nakazała oszczędzać w złocie i w srebrze. Brunner zapytał więc swoich żółtych podwładnych, czy chcą sami oszczędzać i kupować indywidualnie, czy też on hurtem, przy okazji wizyty w Hamburgu im te oszczędności wymieni na kruszec, a spotkanie to ma na celu pokazanie jak trwała jest przyjaźń niemiecko-chińska. Dla podkreślenia tej wagi Brunner wyjął niemiecką flagę i wskazał na czarny i żółty kolor oddzielony morzem czerwieni;-) - Faszyści muszą trzymać się razem - dodał po cichu i nakreślił 别具只眼

W telewizji chińskiej właśnie ruszyła rządowa kampania namawiająca lud do akumulacji oszczędności w złocie i srebrze a nie w zielonych papierkach. Banki pełne są bulionowych monet i sztabek, a każdy Chińczyk dla realizacji jedynie słusznej linii wytyczanej przez KC, wcześniej czy później ustawi się w kolejce, aby zamienić zielone na srebrne i złote. Partia zdaje się robić doskonałą robotę i na masową skalę chce zabezpieczyć zarówno władzę, jak i dobro obywateli przed załamką świata opartego na papierowym pieniądzu bez pokrycia. Całość doskonale wpisuje się w długofalową strategię budowania skarbców w Hongkongu i żądaniem dostaw fizycznego złota z Londynu. Chińska konsekwencja wcześniej lub później wywoła wilka z lasu, tfu, reakcję łańcuchową i wtedy może się szybko okazać, że przy którymś tam żądaniu fizycznej dostawy okaże się ona nie do spełnienia, bo nie będzie już fizycznego kruszcu w składach giełd towarowych;-). Jak wiadomo powszechnie, smoki są chciwe i chętnie gromadzą kruszce w swoich skarbcach. Chiński smok nie stanowi tutaj wyjątku;-)

Sołtys twierdzi, ze teraz mamy kryzys zaufania. Ludzie w nic już nie wierzą. Nie wierzą, że to terroryści stoją za zamachami, nie wierzą, że Ameryka to potęga i nie wierzą, że ten kryzys się skończył. Pospólstwo dopadł wirus niewiary, szczególnie w to, co głosi władza. Teraz dla przykładu zamiast wiary w amerykańską gospodarkę, ludzie czekają na kolejna falę bankructw. Przed zakupem akcji po obecnych cenach warto więc zastanowić się nieco dłużej. W USA 30x wyższa jest aktywność inwestorów posiadających dostęp do informacji poufnych. Zmienność instrumentów pochodnych zapadających we wrześniu 26, a na grudzień już ponad 30, kiedy za normalne poziomy indeksu zmienności przyjęło się 15-18. Na dodatek z worka wyłazi rynek nieruchomości komercyjnych i straszy po nocach bankierów i inwestorów, zaś bezrobocie mierzone kwestionariuszami U-6 przekroczyło właśnie w USA 17% i dalej rośnie.

Nadszedł czas, aby po raz kolejny wyłączyć telewizory pełne opiniotwórczych ekonomistów, aby nie paść ofiarą owczego pędu, na którym zarabia stale te same 0.2% populacji;-).


8 komentarzy:

 1. Witaj,

  Hans skad info, ze jest kampania reklamowa w Chinach dot. kupowania zlota/srebra? Mozesz rzucic jakis link?

  dzieki,
  Blazej

  OdpowiedzUsuń
 2. A może okaże się że bańką wszechczassów jest USD :-), mozolnie pompowaną od lat :):):)Przecież kazdy chciał mieć te fajne papierki:)i za kazdą cene :)Cyk,cyk BUM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. @Blazej
  http://www.mineweb.com/mineweb/view/mineweb/en/page33?oid=88452&sn=Detail

  Ze srebrem jest dziwna sprawa, bo właśnie kończą się zapasy srebra powstałe w wyniku wycofania z obiegu srebrnych monet. Srebro, w odróżnieniu od złota ma wiele zastosowań przemysłowych, w których ginie bezpowrotnie. tak "tracone" jest około 7% rocznego wydobycia. Przy stosunku ok 1:8 srebra do złota w skorupie ziemskiej i historycznej proporcji cen wahającej się od 1/6 do 1/12 srebra do złota, obecne ceny srebra są mocno niedoważone.

  Teraz, jak Chińczycy staną w kolejce po kruszce, to najpierw będą wybierać srebro - z przyczyn historycznych i demograficznych;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Srebro nie osiagnelo tez szczytow z poprzedniego roku. Wiec w sumie potencjal jest jest.
  Tu jest nowy film P. Schiff'a na temat zlota.
  Rzuc okiem:
  http://www.youtube.com/watch?v=P4hzx8_HnNE
  Gosc mysli o 2-3k/uncja 8|

  Zauwazylem, ze w programie posluguja sie takim wykresem:
  http://4.bp.blogspot.com/_wmz32xeNKtU/SqdbLDV6qSI/AAAAAAAABKU/B9Q_6IQ4wI4/s1600-h/Gold+to+CCI+ratio+18+month+weekly+chart+to+9-8-09.png

  Jesli ktos wie o co w nim chodzi - bylbym wdzieczny za wytlumaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. @J23
  Wszystko co oznacza owa chinska kampania popularyzacji twardych inwestycji to to, ze rzad chinski stanal przed problemem inflacji i usiluje jej zapobiec zamrazajac zasoby bogatszej czesci populacji w zlocie lub srebrze. Moim zdaniem cena zlota znowu zblizyla sie do okolo 1000USD/oz co oznacza, ze amerykanie beda musieli sprzedac nastepna porcje kruszcu aby podtrzymac dolara.
  Zobaczymy czy to zrobia. Jak dotad (od blisko roku) zawsze tak robili. Ubocznym skutkiem takiej interwencji jest to, ze mozemy oczekiwac spadku DIA (Dow Jones Index) do poziomu okolo 2000 USD (obecnie jest kolo 10 000) czyli mamy jeszcze sporo kryzysu przed soba.

  @Blazej
  Wykres mowi nam, ze RSI (Wzgledna sila towaru -relative strength index) jest przecietna. Zloto nie jest w zadnym z punktow zwrotnych (overbought czy oversold. MACD wskazuje, ze mozemy oczekiwac w najblizszym czasie wzrostu ceny zlota natomiast wykres glowny sugeruje , ze cena zlota przebila sie do gory ale cos ostatnio zainterweniowalo (hanging man ) i zapewne nie pojdzie ona wyzej. Mamy wiec pewien konflikt indeksow co oznacza, ze cos wiecej niz sily rynku jest w grze.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Bobola
  rzad chinski stanal przed problemem inflacji i usiluje jej zapobiec zamrazajac zasoby bogatszej czesci populacji

  Wydaje mi się, że raczej nie, ponieważ inwestycje w kruszce są dolarowe, co by wskazywało, że celem jest wyciągnięcie kasy z materacy.

  Jaki jest rzeczywisty cel chińskiej władzy, to nigdy nie wiadomo, bo ich myśli i cele są tak poplątane jak włosy mongoła;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. @HansKlos-czy moglbys sie odniesc do tez ponizszego artykulu?Troche z innej beczki-ale ciagle w temacie bloga(Peak Oil-czyli Twoj konik)
  http://tinyurl.com/m4z92w

  OdpowiedzUsuń
 8. @piort34
  No nie mam konika, ale 75KM pod maską motocykla;-) i stąd moje zainteresowania, jakby tu owe konie wykarmić.

  W artykule autor rozprawia się z trzema mitami, odkrywaniem nowych złóż(1), niestabilnością polityczna(2) i nawet z peak oil(3). Tyle, że to co ów spec pisze, to w swojej większości bzdety. Odkrywane nowe złoża są, pomimo medialnej propagandy, mizernej wielkości i trudnodostępne, a więc kosztowne wydobycie, które najczęściej nie znajdzie ekonomicznego uzasadnienia bez kosmicznych cen ropy. Argument (2), to żaden argument - wyśle się marines i po problemie;-) Dokładnie jak w Iraku;-) Trzeci mit, z którym się ów spec rozprawia, to peak oil, czyli twierdzenie, że wydobyliśmy już połowę z tego, co możemy wydobyć. No i teza ta nie jest bezpośrednio weryfikowalna, ponieważ NIE MA wiarygodnych danych na temat zasobów eksploatowanych pól. Można jednakże spróbować wyknuć peak oil z przesłanek sprawdzalnych.

  Jedną z nich jest cena, w której podobno siedzi hipopotam. Tyle, że jak plotki głoszą, hipopotama pogonili, a cena nie dość, że nie spadła do 30$, to ona nawet nie chce spaść do 60$, Inna przesłanką jest wysoka i utrzymująca się cena nafty i oleju napędowego, którą da się wyjaśnić dość prosto na bazie teorii peak oil, ale nie sposób tego wyjaśnić na bazie marginalnych teorii ekonomicznych;-)

  -Stary, nie ma się czym przejmować! - powiedziała do Noego córka. Noe bardzo chciał być pierwszą osobą, która przestaje wierzyć w wieści o nadchodzącym potopie;-)

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP