poniedziałek, 5 października 2009

Chińczycy na zakupach

Brunner przyniósł był ciekawy raport. Wynikało z niego jak wół, że w 2008 roku, to nie tylko spekulacja, ale stagnacja podaży stała za wzrostem ceny. Motorem wzrostu konsumpcji były miedzy innymi Chiny. Co ostatnio kupują Chińczycy i jak to robią, aby ropa stała w miejscu?

Chiny zamierzają zwiększyć swoje strategiczne rezerwy ropy naftowej o jakieś 60% i czynią to poprzez bezpośrednie umowy z państwami-producentami i poprzez przejmowanie firm wydobywczych, co trzyma w ryzach ceny ropy naftowej. Na początku kryzysu gospodarczego Chiny podpisały umowy z Brazylią, która w zamian za 10 mld dolarów pożyczki zapewnia pierwszeństwo dostaw dla chińskich spółek naftowych Sinopec, PetroChina, Sinochem i Unipec. Niedawno Chiny podpisały umowę z Kazachstanem gdzie za kolejne 10 mld dolarów uzyskano dostęp do złóż ropy naftowej i gazu w tym kraju. W planie jest budowa rurociągów i gazociągów do transportu surowca z tego regionu do Chin. CNPC kupiła za prawie 500 milionów dolarów udziały w Oil Company Verenex aby móc wspólnie poszukiwać złóż ropy naftowej w Libii. Firma Addax Petroleum dokonująca wydobycia ropy naftowej w Nigerii , Gabonie, Kamerunie i Iraku została za 7.2 mld dolarów przejęta przez Sinopec. Chiny pożyczyły 5 mld dolarów dla Angoli na budowę fabryki samochodów, a w zamian Sinopec i CNOOC za 1.3 mld dolarów uzyskała prawo do wydobycia ropy naftowej z dna morskiego u wybrzeży Angoli. Niedawno Chiny podpisały wart 1 miliard dolarów kontrakt z Ekwadorem gdzie państwowa spółka naftowa Petroecuador w zamian za budowę infrastruktury zapłaci dla Chin w dostawach ropy naftowej. W Peru spółka CNPC kupiła 45% udziałów w peruwiańskiej firmie Pluspetrol, która wydobywa ponad 60% ropy naftowej w tym kraju. Z Iranem CNPC (China National Petroleum Corporation) zawarła kontrakt wart 4,7 miliarda dolarów na dostawę gazu. W Czadzie CNPC kosztem prawie miliarda dolarów buduje pierwszą w tym kraju rafinerię ropy naftowej, której bedzie współudziałowcem.Chińskie przedsiębiorstwa naftowe zawarły umowy o współpracy z Shellem na wspólne wydobycie głównych ropy naftowej w Iraku. W Wenezueli i Argentynie trwają negocjacje na temat przejęcia firmy YPF oraz jej kontraktu wartego $ 17 mld dolarów, a dotyczącego praw do wydobycia ropy naftowej. Chiny udzieliły Rosji kredytu na 25 miliardów dolarów na sfinalizowanie umów na dostawy ropy do Chin przez rurociąg VSTO eksploatowany przez Transnieft, Rosnieft i CNPC. Udział i kapitalizacja chińskich państwowych firm naftowych ciągle rośnie, a amerykański Exxon Mobil stracił palmę pierwszeństwa na rzecz koncernu Petrochina. Łączne chińskie pożyczki, wydatki na przejęcia i udziały w ciągu ostatnich trzech lat przekroczyły 250 mld dolarów.

Przy takim tempie zakupów może wkrótce okazać się, że ropy naftowej dla innych na rynku już nie ma. Sołtys popatrzył na mnie, posłuchał moich wywodów, wstał i poszedł do sąsiada negocjować zakup 20 hektarów lasu. Widocznie do niego nie dotarła myśl z telewizorni, że Polska węglem stoi i to takim, którego nie opłaca się wydobywać.


6 komentarzy:

 1. to sie nazywa własnie Hedge'ing swojej ekspozycji dolarowej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby tylko jezyk chinski taki trudny nie byl :(((

  OdpowiedzUsuń
 3. @Nina
  Język jest do opanowania w rok. Ciężej jest nauczyć się pisać;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy takim tempie zakupów może wkrótce okazać się, że...

  że powtarzane przez wszystkich chińskie rezerwy walutowe wynoszące 2 biliony $$ są w rzeczywistości o rząd wielkości mniejsze i że nie stanowią większego problemu, a najmniejszy dla Chin... ;-) Zwłaszcza gdy Chiny znowu zaskoczą świat wiadomoscią o nowych kilkuset tonach złota w rezerwach...

  OdpowiedzUsuń
 5. Hans:
  no nie wiem. Probowalam sie uczyc mandarynskiego przez 3 miesiace i z przeproszeniem kupa.
  A mandarynski ma TYLKO 4 tony, nie to co kantonski.
  Jesli ktos nie ma muzykalnego ucha to w zyciu sie tego jezyka nie nauczy bo nie bedzie umial rozrozniac tonow... a wraz z tonami zmienia sie znaczenie wyrazow.

  O pismie juz nawet nie wspomne...

  Swoja droga ciekawe czy chinczycy swoj jezyk bardziej uproszcza kiedy wejda na arene miedzynarodowa...

  OdpowiedzUsuń
 6. "Chiński"

  Zawsze zastanawiałem się, czy taki skomplikowany język i system pisma to nie jest przeszkoda w rozwoju. Jak pół życia trzeba stracić na naukę języka, to nie zostaje wiele czasu na inne dziedziny.

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP