poniedziałek, 23 listopada 2009

Klechdy o silnym dolarze, czyli emerytura

Marc Faber ogłosił był, że nie wyobraża sobie zejścia ceny złota poniżej 1000 dolarów za uncję. Być może nasłuchał się chłop o polityce silnego dolara. Zapewne w związku z tym palącym problemem, jak wzmacnianie się amerykańskiej zieleniny (wiadomo, zieleń krzepi;-) podyktowane zostało przyspieszenie w budowie magistrali gazowej z Chin do Turkmenii i dalej do Azerbejdżanu. Magistrala w drodze powrotnej zostanie załadowana gazem. W ten oto sposób znaleziono haka, tfu magistrale na silnego dolara;-) - W ten sposób Chiny odkryły technologię zagazowania zielonej masy - uśmiechnął się Sołtys -

Podobnie się rzecz dzieje i w Polsce. Na silnie wysokie emerytury, zapowiadane przez agenta Boniego, najlepszym lekarstwem są własne dzieci, które stanowią najlepszą polisą ubezpieczeniową systemu emerytalnego. Bez dzieci, z których wyrosną przyszłe pokolenia, to, czy do OFE przekażemy 100%, czy też do ZUSu popłynie te 100%, staje się rozważaniem jałowym. Niewielka liczba pracujących w przyszłości, tak czy siak nie wypłaci świadczeń, choćby i chciała, ale i to, że będzie chciała płacić, nie jest takie pewne.

Obowiązujący od 1997 roku schemat, że polski rząd nie może dalej zadłużać się w NBP bezpośrednio, a jedynie pośrednio, sprzedając obligacje, w dużej mierze spowodowała, że na roczną obsługę długu co roku wydamy z własnych portfeli ponad 35mld zł, tj akurat tyle, ile władza zabiera społeczeństwu co roku w postaci PITu. Wartość złotego, co roku tli się i ulatnia w dymie inflacji. Słowiański ludek nad Wisłą też rada nierada będzie musiał wynaleźć jakiś sposób ochrony przed silnym, inaczej pozostanie mu zagazowanie, ale tym razem emerytów albo władzy - do wyboru!

11 komentarzy:

 1. Jesli chodzi o dewaluacje USD to wykres podany jest chyba niecalkiem prawdziwy. Do roku 1970 istniala pelna wymienialnosc dolara na zloto i z wyjatkiem drobnych korekt cena uncji zlota wynosila okolo 30-33 USD. W latach miedzywojennych mielismy tez w USA kryzys nadprodukcji czyli wartosc nabywcza USD powinna raczej rosnac. Jak juz uprzednio pisalem warto jest skomentowac podawany wykres pod wzgledem informacji, ktora chcemy przekazac wiernym czytelnikom. Zgadzam sie natomiast z pogladem, ze pieniadz nadwartosciowy (czyli oparty o postulat panstwowy) dewaluuje sie systematycznie. Stad znaczenie powrotu do pieniadza w pelni wymienialnego na zloto. Co do wzrostu liczebnosci mlodych pokolen to jest to tylko jeden z warunkow, i to najslabszy, wyplacalnosci emerytur pokoleniom starszym. Istnieje wiele panstw kapitalistycznych , o duzej dzietnosci, ktore przeda bardzo cienko. W gruncie rzeczy bowiem dzieci sa elementem kapitalo-chlonnym. Najwartosciowsza czescia populacji sa ludzie w wieku 30-40 lat. Nie tak glupi jak mlodziez ale posiadajacy jeszcze sile, wyksztalcenie i ambicje do pracy. Co jest warunkiem finansowego powodzenia panstwa to rozwoj narodowych miejsc pracy. Narodowych w tym sensie, ze ich wlascicielami sa polscy obywatele. Na przyklad Boliwia ma jedne z najbogatszych kopaln srebra na swiecie a populacja jest biedna jak mysz koscielna. Dlaczego? Bo kopalnie sa wlasnoscia kapitalu zagranicznego, ktory transferuje zyski do kraju rodzimego. Podobnie Nasza Umeczona Ojczyzna pozbyla sie na korzysc inwestorow zagranicznych wiekszosci swojego przemyslu. Efekt - jesli inwestorzy placa podatki to sa to tylko procenty od ujawnionego zysku. Wiekszosc kapitalu wyplywa do siedziby firmy zagranicznej.

  OdpowiedzUsuń
 2. O (nie)wyplacalnosci systemow emerytalnych
  http://tiny.pl/hxfh1
  A tu cos o Chinach ktore chyba az tak mocne nie sa jak sie niektorym wydaje
  http://tiny.pl/hxfhg
  http://tiny.pl/hxfhj
  Jak z by z powyzszych tekstow wynikalo sytuacja Zachodu(demograficzna i geopolityczna)choc niezbyt dobra nie jest tragiczna i ciagle jeszcze odwracalna.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Bobola
  Na wykresie jest legenda, mówiaca o tym, że mierzono siłę nabywczą dolara, która, zmieniała się niezaleznie od kursu złota. Kurs dolara do złota był względnie stały, ponieważ dolar był jedynie wagowym ekwiwalentem prawdziwego pieniądza, chętniej lub mniej chętnie akceptowanym. Stąd też czysta błyszczaca złota moneta nazywana bywa ostateczną formą pieniądza, coś jak 100% cukru w cukrze;-)

  Problem emerytur nie jest trywialny, ponieważ postęp techniczny, paradoksalnie, zmniejsza kapitałochłonność produkcji do takiego stopnia, że w elektronice i oprogramowaniu mamy permanentna deflacje cenową. Jeśli by obecny tred aproksymować w przyszłość, to można spodziewać się, za przykładem Japonii ujemnych zwrotów na kapitale. Mówiąc po ludzku, emeryt bedzie zmuszony do kapitału dokładać, byle tylko spowolnić utratę jego wartości;-) Jedynie odpowiednio liczne przyszłe pokolenie może (ale nie musi) zastopować spadek wartości nagromadzonego przez emerytów kapitału. Nieliczne przyszłe pokolenia niejako gwarantują radykalną zmianę w stosunkach społecznych i własnościowych;-)

  @piotr34
  Ten sam problem demograficzny, tyle, że nieco później, dotknie Chiny. Stąd też istnieje pewna hipoteza, że Chiny będa wkrótce zdolne do agresji ponieważ posiadają w społeczeństwie nadmiar mężczyzn, a przez to jako społeczeństwo są bardziej skłonne do ryzykownych działań. Z kolei wiedza o przyszłych chińskich problemach demograficznych dodatkowo wzmacnia ryzykowne zachowania.

  OdpowiedzUsuń
 4. @HK
  Spadajaca sila nabywcza przy stalej wrtosci USD wzgledem zlota oznacza, ze ta sama ilosc zlota kupuje coraz mniejsza ilosc towaru. Nie wydaje mi sie aby dane potwierdzaly ten poglad. Faktycznie ceny roznych towarow wyrazone w zlocie sa przecietnie stale chociaz zdarzaja sie fluktuacje.
  Podczas depresji lat 20tych mielismy zalew towarow i brak kupujacych. To na ogol oznacza, ze ceny musza spasc.

  OdpowiedzUsuń
 5. @HK
  Co zas tyczy sie kapitalu to oczywiscie zalezy co przez to rozumiemy. Pieniadz papierowy sie dewaluuje a przy niskim oprocentowaniu w bankach , mniejszym niz stopa inflacji czy dewaluacji, oznacza to faktyczna strate kapitalu bez wzgledu na to czy jest to kapital emerytalny czy inwestycyjny. Jesli jednak trzymamy kapital w zlocie to wartosc kapitalu jest stala.

  Patrzac na rysunek, ktorego nie moge jednak powiekszyc do przyzwoitych wymiarow , zadnej legendy na nim nie widze.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Bobola
  Jesli jednak trzymamy kapital w zlocie to wartosc kapitalu jest stala

  To jest prawda i nieprawda jednocześnie;-) Zasadnicza różnica pomiędzy pieniądzem i kapitałem polega na odmienności cyklu. Jeśli pieniądz służy tylko do wymiany dóbr/usług, to kapitałem nie jest (cykl Towar-Pieniądz-Towar). Z kolei, kiedy mamy cykl (Pieniądz-Towar-Pieniądz), to mamy do czynienie z kapitałem, ponieważ w cyklu przemiany następuje pomnożenie (gromadzenie) pieniądza.

  Reasumując - posiadając jednakową ilość pieniądza możemy tracić na kapitale (inflacja, koszty przechowywania, obsługa itd.) Dzieje się zawsze tak, kiedy kapitału jest więcej niż zapotrzebowania na niego. Proszę przeprowadzić sobie symulacje przypadków, kiedy to mamy 2/3 emerytów, którzy posiadają 3/4 kapitału;-) Czy w takiej sytuacji rentier będzie w stanie otrzymywać dochód z kapitału?-)

  OdpowiedzUsuń
 7. @Bobola:"Jeśli jednak trzymamy kapitał w złocie, to wartość kapitału jest stała"

  Muszę poprzeć HansKlos'a. To nieprawda. Wyobraźmy sobie, że cała ludzka populacja ma ileś tego złota i jest nas ~6 mld. Gdyby populacja skurczyła się do 1 mln, a ilość złota pozostała taka sama, to jego wartość by drastycznie spadła (bo wszyscy by mieli tego złota jak Midas:). Po prostu zmniejszenie populacji powoduje, że istniejąca ilość dóbr (nie usług!) rozkłada się na mniejszą ilość osób, więc ich wartość spada, bo jest tego więcej "na głowę". Dlatego spadek liczby ludności będzie skutkował inflacją, bo ilość pieniądza się nie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 8. @HK & hes,

  Myslicie o zlocie jak o towarze a nie o mierze wartosci. Jesli liczba ludnosci spadnie (co jak dotad nam nie grozi) to czesc kapitalu w zlocie moze lezec niewykorzystana. To wszystko. Podobnie by zreszta bylo gdyby pieniadz papierowy byl traktowany "powaznie" np gdyby rzady nie wydawaly nigdy wiecej niz wynosza przychody z oplat i podatkow a nadwyzki skladaly na czarna godzine. W okresie przed II Wojna Swiatowa USA posiadaly, o ile pamietam, okolo 170 tys. ton zlota w skarbcu aby moc splacic papierowe noty promesyjne czyli USD na kazde zadanie. Inflacji praktycznie nie bylo z wyjatkiem wydarzen specjalnych jak wojna domowa czy kleski zywiolowe. Pamietajcie, ze jesli kiedys uncja kosztowala 33 USD a teraz ponad 1100 USD to kapital kazdego wlasciciela uncji nie wzrosl. Jak mial uncje tak i ma . Widzimy tylko dewaluacje dolara.

  OdpowiedzUsuń
 9. @hes
  Bobola też ma swoją racje. Jeśli dzisiaj mam 500 gram złota, to po x latach też mam owe 500 gram. Dzieje się tak, ponieważ mowa jest o pieniądzu towarowym, stąd jego wartość (towarowo-pieniężna) zawsze będzie stała i zawarta jest w jego masie. Jeśli jednak potraktować ów zgromadzony kruszec, jako kapitał, który ma na nas zapracować, to jego wartość nie wyraża się w masie pieniądza a w relacji pieniądz<->towar, o której w powyższym poście wspomniałeś. Relacja ta w uproszczeniu jest funkcją ilości ludzi i ich preferencji, ilości towarów oraz stosowanej technologii.

  Z pieniądzem papierowym, którego wartość zawarta jest, jak wiemy w obietnicy, inaczej bywa, gdyż łaska pańska na pstrym koniu jeździ;-), a sam papier wart jest tyle (wartość krańcowa;-), że można nim d. podetrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 10. @hes
  Gdyby populacja skurczyła się do 1 mln, a ilość złota pozostała taka sama, to jego wartość by drastycznie spadła (bo wszyscy by mieli tego złota jak Midas:)

  No niezupełnie tak. Można by zakładać, że ogromna część z owego miliona będzie pozbawiona złota, tak, jak ich rodzice. Jednakże dla miliona osób zapotrzebowanie na pieniądz, a tym samym kapitał zmalało by proporcjonalnie do ilości ludzi. Istniała by też spora szansa, że zmniejszenie się populacji skutkowałoby zmianami w systemie społeczno-towarowo-pieniężnym, łącznie ze zmianą towaru uznawanego za pieniądz;-) i zmianą mechanizmów jego emisji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę że ten clip może Cię zaciekawić Hansie Klosie, od kolegi po fachu z KGB

  http://www.youtube.com/watch?v=HaLwrcClAzg

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP