czwartek, 15 kwietnia 2010

Oparcie dla niedźwiedzia

W swoim raporcie, analitycy Societe Generale szacują, że jeszcze w w tym roku rentowność dziesięcioletnich papierów skarbowych USA wzrośnie do 4,5%, a do marca 2011 roku osiągnie co najmniej poziom 4,75%. Wynika to z tego, że Chiny stają się importerem i przechodzi im chęć na amerykańskie obligacje. Wydaje się, że to celowa polityka, aby wraz z systematycznym zwiększaniem importu zmniejszać zaangażowanie w obligacje amerykańskie. Wg wstępnych szacunków przedstawionych przez ministra handlu Chen Jian, w marcu Chiny kupiły za granicą o prawie 8 mld dolarów więcej niż wyeksportowały. Amerykańska teza o generowaniu nieuczciwej przewagi dla chińskich eksporterów poprzez zaniżanie kursu yuana przy deficycie handlowym jest nie do utrzymania. Z raportu Societe Generale wynika, że już w 2010 roku import do Chin wzrośnie o 45% generując deficyt handlowy rzędu 100 mld dolarów. Programy pomocowe (złośliwcy twierdzą, że modernizacja armii) skoncentrowane są na rozwoju infrastruktury przemysłowej i produkcji maszyn (złośliwi dodają, że głównie są to maszyny do szycia Kałasznikowa i traktory T-90;-), generują nowe miejsca pracy w środkowych Chinach i wymuszają coraz większy import surowców i dóbr za granicą. W ten sposób USA otrzymają to, czego się domagają, tyle, że zmienią się zasady gry. Dla Amerykanów oznacza to wzrost oprocentowania i wzrost cen. Dla Rosjan konieczność zwiększenia obecności wojsk na Syberii;-)

Chiny zaczynają ssać surowce zza granicy i już przygotowują się na zasysanie kapitałów. Agricultural Bank of China rozpoczął przygotowania do pierwotnej oferty publicznej, w wyniku której ma on pozyskać 29 mld dolarów, a kolejne firmy czekają w kolejce.

Czy w tym kontekście po pojednaniu się Rosjan i Niemców nie powinno, przynajmniej w mediach nastąpić zbratanie Polaków i Rosjan, i czy aby przypadkiem nie służyć ma to temu, że jak Wschód zacznie napierać na rosyjskiego niedźwiedzia, to ten będzie miał o kogo się oprzeć?-)

14 komentarzy:

 1. zbratanie Rosjan i Niemców?
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7773979,HP_oskarzone_o_wreczenie_milionowej_lapowki_rosyjskiej.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest zrozumiale, ze gdy potrzebne sa pieniadze na zakupy to pozostajem mniej gotowki do inwestowania w obligacje. To nie zmienia faktu, ze chinski jen jest stabilnie zwiazany z USD na poziomie okolo 7 CNY za USD co powoduje, ze dewaluacja dolara nie wplywa na konkurencyjnosc chinskich towarow.Inna sprawa, ze dewaluacja dolara i depresja ekonomiczna spowodowala zmniejszenie importu towarow zagranicznych przez USA oraz zmniejszenie deficytu bilansu handlowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. @slav
  Przecież już teraz widać, że śledztwo nie przyniesie konkretnych rezultatów, a dotyczy ono amerykańskiej firmy i kilku jej niemieckich, byłych pracowników.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Bobola
  Depresja ekonomiczna spowodowala zmniejszenie importu towarow zagranicznych przez USA oraz zmniejszenie deficytu bilansu handlowego

  O ile z pierwszym wypada się zgodzić, to z drugim już nie za bardzo. Jeśli do bilansu dodamy przepływy kapitałowe, to jakoś nie udaje mi się zauważyć zmniejszenia zapotrzebowania na kapitał, zwłaszcza po stronie władzy federalnej i stanowej. Droga na uzupełnienie kapitału wydaje się być prosta - to czego nie można pożyczyć zostanie dodrukowane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak wiadomo Grecja uzywala swapow aby ukrywac swoj dlug.Ciekawe do czego uzywala ich Polska?
  http://tiny.pl/hg2vl

  OdpowiedzUsuń
 6. Swapy mają mnóstwo bardzo sensownych zastosowań. W ogóle to zależy, jakie to są swapy, bo jest ich ogromna ilość. Np. swapy stopy do zabezpieczania się przed ruchami stóp, swapy stopy-kursu (CIRSy) itd.

  OdpowiedzUsuń
 7. @panika2008

  Alez ja to wiem-dlatego wlasnie pytam CO oni KONKRETNIE z nimi robili?Moze ktos ma jakies info?

  OdpowiedzUsuń
 8. @panika2008

  Pytanie prywatne-jaki jest z grubsza najlepszy sposob i KOSZT aby zabezpieczyc sie przed spadkiem kursu funta do zlotowki powiedzmy w okresie 2011-2016,kwota do zabezpieczenia jakies 60 tys GBP?

  OdpowiedzUsuń
 9. @panika2008

  Chodzi o to aby swoje funty w razie czego sprzedac nie taniej niz po 4 zlote za funt.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy Kirgizja z prof. filozofii Rozą Isakowną i ministrem obrony Ismaelem Isakowiczem Isakowem stanie się dla Rosji nową Gruzją ?
  Były przywódca Bakijew odmówił USA pomocy , po przewrocie wszystko wróciło do normy . Wygląda na to , że Rosja bardzo potrzebuje sojuszników w Europie .

  http://en.wikipedia.org/wikąda i/Roza_Otunbayeva

  OdpowiedzUsuń
 11. @piotr34: na tak odległy termin i tak nieznaczną kwotę nie ma taniego sposobu na zabezpieczenie się. Popytaj w bankach, jakieś kontrakty terminowe Ci na pewno zaproponują, ale spodziewałbym się raczej drakońskich odsetek/prowizji.

  OdpowiedzUsuń
 12. @cedric
  David Smith z Potomac Institute uważa, że za przewrotem w Kirgistanie stoi Rosja, która już w kilka godzin po objęciu włądzy przez rząd tymczasowy uznała nowe władze. Ponadto na kilka dni przed zamieszkami w Kirgizji Rosja zwiększyła kontyngent w swoich bazach wojskowych w tym państwie. Zapewne, aby w razie czego udzielić komu trzeba bratniej pomocy;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Profesor prezydent już zapowiedziała , że bazy pozostaną.

  http://konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Prezydent-ucieka-amerykanska-baza-zostaje,wid,12178748,wiadomosc.html?ticaid=1a005&_ticrsn=5

  OdpowiedzUsuń
 14. @piotr
  Generalnie powinieneś kupić od banku opcję put (tj. sprzedaży) po kursie 4 PLN/GBP. W tej chwili taka opcja jest "out of the money", tzn. powinna być tania. Na jej cenę mają wpływ 2 czynniki:
  - oprocentowanie obydwu walut. Ponieważ na funcie jest niższe, niż na złotówce, to działa na twoją korzyść, czyli kurs funta forward jest lepszy od aktualnego
  - bardziej odległy termin działa na niekorzyść, więc może lepiej byłoby zrobić taką transakcję na rok, a następnie ją powtarzać
  Nie wiem, czy polskie banki w ogóle robią transakcje terminowe dla osób fizycznych. Dlatego doradzałbym ci wyjazd do Wiednia. Musisz jednak pójść do banku z gotową konkretną propozycją (tzn. wiedzieć dokładnie, co chcesz zrobić). Jeżeli wyczują, że się nie orientujesz w temacie, to mogą cię obłupić ze skóry i wcisnąć kit

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP