czwartek, 28 października 2010

Poradnik przed-wyborczy

Do Sołtysa przyszedł wczoraj sąsiad i powiedział, że  21.X.2010 funkcjonariusze POlicji w Opolu bez nakazu prokuratorskiego wkroczyli do biura komitetu wyborczego Polski Kierunek założonej przez Kornela Morawieckiego i skonfiskowali spisy sympatyków, listy poparcia, oświadczenia lustracyjne i wypełnione zgody kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Sami funkcjonariusze nie znali celu rewizji, nikogo nie przesłuchano, ale też nie udzielono informacji z czyjego polecenia i na podstawie jakich podejrzeń dokonano rewizji i konfiskaty. 

- No to wracamy do standardów PRL i Białorusi, gdzie używa się rządowej policji do bieżącej walki politycznej. U nas nie Ameryka, gdzie za nielegalne działania administracji Nixona przeciwko jego przeciwnikom politycznym, wywalono go ze stołka. U nas obowiązuje rewolucyjny blask Słońca Peru. - zakomunikował Sołtys i postawił na stole gąsior z okowitą. Sąsiad oblizał się i zapytał, jak teraz ma on głosować, bo zaczyna głupieć. - Metodą skreśleń - zaproponował Sołtys - Bierzesz do ręki kartkę do głosowania i skreślasz w pamięci:
 • Należy do bandy czworga (PO, PiS, SLD, PSL) - skreślasz tych kandydatów, nachapali się dość, teraz pora na nowych
 • Kandydat nie ma pracy albo prowadzi interesy z gminą - skreślasz cwaniaczków
 • Obiecuje, że zrobi drugą Irlandię, Peru, Madagaskar - skreślasz, bo obiecanki cacanki rozsądnych ludzi nie interesują
 • Rodzina, pociotki, wujostwo kandydata pracuje na urzędzie, a może to dobry kolega skarbnika - skreślasz, bo po co ci sitwa i kumoterstwo w gminie
 • Słyszałeś, że kandydat kłótliwy, nie płaci pracownikom na czas i ich oszukuje, nie płaci kontrahentom, albo bije własną żonę - skreślasz, bo złodzieje, oszuści i pieniacze nie są ludziom potrzebni
 • Aktywista religijny, pastor, ksiądz, pop lub wojujący ateista - skreślasz, bo w gminie nie są potrzebne ani wojny religijne, ani taliban
- No to na liście mało kto zostanie, albo nawet i nikt! - oburzył się sąsiad - I właśnie o to chodzi, aby głosować na tych, których nie skreśliłeś - ze spokojem zauważył Sołtys.  - Taki mądry to Ty sam nie jesteś, musiałeś u kogoś podejrzeć - zauważył sąsiad popijając okowitę i zagryzając kiełbasą czosnkową, którą Sołtysowa podała na stół - Cynicznie podpatrzyłem;-) i zamierzam rozpowszechniać na pohybel naszej łże-demokracji o faszystowskim obliczu - zaśmiał się Sołtys.

  - No tak - pomyślałem - Autorytety się walą, Michnik skarży Rymkiewicza, bieda aż piszczy, tak, że nawet minister (Wz)Rostowski musi załatwiać robotę dla swojej córki Mayi, a ona z kolei musi promować kulturę berlińska hasłem Fuck Me Like Whore I Am. - Może to o tych Mayach ciągle piszą w gazetach?! - wtrącił mi się w moje myśli Muller - W sumie, jakby się rozebrała, to i kalendarz na rok 2012 można było by spreparować - rozmarzył się - Koniec świata z tymi chłopami - podsumowała Sołtysowa i zdzieliła Mullera ścierką przez łeb.

PS. Zdecydowałem się podać ciekawą alternatywę dla bandy czworga;-)

15 komentarzy:

 1. Z jednym tylko Hans się nie zgadzam, aktywiści religijni są OK - ciężko go przekupić/zastraszyć i trzyma się zasad które głosując na niego znamy.

  A tak na poważnie to religia jest najskuteczniejszym orężem w walce z rządem, rezygnując z niej skazujesz się na porażkę - no chyba, że jesteś podwójnym agentem i o to ci chodzi ?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Karol
  aktywiści religijni są OK
  Chyba nie miałeś z nimi do czynienia;-)

  Nie chodzi mi tutaj o ludzi, którzy angażują się w działania swojej parafii, czy zboru, bo to świadczy o człowieku na plus, ale o aktywistów wojujących, którzy podobnie jak wojujący ateiści uznają jedynie swoją nieomylność;-), którą przekładają na forum ogólnym, często doprowadzając do "wojny na dole", podczas gdy realna polityka jest sztuka rozsądnego kompromisu.

  ciężko go przekupić/zastraszyć i trzyma się zasad
  Nieodgadnionymi drogami chadzają myśli takich ludzi, co w praktyce okazuje się niebezpieczne, gdyż zwykle jest nieobliczalne;-) Niemożność oszacowania ryzyka często uniemożliwia nie tylko polityczny kompromis, ale i blokuje jakakolwiek decyzje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba w takim razie na prawdę nie miałem z nimi do czynienia, a jako, że parę wiosen już mam to musi to być jakiś gatunek niszowy. Zresztą 1 taki w gronie kolegialnym może być tylko zaletą, a nie wadą (większa bioróżnorodność:). Natomiast całego stada takich w III RP nie uświadczysz nawet ze świecą.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Karol:"ciężko go przekupić/zastraszyć i trzyma się zasad"

  To OGROMNA zaleta. Problemem polskich polityków jest wiarygodność. Jest prawie niemożliwe określenie prawdziwych poglądów tych panów. A już wybór do władz od razu pokazuje, że większość jego oświadczen była dla picu. Dla mnie sztandarowym przykładem jest Pani Pitera, która będąc w opozycji walczyła z korupcją jak lwica, a jak tylko weszła do rządu, to nagle oklapła i żadnych "afer korupcyjnych" nie widzi.

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie najbardziej dziwi, ze owe papiery partii Morawieckiego zostaly POlicji wydane bez oporu. Przeciez przeszukanie lokalu wymaga decyzji organow wyzszych niz policja i jakiegos uzasadnienia. Nie wiem czy nakaaz przeszukania i konfiskaty dokumentow musi wydac prokurator, sedzia czy sedzia sledczy. Ale to nie zwalnia obywateli przed odmowieniem akceptacji nieupowaznionego naruszenia pomieszczenia partyjnego.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Bobola
  przeszukanie lokalu wymaga decyzji organow wyzszych niz policja i jakiegos uzasadnienia

  W Polsce policja może dokonać przeszukania na tzw. blachę, czyli okazując jedynie odznakę i dokument, ale MUSI istnieć UZASADNIONE podejrzenie popełnienia przestępstwa uzasadniające zabezpieczenie dowodów. Dodatkowo prokurator w ciągu 7 dni musi wystawić stosowny nakaz.

  Z tego co mi wiadome, nie było żadnego uzasadnienia dla takiego przeszukania i zabrania papierów.

  to nie zwalnia obywateli przed odmowieniem akceptacji
  Odmowa akceptacji była, ale przecież nikt rozsądny nie będzie się tłukł z policjantami, którzy olewają wszelkie tego typu protesty.

  Swoja drogą polska policja jest jak i polskie państwo - coraz bardziej bandycka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam uwagę, jak skreślimy tych co się już nachapali, to znów zagłosujemy na gołodupca, co będzie się chciał nachapać.
  Po drugie, jak skreślimy tych co pracują dla gminy, to skreślimy ludzi operatywnych i postawimy na nierobów/niezaradnych życiowo/trutni (ludzie prowadzący interesy są raczej myślący).
  Po trzecie, nie skreślałabym kandydata kłótliwego, bo kłótliwy to znaczy, że umie walczyć o swoje (w konflikcie wina jest po obu stronach).
  Po czwarte, aktywista religijny też nie jest zły, bo ma jakieś zasady moralne, którymi się kieruje i w ich imieniu walczy.
  Ja bym napisała tak:
  - należy głosować na kandydata inteligentnego, zamożnego, umiejącego bronić swoich racji, aktywnego, z zasadami moralnymi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hans, czytam Cię już z dwa lata i zgadzam się z twoimi przekonaniami w 100%. Wiesz co to moralnośc, ekonomia, peak oil, itd. Ale ja chyba, tak nie dam rady dalej, o ilu gwałtach rozbojach i niesprawiedliwości można mieć świadomość? Co można zrobić tym sk..wielom, no co? ale tak, realnie?
  Mam zamiar dobrowolnie przestać akceptować rzeczywistość. Będę chyba jak taki hare kriszna z japą zawsze uśmiechniętą nawet jak w gały naplują.
  Sorry.
  "i wielu, w ten czas wymięknie"

  OdpowiedzUsuń
 9. @marcin
  "Mam zamiar dobrowolnie przestać akceptować rzeczywistość."
  No co ty chłopie, nie poddawaj się!
  Chociaż w tym szaleństwie jest metoda, stać się cynicznym i np. głosować na tych co szybciej wywrócą system.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja "lepsza" polowka zarzuca mnie pesymizm zyciowy, tylko dlatego, ze interesuje sie tym, dlaczego jest tak zle skoro jest tak dobrze. Niedawno wrocila z ojczyzny (mieszkamy w UK) z urlopu celem zalatwienia przedluzenia waznosci paszportu. Sila rzeczy byla narazona na biurokracje w wydaniu polskim :)) Dawno jej tak wkur.... nie widzialem :) I teraz najciekawsze. Jakiekolwiek proby rozmawiania o polskim piekielku (i nie tylko) celem uswiadomienia sobie co jest przyczyna tejze sytuacji konczy sie komentarzem o pesymizmie wspomnianym na poczatku. Ludzie sie irytuja, frustruja ale jak zwracasz uwage na przyczyny to machaja reka twierdzac, ze nie chca o tym slyszec bo maja swoje problemy. Bledne kolo.
  Milton mial racje, tylko kryzys :)

  OdpowiedzUsuń
 11. @Lewczuk

  Ja nie chce tych co się nachapali, bo apetyt rośnie w miarę chapania, wolę kogoś, kto nie potrzebuje chapać, bo ma kase z własnego biznesu/pracy.

  Operatywność tych co pracują dla gminy wygląda tak, że przedsiębiorcy są w układach i układzikach (żadko kiedy powstałych tylko na skutek dobrej i udanej współpracy) z urzędnikami, a urzędnicy gminni na odmianę mają niską kulturę pracy (te legendy o pogaduchach i kawkach nie są wyssane z palca) i przeważnie poważne braki w kompetencji, często stanowiska zawdzięczają nepootyzmowi (nie żeby był on taki zły, tylko jeśli wpuszcza się debili z rodziny, co może po kilku latach pracy nadawaliby się do łopaty, to mamy tragedię)

  Kandydata kłótliwego należy przemyśleć, bo jak kłóci się o byle co, to nigdy niczego poza kłótniami nie będzie.

  W Polsce religia opiera się na obłudzie, więc wątpie, aby jakikolwiek aktywista z zasadami (a nie frazesami) doszedł do czegoś większego (obłudnych jest znaqcznie więcej i chętnie takich wykorzystują)

  Z ostatnim paragrafem sie całkowicie zgadzam, tylko, że ludzie pasujący do powyższych profili żadko kiedy w ten opis tak naprawdę trafiają.

  @marcin

  Mnie to też wkurza, kiedyś czytałem Urbana, opisuje w swojej gazecie sporo wałków, podaje nazwiska ludzi z wysokich stanowisk i albo powinni go zbankruotwać wygranymi procesami o zniesławienie, albo powinni siedzieć, a wszyscy palą głupa i o NIE nie słychać nigdzie, chyba że Uraban walnie temat a'la "Obwoźne sadomaso" wtedy katotalibani podniosą raban.

  Teraz już dałem sobie spokój, bo nie da sie tego czytać, za bardzo mi ciśnienie rośnie.

  Pozostaje tylko czekać, aż to wszystko walnie i nie dać się zgnieść w trakcie upadku.
  Tego świata już nie zmienisz, rak korupcji toczy go zbyt długo i uszkodził zbyt wiele narządów, jedyne co go może oczyścić z tego ścierwa to wojna, a ta nadchodzi coraz szybciej i zaczyna się wydawać nieunikniona, postępująca brutalizacja i pogarda dla życia wśród młodzieży jest chyba ostatnim symptomem (ale może za dużo myślę na te tematy i dochodzę do zbyt daleko idących wniosków)

  OdpowiedzUsuń
 12. Szkoda, tylko że w programie tej PPI można znaleźć i takie kwiatki:
  "- Państwo przyjmuje na siebie zobowiązanie do zaspokojenia potrzeb obywatela na poziomie egzystencjalnym w zakresie:
  :: mieszkania
  :: jedzenia
  :: ubrania
  :: opieki medycznej "

  Toż to socjalizm panie...

  OdpowiedzUsuń
 13. @Kot w gołębniku
  Szkoda, tylko że w programie tej PPI można znaleźć i takie kwiatki

  Kwiatki można wyplewić, zwłaszcza, że koncepcja określania celów partii jest ciekawa i otwarta. Zresztą nie chodzi o konkretnie tą partię, ale o to, że w obecnym układzie "bandy czworga" nie sposób liczyć na pozytywne zmiany. Dopiero realne zagrożenie utraty władzy na rzecz partii spoza układu może wymusić zmiany na lepsze

  OdpowiedzUsuń
 14. Do Yulka,
  jak by tu Ci powiedzieć, mówiąc najogólniej: postaraj się być racjonalny
  - Osoba współpracująca z gminą, nie musi być z sitwy, rodziny (ja nie jestem, a współpracowałam), wystarczy, że zaproponujesz coś co ma sens i trafi na podatny grunt.
  - Osoba kłótliwa jest tak nazywana przez innych kłótników, tylko dlatego, że nie chce się na coś zgodzić, co nie jest jej na rękę (wiem z własnego doświadczenia)
  - polska religijność nie jest obłudna. Jak w każdej społeczności trafiają się oszołomy i kmiotki, ale to nie powód, żeby uogólniać i obrażać innych, n'est ce pas?
  - jeszcze a propos tego nachapania się.
  Tak apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale gust się poprawia i można liczyć na coś lepszego.

  No i jeszcze nie byłabym sobą, jakbym Ci nie zwróciła uwagi, ze 'rzadko' piszemy przez 'rz'.
  Może program dla gminy pt: "Powtórka z ortografii"?

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP