piątek, 5 listopada 2010

Che, czyli rewolucja po chińsku

Polska do dziki kraj, jak mawiał jeden z ministrów - Miro, Zbycho czy Rycho;-) Dlatego też w tym kraju co rusz coś ginie. Gdy przystępowano do negocjacji z Gazpromem, to ten był winien Polsce wraz z odsetkami jakieś 45 mld dolarów. Negocjacje, jak zwykle, zakończyły się wielkim sukcesem nowego wcielenia Pola, tfu Pawlaka, ale umowę na wszelki wypadek utajniono. Może dlatego, że  Gazprom nie zalega już Polsce z żadnymi opłatami za tranzyt, a owe 45 mld dolarów wyparowały, bo przecież wiadomo, że gaz może się ulatniać i unosić ze sobą nie takie kwoty;-)  Sołtys twierdzi, że zna Pawlaka od dawna i dlatego Paweł Graś będzie coś dukał i dukał i nie wyduka, dlaczego nowo wynegocjowane opłaty za tranzyt gazu przez Polskę, są niższe od opłat jakie Gazprom ponosi na Białorusi i dużo niższe niż na Ukrainie. W sumie to proste, że Graś duka i nie odpowiada na pytania, bo przecież nikt takich pytań Grasiowi nie zada. W końcu mamy wolność słowa i dziennikarze mogą nie zadawać jakich chcą pytań;-) tak, jak dziennikarze fachowego miesięcznika „Rurociągi” mogą nie publikować jakich chcą z przygotowanych do druku artykułów. 


W USA jest to samo. Można o wiele rzeczy pytać, ale jeszcze więcej pytań można nie zadać. Można nawet zadawać pytania, ale przecież pytający może akurat w danej chwili stracić słuch  i nie usłyszeć;-) Można też usłyszeć inne i na nie odpowiedzieć. Można też patrzeć i nie widzieć - ot taka jest właściwość ludzkiego słuchu i wzroku;-)

Stirlitz twierdzi, że skoro nie można polegać na ludzkich zmysłach, to trzeba sięgnąć do plotek. Ostatnie plotki głoszą, iż Chiny postanowiły przedłużyć na następny rok zakaz sprzedaży za granicę pierwiastków ziem rzadkich, a kilkanaście dni temu Partia wydała nakaz ograniczenia o 40% eksportu srebra z Chin. Inna plotka głosi, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał do sprzedaży jeszcze jakieś 100 ton złota, ale nikomu nic nie sprzedawał, a zostało mu tylko 40 ton. Złoto, niczym polskie wierzytelności w Gaspromie również podlega wyparowaniu, tfu, sublimacji;-) Jak donosi Silverbug i inne płotki, tfu plotki, odparowaniu ulegają nawet zawartości opakowań w Wallmarcie, zwykle o 20-30%. Jedynie cena nie chce odparować i rośnie, ale to nie jest żadna tam inflacja, a tym bardziej hiperinflacja, tylko quantitative easing (a monetary policy used by some central banks to increase the supply of money)  a jak wiadomo powszechnie wzrost podaży pieniądza, tj,  the supply of money, to nie jest żadna tam inflacja. Benek podobno ma jakąś magiczną moc w swoim długopisie, że jak podpisuje QE1 czy QEx, to zaraz też rosną zasoby towarowe i surowcowe w magazynach, a najlepiej to widać na przykładzie srebra;-) Niemniej nawet moc czarów Benka jest ograniczona i w magazynach Chińczyków nic z masy towarowo-surowcowej nie przybyło, dlatego też aby sprawę dokładnie wybadać przybyła z Chin do Polski rządowa delegacja i sprawdza, czy jest tutaj na miejscu ich miedź i srebro. Podobno Chińczycy odkryli w Polsce tereny pod chińskie autostrady i linie kolejowe, które podobno, tak samo jak samochody, są jednak niemieckie, tylko właściciele ciągle za Odrą mieszkają;-)  

Stirlitz twierdzi, ze problemem chińskich niedoborów magazynowych, szczególnie w dziedzinie autostrad, zaniepokojeni są Rosjanie, którzy obawiają się, że jak się żółci rozpędzą, to pociągną autostradę z Warszawy aż do Pekinu, a po drodze na Syberii zrobią referendum w sprawie przyłączenia do macierzy. Jak za tow. Wiesława będzie się teraz mówić o przyjaźni polsko-chińskiej.  Zaliczka na tą via China została już przez Pawlaka wpłacona;-) Z radia dobiegł mnie głos - Dokonana zmiana cen detalicznych znajduje głębokie uzasadnienie. Zmiana cen detalicznych nie pociągnie jednak za sobą głębokich przeobrażeń w strukturze spożycia ... a w telewizji znów załopotały czerwone sztandary z wizerunkiem Che-Komorowskiego;-) 

- Obudź się Hans, obudź! - usłyszałem głos Sołtysa - chyba znów przesadziliśmy z okowitą;-) Dobrze, że nikt nam półciężarówki nie buchnął, bo jeszcze nie zdążyłem rozładować tej nowej dostawy srebra.

14 komentarzy:

 1. Hans ten rysunek jest tendencyjny,po pierwsze nie uwzględnia cen parowozów, a te wiadomo spadły o 48 % co znacznie obniża wartość koszyka.
  Po drugie :co mnie obchodzi inflacja w USA?, szczególnie związana z cenami żywności w USD. Przecież u nas nie ma inflacji jak oznajmiają osoby kompetentne a złotówka wzmacnia się do wszystkich parszywiejących walut, co nas broni przed inflacją dodatkowo . Stąd nie martw się, a pogodnie spoglądaj na linię, którą nam wytycza partia, a wszystko będzie po staremu, czy dobrze, a nawet lepiej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. @slav
  wszystko będzie po staremu, czy dobrze, a nawet lepiej

  W zasadzie to masz racje. Srebro dało roczny zarobek prawie 50%, złoto ~20%. Martwi mnie trochę wzrost cen kartofli o 25% i warzyw o ok 20%, ale dla przykładu Sołtysa to cieszy;-) A poza tym mamy CPI r/r ~3%, no i na lokatach można z 6% "zarobić";-)

  co mnie obchodzi inflacja w USA
  W zasadzie to nic, chyba że się chce zatankować, albo rury miedziane kupić;-)

  złotówka wzmacnia się do wszystkich parszywiejących walut
  No tak!-) Przed rokiem płacono w zasadzie tyle samo za dolara co teraz - znaczy się wzmacnia, a dolar parszywieje;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. No popatrz, a ja bodajże wczoraj w Wyborczej widziałam wykres pokazujący, że my mamy bardzo dobrą cenę za gaz w porównaniu z sąsiadami - najniższą.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Lewczuk
  w Wyborczej widziałam wykres pokazujący, że my mamy bardzo dobrą cenę

  W Wyborczej to wiele cudów sie pojawia, które jak im sie blizej przyjrzećto maja wiele wspólnego z Mależką, tfu, niewiele wspólnego z rzeczywistoscią;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powszechnie wiadomo, że w Wyborczej są trzy rodzaje wiadomości:
  - prawdziwe (data i nekrologi)
  - prawdopodobne (pogoda)
  - pozostałe

  OdpowiedzUsuń
 6. @Diablotka Torebusiowa de domo Foksal
  Powszechnie wiadomo

  Aż tak mocno bym ich nie osądzał, ale faktem jest, iż Wyborcza lubuje się w publikowaniu tekstów mających za zadanie prostowanie zwojów mózgowych czytelnikom;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy można powiedzieć, że Wyborcza jest medium sterowanym przez wywiad? (niemiecki)
  Hansie, możesz coś się w tej sprawie wywiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 8. @Lewczuk
  Wyborcza jest medium sterowanym przez wywiad? (niemiecki)

  Dlaczego od razu niemiecki?-) Michnik to nie Lenin i nie jest niemieckim szpiegiem;-) Jak chcesz zobaczyć czyje interesy reprezentuje gazeta to zobacz kto jest jej właścicielem i sprawdź z kim spotykają się czołowi dziennikarze owego medium;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. NY Globex obwieścił właśnie, że na 1410$ jak pod Tannenbergiem rekord na AU padł.

  G.F.

  OdpowiedzUsuń
 10. @goldfinger
  NY Globex obwieścił właśnie
  Tak szybki wzrost ceny kruszców jest niebezpieczny, bo gdy komuś puszczą zwieracze, to sytuacja stanie się nieprzewidywalna i nie do opanowania. Oczywiście tym, którzy są zapakowani w fizyczne srebro i złoto będzie łatwiej, ale jak pisuje Doxa to może być problem przetrwania w takiej kryzysowej sytuacji kilku najbliższych lat.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyznaję się, że moje postrzeganie świata przypomina żabę w studni, jednak nie należę do ludzi, którzy korzystając z tego,że komuś płonie dom, pieką sobie kiełbaski. Na wykresach stromo się robi, za stromo, wcale mnie to nie cieszy. Wypłaszczenie lub korekta niezbędna, dla uspokojenia nastrojów. To po tym Zoellnick'u tak ruszyło.

  G.F.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaczyna być ciekawie, EU na własne życzenie zaprasza dodatkowe tysiące muzułmanów, tu nie ma przypadku,po co ci muzułmanie tu i teraz są potrzebni? jak 2 fala kryzysu narasta i brak pieniędzy dla swoich i zasiłki im się przycina. To szukanie guza. Tylko po co ?

  "UE zniesie wizy dla Albanii i Bośni w połowie grudnia":
  http://www.salon24.pl/news/68373,ue-zniesie-wizy-dla-albanii-i-bosni-w-polowie-grudnia

  OdpowiedzUsuń
 13. @Z.Z.

  Zdziwiłbym się gdyby był. Nie ma żadnej metody i nigdy nie było. Toż to czysty przypadek + sofizm. No, może czasem jakieś małe przeczucie. ;-) Za każdym razem. I to właśnie jest w tym najzabawniejsze. (Też bym się wkurzał.) Czysta rozrywka.

  Jeśli to problem to mnie wytnij. Tylko nie bierz mnie na poważnie! Do czorta. ;-)

  P.S. Nie znaczy to, że nie jestem zapakowany w kruszce. Jestem. Tylko traktuję to bardziej "sportowo".

  Drożdż

  OdpowiedzUsuń
 14. Slav po prostu szukaja miesa armatniego dla ulicy;-)

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP