wtorek, 31 maja 2011

Nic nie trzaska

W czasie, gdy popijałem poranną kawę z "prądem" odpaliłem sobie komputer aby poczytać co ciekawsze komentarze. U Cynika9, tajemniczy MG zapewniał z całym szacunkiem, że nic nie trzaśnie. Jakbym słyszał kapitana Titanica;-) Ba! Nawet orkiestra gra (zamiast kasy;-).

Istnieje ciekawa dziedzina nazywana ekonomio-fizyką, gdzie zjawiska ekonomiczne bada się z użyciem modeli matematycznych sprawdzonych w fizyce. Z mechaniki materiałowej warto przypomnieć sobie jak następuje złamanie materiału, gdyż ten model dość dokładnie opisuje załamanie się systemu ekonomicznego. Najpierw pojawiają się trzaski i małe pęknięcia, potem przez chwilę materiał "płynie" aby za moment raptownie się zawalić. W mojej szpiegowskiej ocenie system trzaska od lat siedemdziesiątych, a szczeliny klajstrowane są masowym kitem;-) wciskanym gawiedzi. Teraz mamy okres "płynności", kiedy następuje okres gwałtownego rozciągnięcia się obszaru finansowego ponad miarę. Czując, że lada chwila dach tej konstrukcji się na łeb zawali co mądrzejsi próbują się ewakuować, a to w kruszce, a to w surowce, a to w produkty rolne. Konstrukcja jest stemplowana co rusz jakąś "kolorową rewolucją" i "pokojowymi bombardowaniami"-). Pojawiła się nawet tabliczka, że budynek światowej gospodarki o nazwie "globalizacja" grozi zawaleniem. Problem w tym, że nie wszyscy umieją czytać (miedzy wierszami;-), a poza tym na pobliskim telebimie wyświetlają film o walce z terroryzmem i o zwycięstwie demokracji. Wprawdzie to zwykła chała pomieszana z brazylijskim tasiemcem, ale gawiedzi, przynajmniej na początku, podobało się. W tak zwanym międzyczasie, złodzieje poprzebierani za polityków czyszczą kieszenie gawiedzi.  Tym razem metoda na "płaszcz" wyszła z mody i masowo stosowana jest metoda na bailout.-) Jedynymi, którzy się kapnęli o co chodzi i nie dali się okraść, to Islandczycy. Wprawdzie złodzieje na bezczela próbowali ich zastraszyć, a to powtórką z wojny dorszowej, a to zablokowaniem przyjęcia do UE, ale Islandczycy szybko obalili zastraszony rząd i obudzili Hadesa, albo Plutona. Ten zaczął tak dymić, że wszelkie ataki bombowe okazały się niezwykle niebezpieczne;-) Aby zrekompensować sobie straty, bankierzy angielscy i francuscy zaczęli poszukiwania złota i znaleźli je w libijskich grotach i w skarbcach Kadafiego. Do tego celu dla obrony libijskiej demokracji powołali "bank centralny w Libii", do szybkiego "zagospodarownia" tego "ekonomicznego przeżytku". Problem w tym, że ostatnio pojawiło się sporo chętnych na zagospodarowanie, ale jest problem z podażą;-)Nalałem sobie aroniowej nalewki i popatrzyłem na wschodzące słońce, które przebijało się powoli przez okazałe modrzewie. Potem znów popatrzyłem w ekran komputera na przeplatającą się srebrna i złota nić, której skrzyżowanie zwykle oznacza zmianę krótkookresowego trendu, tym razem na wzrosty.

- Mogło by trochę popadać - zagadnął mnie po sąsiedzku Sołtys i podszedł do szpaleru niskich, karłowatych brzózek, które symbolizowały płot. - No! Deszcz by się przydał - zagaiłem po sąsiedzku. W Chinach trwa susza i zapewne znowu wzrośnie cena żarcia. W Hiszpanii też przydaliby się zaklinacze deszczu. Władza by się cieszyła, namiotów z madryckich placów by ubyło, a i ogórki rosłyby lepiej. Teraz, jak mawiał stary Żyd spod Jerozolimy, na skutek bojkotów produktów z Izraela, trzeba przyklejać na ogórki z dodatkiem Escherichia coli, naklejki Сделано в Испании;-) Nie ma chleba, to trzeba zrobić igrzyska igrzyska. Z ptasią grypą nie wypaliło, to może chociaż ogórki. Z Polakami będzie trudniej, bo dodatek nadzwyczajny nie znosi kiszenia, ani przepijania bimbrem;-) Z Hiszpanii podobno ogórki, tfu protesty, przenoszą się już nad Sekwanę. Ciekawe, czy dla uspokojenia zaczną rozdawać wino i ser, czy tylko opony do palenia?-)

2 komentarze:

 1. "Jedynymi, którzy się kapnęli o co chodzi i nie dali się okraść, to Islandczycy."
  Drogi Hansie a naszej bratniej pomocy to nie zapomnieliście? Ciekawe czym postraszono Rostowskiego, że tak ochoczo sięgnął do nieswojej kieszeni.
  http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/97830,rzad-pozyczy-setki-milionow-islandii.html

  OdpowiedzUsuń
 2. @slav
  Drogi Hansie a naszej bratniej pomocy to nie zapomnieliście?

  Nie zapominam. Nie zapominam również, że były to dolary amerykańskie;-)

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP