sobota, 2 lipca 2011

Wojna i kapitał

Krzysztof Lewandowski - Zapasy krachu z wojną (zajumane fragmenty pochodzą z 2001 roku;-)

Kryzysowi zaradzić może tylko wojna. Wojna oddala widmo krachu (kryzysu), gdyż kreuje nagły i wielki popyt, stawiając wszystkich jej uczestników i poszkodowanych w konieczności uruchomienia najpierw nadzwyczajnej aktywności w celu zaspokojenia nadzwyczajnego popytu na broń, żołnierzy i amunicję, a następnie, przez wiele lat powojennych - popytu wynikającego z utraty dóbr i zniszczeń wojennych. I o to w kapitalizmie chodzi - o stały wzrost popytu, napędzający stały wzrost produkcji. Wojna służy zatem kapitalistom w dwójnasób - nie tylko chroni ich fortuny przed krachem gospodarczym, ale także pomaga je mnożyć w czasie wojennej i powojennej koniunktury, którą nazywa się wzrostem gospodarczym.Stały procentowy wzrost gospodarczy staje się jednak po pewnym czasie zmorą systemu, gdyż przebiega według krzywej wykładniczej [przypomnienie HansaKlosa - wykładniczy proces charakteryzuje systemy, których żywot kończy się gwałtownym załamaniem] - jak wygrana z przypowieści o szachiście i chińskim cesarzu. Wzrost taki nie liczy się z miarami Lasów Amazońskich, planet czy galaktyk. Za grosz złożony w banku na pięć procent rocznie można po dwóch tysiącach lat kupić kulę ze złota o masie Słońca. Pytanie kontrkultury brzmi, kto ją wyprodukuje i sprzeda. I gdzie ją należy dostarczyć.

Wojna lub kryzys są koniecznymi formami regulacyjnymi wbudowanymi w kapitalizm - twierdził Keynes ponad pół wieku temu i dawał wyraz swoim poglądom na arenie międzynarodowej jako główny teoretyk systemu kapitalistycznego. Na konferencji w Bretton Woods zdanie Keynesa w sprawie konsekwencji międzynarodowego zadłużenia ze względów politycznych zlekceważono, skutkiem czego państwom można było przyznawać nielimitowane kredyty. Spowodowało to stopniowe uzależnienie wielu państw (w tym Polski) od światowych centrów dystrybucji pieniądza, którym coraz trudniej jest ukryć mechanizm napinania smyczy długów.

Może być także skutkiem manipulacji służących przekazowi telewizyjnemu (są na to liczne dowody zdjęciowe i filmowe, że policja w Goeteborgu i Genui stosowała brutalne prowokacje wśród nastawionych pokojowo uczestników demonstracji), a kierunki manipulacji mogą być wynikiem narastającego lęku bogaczy, że może kryzys wygra z wojną[...].

Biedni stawiają na krach. Bogaci stawiają na wojnę. 

34 komentarze:

 1. Dzień dobry, bardzo ciekawe wideo ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. @HK

  @Inspektor Leśny komentując ostatni wpis @Bobolli zalinkował do
  http://marucha.wordpress.com/2011/07/02/jak-znalezc-wyjscie-z-sytuacji-bez-wyjscia/#more-13642 , co z kolei zostało skomentowane przez @KrzysztofaM (#3) cytatem z prof. Konecznego.

  Poniższy fragment cytatu, autorstwa prof. Konecznego z „Historia Polski”:

  „Humanizm [Odrodzenie -Renesans] wywarł wpływ na wszystko, na zasady ludzkie i na obyczaje. Najważniejszym był wpływ na prawodawstwo. Dla humanistów było prawo rzymskie szczytem doskonałości i tak się do niego zaślepili, że zaczęli całkiem serio wprowadzać je na nowo! Napoili też europejskie prawodawstwo duchem pogańskim, którego do dziś dnia nie możemy się pozbyć. Prawo rzymskie dawało zawsze pierwszeństwo silniejszemu nad słabszym. Obok tego zaś polegało prawo rzymskie, publiczne na uznawaniu nieograniczonej, absolutnej władzy cesarskiej, a humaniści-prawnicy (tzw. legiści) byli zwolennikami absolutyzmu, wbrew nauce i tradycji Kościoła. Podobało się to monarchom, dawali więc legistom urzędy i pomagali do wznowienia prawa rzymskiego”

  dowodzi, ze Chrześcijaństwo - Łacińska Cywilizacja wcale nie opierała się pierwotnie na Prawie Rzymskim a de facto zaczęła je wprowadzać w Europie dopiero od ok. 1450/1500 roku (~XVw.) !! I tam należy już szukać przyczyn obecnego nam Realu.

  Cywilizacja oparta na prawie rzymskim - pierwszeństwie silniejszego nad słabszym - zawsze będzie miała sprzeczności wskazane przez Kolegę i zawsze w konsekwencji doprowadzi do sytuacji „Kryzys vs Wojna”.

  Globalnej Wojny pomiędzy najbogatszymi -Cesarstwami - dawno nie było. Chyba -Niestety- najwyższy na Nią czas !?

  OdpowiedzUsuń
 3. @davidowski

  Drogi Davidowski! Wybacz niecny postępek Hansa, na jego obronę mam jedynie to, że jest powszechną wiedzą, iż za powyższym tłumaczeniem, i polską publikacją filmu "Celente u Maksa" (i nie tylko), stoi Davidowski.

  Z wyrazami szacunku.

  Wdzięczny Naród i G.F.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcialbym wiedziec kim jest G. Celente i jakie ma kwalfikacje.
  Przypominam tez, ze funkcja wykladnicza jest okreslona w przedziele 0, nieskonczonosc i w zasadzie nie konczy sie zalamaniem.
  Trzeba tez pamietac, ze nikt nikogo nie zmusza do brania kredytu ani tez do marnowania go na niecelowe inwestycje. Warunki na jakich kredyty udzielane sa panstwom sa, na ogol, bardzo dobre gdyz panstwa sa uwazane za obiekty gospodarcze o niskim stopniu ryzyka. Jesli obywatele wybiora becwalow i zlodzieji jako swoich wodzow i reprezentantow to powinni miec pretensje tylko do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.youtube.com/watch?v=2gOFwCSi7ok

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo wazne zdanie z artykułu Lewandowskiego:

  "Smith był twórcą kapitalizmu lokalnego (choć żadna z proponowanych przez niego reguł nie jest dziś przestrzegana)"

  I to jest główna bolączka współczesnego tzw. "kapitalizmu". O tym, co mówili i postulowali fizjokraci, Bastiat czy "Austriacy" nawet nie wspominam - żaden punkt ich "programu" nie jest obecnie realizowany. A byli to zwolennicy wolnego rynku i kapitalizmu.

  OdpowiedzUsuń
 7. @Anonimowy:

  ...ależ ja nie mam najmniejszych pertensji o umieszczone wideo. Wręcz przeciwnie, chciałbym, aby więcej stron je zalinkowało.

  OdpowiedzUsuń
 8. No i wojna była i jest - bo czym była np. wyprawa po skarby Iraku?

  Ale okazało się, że wyszła z tego kiszka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wojna trwa - z tym że jeszcze się nie przeniosła do Europy. Patrzcie co te demoliberalne chujki robią w Libii (polecam całego bloga):

  historia do 18 marca 2011 - http://tiny.pl/hf121
  opozycja, wywiady, geopolityka - http://tiny.pl/hf12p
  Libia contra USA w Afryce "Africa Command" - http://tiny.pl/hf12l
  Zapowiedź wojny na lądzie - http://tiny.pl/hf124
  Zapowiedź obecnej inwazji powietrznej - http://tiny.pl/hf12n

  OdpowiedzUsuń
 10. @kawador
  Wojna trwa - z tym że jeszcze się nie przeniosła do Europy
  Dzisiaj RT podała, że Kadafi zagroził przeniesieniem działań zbrojnych na terytorium państw NATO, a Unia Afrykańska oficjalnie stwierdziła, że wydany za Kadafim list gończy nie będzie na terenach państw UA respektowany;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. @Bobola.

  Nikt nikogo nie zmusza do brania kredytu?! Sory, ale to jest szczyt ignoranctwa?!

  OdpowiedzUsuń
 12. @Bobola
  funkcja wykladnicza jest okreslona w przedziele 0, nieskonczonosc i w zasadzie nie konczy sie zalamaniem.

  Funkcja wykładnicza opisuje SYSTEMY, które podlegaja gwałtownemu załamaniu.

  @Jerema
  Nikt nikogo nie zmusza do brania kredytu?!
  Tutaj masz rację, ponieważ pieniądz=dług. NBP generuje pieniądz pod zastaw aktywów zagranicznych, tj zagranicznego długu cudzych państw.To, że jest to szczytem debilizmu, nie trzeba chyba wspominać;-)

  Pieniądz powinien być albo bity wyłącznie z kruszców i metali kolorowych, albo być generowany na bazie aktywów krajowych. Problem z tym, że ten system de facto, nie pozwala na taką operacje. Samodzielność bankowa, jak to widać na przykładzie Libii, szybko kończy się wojną.

  OdpowiedzUsuń
 13. A co czytając to wszystko co piszecie ma zrobić zwykły zjadacz chleba?

  OdpowiedzUsuń
 14. @Bobola.

  Trochę sie powtarzam, poniżej informacja z portalu ABC długu (http://www.dlugpubliczny.org.pl/pl/abc-dlugu)


  "Czy istnieje kraj, który żyje bez długu?


  Niewiele jest takich krajów. Na 168 państw, dla których dane zebrał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, tylko Libia w ogóle nie miała długu publicznego. Na liście 10 najmniej zadłużonych krajów świata dominują kraje naftowe. Warto jednak zwrócić uwagę np. na Chile, które niemal zerowe zadłużenie zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrej polityce gospodarczej, a nie bogatym złożom miedzi i innych surowców. Dwa pozostałe nienaftowe kraje z bardzo niskim długiem publicznym w relacji do PKB to azjatycki tygrys – Hongkong oraz Estonia. Ten ostatni przykład pokazuje, że kraje postsocjalistyczne z Europy Środkowo-Wschodniej mogą unikać zadłużania sektora finansów publicznych i to nawet w okresie silnego spowolnienia gospodarczego.

  10 krajów o najmniejszym zadłużeniu publicznym w 2009 roku  Kraj

  Dług (%PKB)

  Cechy szczególne  Libia

  0%

  ropa i gaz  Hongkong

  1%

  Turkmenistan

  3%

  ropa i gaz  Gwinea Równikowa

  5%

  ropa i gaz  Chile

  6%

  Estonia

  7%

  Oman

  8%

  ropa i gaz  Rosja

  11%

  ropa i gaz  Kazachstan

  11%

  ropa i gaz  Uzbekistan

  11%

  ropa i gaz


  Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, World Economic Outlook X 2010"

  Pozdrawiam
  LeszekBialy

  OdpowiedzUsuń
 15. @Racjonalne Oszczędzanie
  A co czytając to wszystko co piszecie ma zrobić zwykły zjadacz chleba?

  Szykować się do rewolucji i już typować tych, których szybko trzeba będzie powiesić;-)

  OdpowiedzUsuń
 16. @HansKlos
  myślę, że jest odwrotnie, ci co powinni wisieć już typują takich, których trzeba będzie zamknąć lub odstrzelić
  JS

  OdpowiedzUsuń
 17. @HansKlos

  Media przeinaczyły słowa kochanego Kadafiego, poniżej jest to co on powiedział na prawdę:)

  „Wasze bomby nikogo nie nastraszyły, wojna w istocie jest zakończona. Wy możecie, w rzeczy samej, atakować nasze domy, a my możemy zrobić to samo w Europie, która jest całkiem blisko nas. Ale my nigdy nie będziemy tego robić, w czym my odróżniamy się od was.”
  Tak w istocie brzmiały słowa Kadafiego i tak to zostało zarejestrowane przez libijską telewizję.

  http://monitorpolski.wordpress.com/2011/07/02/wielka-demonstracja-poparcia-dla-kaddafiego/

  OdpowiedzUsuń
 18. Wojnia szkodzi kapitalistom. Wojna szkodzi rzeszom przedsiębiorców i pracowników najemnych, oni wszsyscy tracą pieniądze bo przeznaczają je na wojne. Wojna służy bankierom - pozwala uratować im tyłki i zarabiać, politykom - pozwala im rządzić i niewielkiej części z wszsytkich firm, tylko tym co produkuja broń - te też zarabiaja. Cala reszta traci!

  OdpowiedzUsuń
 19. musi pan odroznic kapitalistow od "kapitalistow" :P

  OdpowiedzUsuń
 20. Onet cytuje CNN.
  "Przywódca rebeliantów Jalil przejął rządy nad organizacjami opozycyjnymi po tym, jak w lutym zrezygnował ze stanowiska ministra sprawiedliwości w rządzie Kaddafiego. Powodem było nadmierne, jego zdaniem, stosowanie siły wobec demonstrantów wzywających przywódcę do oddania władzy."
  Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Wymieniamy złych sk..ów na naszych sk..ów. Mordujemy ludzi na całym świecie dla ropy, wygodnego życia i kasy nowych feudałów. Niemcy twierdzili, że nic nie wiedzieli o obozach koncentracyjnych. A my?
  JS

  OdpowiedzUsuń
 21. @Jarema
  Przyznaje sie. Nie mam pojecia kto moglby mnie zmusic do wziecia kredytu w banku. A nie mam tych zasobow finansowych co skarb panstwa.
  Z reguly to pozyczajacy wystepuje o udzielenie mu kredytu. Banki owszem oferuja pozyczki ale nikt z tych ofer nie musi korzystac.

  OdpowiedzUsuń
 22. @Hans Kloss
  Najwyrazniej trzeba zdecydowac co Szanowny Oberlejtnant rozumie przez system. Na przyklad zbior izotopow radiaktywnych jakiegos pierwiastka (np Cs-137) rozpada sie z uplywem czasu zgodnie z regula exponencjalna (czyli N(Cs-137, t) = N(Cs-137, t=0) exp{-kt)}. N( ,t) jest liczba atomow w chwili t, k stala rozpadu). Po czasie t=nieskonczonosc rozpadna sie wszystkie atomy promieniotworcze ale nie widac nic alarmujacego w przebiegu funkcji rozpadu. Jest ciagla i rozniczkowalna.

  OdpowiedzUsuń
 23. sie. Nie mam pojecia kto moglby mnie zmusic do

  Banki same nie. Ale system, ktorego banki sa czescia, tak.
  Nie ma praktycznie mozliwosci znalezienia mieszkania czynszowego ani w Polsce, ani w Szwecji. Mysle, ze podobnie jest w wielu innych krajach. Zeby kupic mieszkanie za gotowke, trzeba by oszczedzac przez 30 lat, i przez ten czas mieszkac w parku. W klimacie polskim czy szwedzkim jest to niemozliwe. Mlodzi ludzie pragnac sie wyprowadzic od rodzicow maja tylko jedno rozwiazanie. Wziasc pozyczke. Wiec jest to wlasciwie przymus.

  OdpowiedzUsuń
 24. @Bobola
  Nie mam pojecia kto moglby mnie zmusic do wziecia kredytu w banku

  Państwo codziennie zmusza Waść do zaciągania długów i na dodatek zmusza Imć Bobole do ich spłaty. Przedsiębiorcy do (wykładniczego) rozwoju firm również zaciągają kredyty, dla zakupów towarów, materiałów itp. W efekcie, wg szacunków ok 35-37% ceny stanowi "renta bankierska", tj więcej niż podatki;-)

  Po czasie t=nieskonczonosc rozpadna sie wszystkie atomy promieniotworcze ale nie widac nic alarmujacego w przebiegu funkcji rozpadu

  Rozwój bakterii na płytce laboratoryjnej również opisuje się funkcją wykładniczą, N = N0*2^n, jednakże system (bakterie, zasoby płytki laboratoryjnej) załamuje się i następuje gwałtowne zmniejszenie się populacji. Ekonomia, jest tutaj bliższa w swojej "fizyczności" modelowi biologicznemu (ludzie, ograniczone zasoby, model wzrostu), niż czysto fizycznym zjawiskom występującym w materii nieożywionej.-)

  OdpowiedzUsuń
 25. @Hans Kloss

  Szanowny oberlejtnant mowi chyba w przenosni. Panstwo do niczego mnie nie zmusza. Co najwyzej do placenia podatkow co trudno uwazac za zaciaganie dlugu. Przedsiebiorcy byc moze, ze zaciagaja kredyty w banku ale robia to calkiem dobrowolnie i wtedy gdy nie maja sami wystarczajacego kapitalu dla prowadzenia swojej dzialnosi. Jak wiele razy pisalem uslugi finansowe kapitalu nie wytwarzaja tylko powiekszaja koszty jego uzyskania. Jesli ktos jest w takiej sytuacji, ze nie ma wystarczajacych srodkow finansowych to ma do wyboru. Albo rezygnuje z dzialanosci albo wzbogaca bankierow. Przymusu tu nie ma tylko decyzja osobista potencjalnego wierzyciela.

  Wracajac zas do problemu wykladniczego wzrostu to przypominam, zesmy juz o tym rozmawiali z okazji problemu peak oil. Zreszta w moim przykladzie problem wyczerpywania sie zasobow tez istnieje jesli popatrzymy na wzrost liczby atomow produktu rozkladu. Wynosi on N( Cs-137, 0)[1- exp(-kt)] . Dla czasu nieskonczonego ilosc atomow substancji pochodnej jest rowna poczatkowej liczbie atomow radioaktywnych. Zadnego "zalamanie" czy nieciaglosci nie widac.

  OdpowiedzUsuń
 26. @inspektor lesny
  W dalszym ciagu mowimy o osobistym wyborze a nie o przymusie. W Polsce mieszkan do wynajecia jest masa. To samo w USA. Jesli inaczej jest w Szwecji to pewnie dlatego, ze nie ma tam zapotrzebowania na apartamenty do wynajecia. Gdyby bylo takowe to znalezliby sie inwestorzy dla budowania domow czynszowych.

  OdpowiedzUsuń
 27. Jesli inaczej jest w Szwecji to pewnie dlatego


  Niestety, nie. Istnieje natomiast symbioza miedzy bankami, a przedsiebiorstwami budowlanymi. I nie tylko. Ci sami ludzie zasiadaja w zarzadach i bankow i firm budowlanych i zbrojenowych i w ogole wszystkich wiekszych przedsiebiorstw szwedzkich. Jest to max. 1000 osob.
  Zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe jest, ale jest tych mieszkan malo, i prawie wylacznie luxusowe, tzn drogie. 12000-18000 skr/mies. (6-9 tys.zl )
  A i byle kto nie dostanie. Moja zona z ciekawosci napisala podanie do takiej firmy. Po przeslaniu zaswiadczenia z banku o stanie jej konta, oraz zaswiadczenia o pensji i rekomendacji od pracodawcy uzyskala propozycje mieszkaniowa. 18000 skr czynsz, i 98 m kwadrat.
  Ale jest lekarzem, i to jest ok 1/3 jej dochodow. Ja zas, jako pol-rencista juz sie w wymaganiach nie mieszcze. Gdybysmy nie mieli wlasnego mieszkania, mogbym kupic spiwor i isc na dworzec.
  Nie dostrzegam tu osobistego wyboru.

  Po prostu elity rzadzace uznaly, ze ryzyko inwestycyjne powinna poniesc ludnosc.

  OdpowiedzUsuń
 28. @Bobola
  Szanowny oberlejtnant mowi chyba w przenosni. Panstwo do niczego mnie nie zmusza

  Jak najbardziej;-) Tym, co zmusza ludzi do brania kredytów jest z jednej strony konkurencja, a z drugiej chciwość. Przy wykładaniu własnych pieniędzy ryzyko jest mniejsze, ale też zysk jest mniejszy, przy obracaniu pożyczonymi pieniędzmi ryzyko wzrasta wykładniczo, na czym wielu się wykłada;-)

  Zadnego "zalamanie" czy nieciaglosci nie widac
  Tutaj muszę nieco zaprotestować, ponieważ każdy system jest złożony i można go modelować, gdy podzielimy jego zachowanie się w czasie na kilka etapów. Każdy etap można przybliżyć (modelować) pewną funkcją, ale są to funkcje różne;-) Dla systemów zawierających element biologiczny typowe okresy to wzrost, stagnacja i regres. Systemy, dla których wzrost jest wykładniczy, posiadają znikomy fragment stagnacji, za to regres jest zbliżony do funkcji logarytmicznej (malejącej), tj b. gwałtowny.

  Skoro obecny system ekonomiczny prowadzi do wykładniczego wzrostu, to jego załamanie (regres) musi być logarytmiczny. Żaden proces społeczno-ekonomiczny tak dobrze nie oddaje logarytmicznej szybkości regresu, jak wojna;-)

  Oczywistym jest, że systemy ekonomiczne można budować na bazie funkcji liniowej, ale to wymaga liniowego przyrostu odsetek, dóbr, ludności itp. Albo pogodzimy się z permanentnym kryzysem i liniowością rozwoju, albo zaryzykujemy cykl gwałtowny wzrost - wojna. Problem w tym, że zarówno gwałtowny wzrost, jak i wojna zaczynają ocierać się o problem przetrwania. Problem ten mógłby zostać rozwiązany poprzez ekspansję ludzkości w kosmos, ale jak na razie na to się nie zanosi.

  OdpowiedzUsuń
 29. Inspektor lesny
  Nie chce sie spierac ale w dalszym ciagu mam wrazenie, ze jest to osobista decyzja a nie przymus. Jesli Szwecja jest niedobra to sa przeciez inne kraje. Jesli czynsz jest za wysoki to trzeba tez pamietac, ze o ich wysokosci decyduje rynek. Wlasciciel bowiem chce zarobic i jesli nie ma wystarczajaco duzo chetnych to obnizy czynsz do granic oplacalnosci wynajmu.

  @Hans Kloss
  Modele mowia nam to co w nie wlozymy jako oprogramowanie wstepne. Czasem ujawnia tylko konsekwencje jakich nie przewidywalismy ale to wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 30. @HansKlos 6 lipca 2011 05:37

  Hans, czytałeś może "Handlarze kosmosem"
  Frederik'a Pohl'a, C.M. Kornbluth'a, zaliczyłem tą książkę jeszcze w wersji powielaczowej jakieś 25 lat temu, i coś mi ona dziwnie przypomina...,(wersja pdf dostępnana świstaku).

  Ostrzeżenie: UWAGA! SF.

  G.F.

  OdpowiedzUsuń
 31. @Anonimowy
  Hans, czytałeś może "Handlarze kosmosem"
  Nie, ale czytałem o handlarzach niewolników - polecam i ostrzegam, gdyż te historie są pełne opisów żydowskich rodzin, więc zarówno pro-semici, jak i anty-semici mogą się poczuć mocno zgorszeni tym, że to Semici (Arabowie i Żydzi) praktycznie posiadali monopol na handel niewolnikami, tj ok 4/5 udziału w rynku.

  OdpowiedzUsuń
 32. No właśnie, właśnie; a filosemici to czują się nawet zgorszeni wtedy gdy samo słowo "Żyd" pada z innych ust niż te wspaniałe(pojawił się tutaj ostatnio chyba wątek "wspaniałych ludzi;-)) i wybrane, w Talmudzie tak dobrze opisane...Ale właściwie to trudno im się dziwić, tyle w końcu wokół tego wariackiego antysemityzmu ssanego nałogowo i bez żadnego umiaru z mlekiem matki niczym bimber z baniaka!
  Nie wiem tylko dlaczego niejaki Jakub Cyrulik, który wyjechał z Polski w 1969 na dłuższe wakacje do znanego kurortu nad Morzem Czerwonym, powiedział mi kiedyś w zaufaniu, po trzeciej cytrynówce w ejlackiej knajpie:"uważaj na tych p... Żydów, bo oni strasznie oszukują"?!Może to dlatego iż tatełe mu jakąś polską,dojną mamkę w dzieciństwie wynajął i ożłopał się wtedy nicpoń bezwstydnie niekoszernego mleka?

  skonfudowany

  OdpowiedzUsuń
 33. Z ta Szwecja to nie do konca jest tak jak pisze inspektor lesny. W Sztokholmie jest trudniej cos znalezc,ale nie jest to niemozliwie. Moja latorosl znalazla tam mieszkanie z garazem juz po 3 miesiacach tzw.kontrakt z pierwszej reki- 64 m2 -czynsz 4700kr. Wynajem mieszkania 84m2 z winda i z garazem to koszt rzedu 6000kr i ani moim zdaniem glupota jest cokolwiek tu kupowac. cokolwiek tu kupowac. Nadal sa wolne mieszkania na rynku. Fakt ,ze trudno jest wynajac mieszkanie osobie bez stalych okreslonych dochodow. Wiec nie wiem skad takie dane i ceny z sufitu,ktore przytoczyl inspektor lesny.Przytoczone przeze mnie dane dotycza srodkowej Szwecji i nie jest to Pcim Dolny. Wydawac wiecej niz jedna trzecia pensji lekarskiej na mieszkanie, uwazam za wysoce nierozsadne.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ostatni wpis u cyniqa wiele tłumaczy,dlaczego w dobrej Uni/Polin etc. tak bardzo zależy,żeby ludzie byli bezbronni.Im gorsza władza tym bardziej boi się ludu.
  Proste jak budowa cepa.
  Demokracja ołowiowa to coś czego nie wytrzyma żadna POlicja świata nawet uzbrojona w lard.
  W USA mimo wszystko atakują "swój"naród z cichacza,gotując żabę,wiadomo czemu.
  NWO najpierw musi ich rozbroić,zanim wprowadzi raj ostateczny.Szykują się i szykują ,ale wciąż nie maja odwagi.
  Jak tam będzie rewolucja antysyjonistyczna to zapali się światełko w tunelu.
  A można powiedzieć,że plany globalistów dążące do wyrównania poziomu życia na ziemi prędzej czy później odbiją się szerokim echem od LRAD jak stwierdzimy,że to status niewolnika.
  Jest szansa na przełom w USA jak im braknie farby na $ dla pałkarzy,albo jak stwierdzą,że są w stanie spacyfikować ten kraj otwarcie.

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP