sobota, 29 października 2011

Hołd ruski

Julian Ursyn Niemcewicz w swoim dziele "Dzieje panowania Zygmunta III, Króla Polskiego, Wielkiego Księcia Litewskiego", napisał był:
Rozległ się gmach okrzykami radości, łzy rzewne zrosiły twarze wszystkich. Kiedy się uciszono, hetman zbliżywszy się do tronu, cara i braci jego przedstawił królowi, i w skromnym głosie, przypisując Bogu zastępów powodzenia tak świetne, rozciągając się jaka stąd sława dla panowania Zygmunta spłynie, zalecając mu umiarkowanie w pomyślności, względy i litość dla znakomitych jeńców, zamilkł o sobie. Z uszanowaniem odprowadzeni carowie do przeznaczonych sobie mieszkań, gdzie z wszelką uczciwością, pilnie jednak strzeżeni byli.

Dzisiaj, 29 października roku pańskiego 2011 mija 400 lat od hołdu ruskiego. Równo 400 lat temu, w roku 1611, car Wasyl IV Szujski oraz jego bracia, Iwan i Dymitr złożyli hołd, przysięgając na Zamku Królewskim w Warszawie przed panującym wówczas królem Rzeczypospolitej, Zygmuntem III Wazą, posłuszeństwo i nienaruszalność granicy polsko-rosyjskiej oraz poddanie się po wsze czasy władzy polskiego króla. W dniu 4 lipca 1610 roku w bitwie pod Kłuszynem na drodze między Smoleńskiem a Moskwą, pod dowództwem hetmana Żółkiewskiego licząca około siedmiu tysięcy polska jazda rozbiła liczącą trzydzieści pięć tysięcy rosyjsko-szwedzką armię kniazia, a w zasadzie już cara Szujskiego. Następstwem tej zwycięskiej bitwy było zajęcie Moskwy przez wojska polskie, a uwięziony i przywieziony do Polski car Rosji został zmuszony do oddania hołdu ruskiego

Przestawione obrazy są dziełem Jana Matejki. W Warszawie na cokole kolumny Zygmunta widnieje łacińska inskrypcja która głosi - wziął do niewoli wodzów moskiewskich, stolicę i ziemie moskiewskie zdobył, wojska rozgromił, odzyskał Smoleńsk.

8 komentarzy:

 1. Po pierwsze, to nie on a magnaci bo wojna była prywatną inicjatywa magnatów z użyciem ich prywatnego wojska. Polecam przeczytać Progres Wojny Moskiewskiej samego hetmana Żółkiewskiego.

  Po drugie jak już ją zaljeliśmy to nie potrfiliśmy tego zwycięsytwa wykożystać.

  Wazowie zniszczyli pierwszą Rzeczpospolitą swoimi chorymi ambicjami, które nie sżły w parze z interesem obywateli Rzeczpospolitej. Hetman Zamoyski mimo początkowego poparcia dla Wazy III, później mocno go krytykował za pretensje do korony Szweckiej.

  To co ja wole obchodzić to rokosz Zebrzydowskiego, która chciał położyć kres destruktywnej polityce Wazy.

  Jego syn Władysław IV doprowadził do powstaną Chmielnickiego ze wszystkimi jego konsekwencjami co było początkiem upadku Rzeczpospolitej, a potop Szwecki którego praprzyczyną byli Wazowie nas doszczętnie zrujnował.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio byliśmy świadkami hołdu tuskiego. Kiedy Premier Rzeczypospolitej całował pierścień kanclerski.

  OdpowiedzUsuń
 3. No, coz. W historii narodow wydarzenia dzisiejsze ciezej waza, niz te kilkusetletnie. A i te kilkusetletnie o tyle sa pozytywne, o ile sie przyczynily do obecnego dobrobytu i zdrowia...

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję czujności bo mi kompletnie umknęła owa imponująca rocznica a nie powinna. Faktycznie była to impreza w znacznej mierze prywatna ale warto zauważyć, że w ówczesnej Rplitej posiłkowanie wojsk koronnych zaciężnym nie było niczym szczególnym. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że cała impreza mogła by przebiec inaczej gdyby nie to, że Waza był ortodoksem i niechętnie patrzył na własnego syna na tronie Rosji a taka scenariusz się podówczas mógł zrealizować. Miarą szansy jaką utraciliśmy jest to, że do dzisiaj rocznica wygnania Polaków z Kremla jest w Rosji obchodzona jako jedno z ważniejszych świąt narodowych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, akurat Zygmunta III trudno mieć w życzliwej pamięci. Z powodu własnych ambicji, a przede wszystkim z powodu katolickiej dewocji zaprzepaścił jedną z najlepszych szans politycznych jaka kiedykolwiek przytrafiła się Polakom. Tron moskiewski, dla jego syna, podawano na tacy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego samego powodu nie było szans na koronę Szwecji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hans,odnośnie poprzedniego wpisu "Światowy spisek" ciekawe spostrzeżenia z pravda.ru:
  http://finanse.wp.pl/kat,58436,title,Cztery-firmy-rzadza-swiatem,wid,13947717,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP