niedziela, 1 stycznia 2012

Gordyjski węzeł

I oto nadszedł oczekiwany rok 2012. Pociągnałem łyczek bimbru ze szklaneczki i zastanowiłem się. Z rzeczy radosnych przypomniałem sobie, że mam wieksze doświadczenie, a z rzeczy smutnych, że jestem już o rok starszy.-) Poza tym wszystko stabilnie. Belka stabilnie zapomniał o tym, że ponad dwa lata kłamał i ściemniał, tfu analizował, że euro już na stale zagości poniżej 4 złotych. Pociągnąłem łyczek i przypomniało mi się, że to może być nawet prawda, gdy Niemcy wyjdą ze strefy euro. Tymczasem mamy już rok pański 2012 i jest stabilnie, złoty całkiem stabilnie traci do wszystkich walut, a zadłużenie rośnie. Przy tym jedynie co ma sie dobrze to wciskanie kitu i permanentna legislacyjna biegunka oraz wzrost biurokracji.- To pewnie dlatego, że Tusk z nimi walczy - odezwał się do mnie Stirlitz, który bez szlafroku a jedynie w ręczniku podążał nad jezioro do ruskiej bani. Popatrzyłem na niego i zastanowiłem sie nad tym, czy to aby nie nadszedł czas, aby samemu zacząć sie hartować skacząc z rozgrzanej łaźni wprost to zimnej wody jeziora. Song Hongbing swego czasu orzekł był kilka lat temu iż tak czy owak wojna musi wybuchnąć w ciagu najbliższych dziesięciu lat, bo inaczej nie da się rozwikłać gordyjskiego węzła zadłużenia. Może to i racja. Niemcy żyją na koszt innych państw a rachunkiem za euro obarcza między innymi Grecję, Hiszpanię, Włochy czy Polskę. Niemcy nas perfidnie okradają i powinniśmy się trzymać od nich z daleka. Popatrzyłem na obejście Sołtysa i zauważyłem, że na jego podwórku rośnie kilka drzew w sam raz, aby poli, tfu multi głupów powiesić.-)

W obejściu u Sołtysa zauważyłem ruch i po chwili samego Sołtysa, który w serdaku z owczej wełny i w uszatce człapał się w moim kierunku. Szybkim krokiem wróciłem do domu po mrożoną herbatę z prądem dla Sołtysa,-) a widać było, że najbardziej, czego potrzebował Sołtys w 2012 roku to było ugaszenie jego pragnienia.-) - Jak tam dotacje Sołtysie!? -zawołałem - Uff! - Sołtys splunął i skrzywił się - Mi tam wychodzi, że w przeliczeniu na mieszkańca Polska otrzymuje dużo mniej niż Litwa i Wegrzy o Grecy czy Czechach nie wspominając. Dotacje w Polsce głównie dostają firmy niemieckie i francuskie, a jakby to podliczyć to może i dokładamy do tego interesu. Od lat dziewięćdziesiątych cały przemysł się posypał, a nasi lizidupce myślą, że jak będą posłuszni to nikt nas nie ruszy. Silnego i poważnego gospodarczo kraju nikt nie rusza. My natomiast jesteśmy drugorzędnym państwem w trzeciej lidze w Europie i to nie tylko w piłce nożnej - zakończył Soltys i zaczął pić. - Nam to zdaje się chociaż głód nie grozi - zagadnąłem - Nam nie.-) - zaśmiał się Sołtys.


Kondycja finansowa Niemiec jest słaba, ale na bezrybiu i rak ryba. Zadłużenie Niemiec wynoszące dwa biliony euro świadczy równie dobrze o kondycji tego kraju, jak zadłużenie Tuska o naszym, a może nawet jeszcze bardziej.-) Teraz EUropa jest uzależniona od lokomotywy bez pary. Gdyby więc większość państw tej nibylandii, tfu unii nagle wróciła by do swoich starych walut, to Szkopom nie dość, że zbankrutowała by ponad połowa banków, ale i ich eksport spadłby do 10-20% obecnej wartości. Nic dziwnego, że mając taką perspektywę Niemcy straszą wojną w EUropie.-) Niech żyje wojna! - Śpiewał był onegdaj Maciej Maleńczuk.

Gdy spod ciężkich tanków robocza tryska krew, w salonach hut i banków radosny słychać śpiew - Niech żyje wojna, pieniążki sypią się. Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe.
Teraz są siły w USraelu;-) które prą do wojny a Niemcy, mający w wojnach ogromne doświadczenie, przestrzegają przed możliwą wojną w EUropie. Są też siły inne, które powodują iż jest problem w zamknięciu Iranu w kleszczach. Turcja oświadczyła, że nie traktują Iranu jako potencjalnego przeciwnika. Robi się coraz ciekawiej, a być może na naszych oczach rodzi się amerykański koszmar - zbliżenie, a być może nawet sojusz wojskowy Rosji i Chin. No cóż, żyjemy w ciekawych czasach, a zarysowują się coraz nowsze trendy. Rok 2011 dla kruszrów może nie był zbyt łaskawy (w PLN srebro ok +7% a złoto ok +29%), ale jeśli porównać to do kilku czołowych amerykańskich banków, których akcje straciły ok połowy, to coraz bardziej staje się jasne, że zamiast regulowania należności niezastąpione mogą być działania zbrojne, polegające na tym, by dać po główce wierzycielom. Drenowanie podatników ma też swoje granice, więc teraz pora aby zasoby na spłatę długów uzyskać poprzez zewnetrzną grabież. Przypadek Iraku, ale również Libii pokazał, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ, tfu wystarczy byle powód, by najechac jakikolwiek kraj, który nie zgadza się z bandytyzmem, tfu polityką demokratyzacji.-) Antysemityzm, równie dobrze jak walka z tyranią może stać się dobrym powodem do wojny o surowce, tfu o demokracje.

Tymczasem sytuacja obecna Polski nieco przypomina wmanewrowanych w kredyt walutowy dla ciagle rosnących nieruchomości, tfu hipotek.-) Wartość takiego kredytu najczęściej po kilku latach spłat przewyższa wartość nieruchomości, a normą jest iż przewyższa on kwotę udzielonego kredytu wyrażoną w złotych, tymczasem ceny mieszkań spadają i spadają. Podobnie władza, mimo coraz bardziej widocznego braku dobrodziejstw, tfu inwestycji, zwiększyła dług o 400 mld złotych. Do tego rząd wyprzedaje co się da, czyści fundusz rezerwy demograficznej, zawłaszcza składki płynące do OFE (i jest przy tym nadzieja, że narazi się bankierom likwidując te złodziejskie instytucje;-) to na dodatek bony skarbowe upycha PO samorządach. W tej sytuacji gdy, jako rzekł był Song Hongbing, gdy wojna musi wybuchnąć, to może lepiej dokończyć wojnę polsko-jaruzelską. Wbrew bowiem temu, co twierdzi Michnik, wyjść z dyktatury – bez ofiar, szubienic i plutonów egzekucyjnych się nie da - można jedynie samemu utracić honor i się sprzedać. Każda prawdziwa rewolucja wymaga ofiar. W Polsce rewolucja była fikcją a przejęcie władzy nastąpiło w uzgodnieniu z komunistami i przy założeniu nie wchodzenia im w interes. Obecny kryzys ma charakter systemowy i jest kryzysem ustroju społeczno-gospodarczego. Warto więc dokonać prawdziwej rewolucji i przeorać w Polsce ten zdziczały postsocjalistyczny krajobraz oraz wyrwać chwasty, znajdujące się obecnie u władzy.

12 komentarzy:

 1. Pożyczam innym by w przyszłości mieć więcej,w przypadku Niemiec jest tak samo -pożyczali by mieć więcej mimo że od początku wiedzieli ze nie odzyskają tych pieniędzy od dłużników, ale czym tu się przejmować skoro posiadają drukarkę a dłużnicy błagają o druk waluty którą sami także się posługują.Tak więc według mnie pożyczanie bankrutom było zaplanowane i obliczone na niesamowita stopę zwrotu z inwestycji w bardzo krótkim czasie,a obecna sytuacja to nie żaden pat tylko zachłanność twórców przekrętu by jeszcze bardziej utuczyć wkład. ADOLF

  OdpowiedzUsuń
 2. @Anonimowy
  Pożyczam innym by w przyszłości mieć więcej

  Tyle, że Niemcy pozyczali innym, ale od innych pożyczali jeszcze wiecej. Bilans to 2 biliony długu ze średnioważonym realnym okresem spłaty liczonym na 600 lat.-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A Ty byś nie wysysał z rynku pieniędzy płacąc za pożyczkę1-3% by następnie pożyczać innym na 4,7,10% -przy jakiej kwocie byś się powstrzymał -miliardzie ,bilionie,..?ADOLF

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja to w ogole dziwie sie takim Hiszpanom czy Wlochom ze tak daja sie Niemcom zastraszac.Najwiecej na euro korzystaja wlasnie Niemcy(slaba waluta podwyzsza im eksport)i takze oni najwiecej stracilby na jej upadku(deflacja oraz upadek systemu finansowego ktory musialby zostac znacjonalizowany za pieniadze podatnika).A coz moga stracic tacy chocby Wlosi?-tylko dlugi.Wiec ja sie takim Wlochom czy Hiszpanom DZIWIE-na ich miejscu to bym WCALE nie przejmowal sie dlugiem-skupil bym sie na reformach prowadzacych do generowania wzrostu gospodarczego(plus oczywiste oszczednosci na roznych patologiach w socjalu i biurokracji)a dlug mialbym w nosie-niech Niemcy placa i bailotuja-nie chca placic-no coz to upadnie Deutsche Bank i pare innych niemieckich duzych bankow-coz to Wlochow czy Hiszpanow obchodzi?Tym bardziej iz jak odliczymy splate dlugu to PIIGSy a szczegolnie maja nadwyzki budzetowe wiec tak naprawde po zrzuceniu dlugu wcale miedzynarodowych rynkow finansowych i ich pozyczek NIE potrzebuja(wiec moga sobie pozwolic na bycie latami poza tym rynkiem).


  P.S.Scenariusz political fiction czyli jak PIIGSy moga rozwalic IV Rzesze.
  1.Wprowadzaja reformy gospodarcze w ktorych obok koniecznych oszczednosci skupiaja sie glownie na wykreowaniu wzrostu gospodarczego.

  2.Oglaszaja SELEKTYWNE bankructwo-nie splaca swoich dlugow w stosunku do niemieckich bankow.Musieliby to tylko dobrze rozegrac i UMOTYWOWAC zeby innych inwestorow(jak chocby Chiny)nie odstraszyc-chocby wyciagajac pare papierow z ktorych by wynikalo ze euro to byla niemiecka pulapka na inne kraje(uzywano nawet korupcji politycznej,szantazu itp)i w zwiazku z tym te dlugi sa niewazne(ale dlugi w stosunku do innych krajow jak najbardziej itp)

  3.W razie prob zamrazania ich kapitalu i inwestycji w Niemczech przejmuja niemieckie inwestycje do siebie(nawet wyjda na tym do przodu).

  BLOK kilku krajow(powiedzmy PIIGSy)wykonuje takich ruch w stosunku do Niemiec i Niemcy sa bankrut.Niemcy NIC z tym zrobic nie moga(cherlawa Bundeshwehra to nie potezny Wehrmaht)a PIIGSy zrzuciwszy duza czesc dlugu zyja sobie we wzglednym dobrobycie przez dekady(w przeciwienstwie do Niemiec).Ot taki political SF w ktorym jednym ruchem PIIGSY rozwalaja IV Rzesze w drobny mak.

  P.S.S.A wojna-no jasne ze sie szykuja ale to raczej w rozgrywkach na skale globalna(czyli UE i USA vs Chiny i Rosja oraz panstwa naftowe z Turcja na czele)-chodzi o to kto bedzie nowym globalnym hegemonem ale wewnatrz UE do czasu muslimskeij rebeli zadnej wojny nie bedzie bo armie(i spoleczenstwa)europejskie to cherlaki niezdolne do prowadzenia masowych operacji militarnych a co dopiero podbijania i okupowania sasiadow(moze poza takimi slabeuszami jak POlska ktorzy sie sami rozbrolili).

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokladnie Adi dobrze prawi, Niemcy wcale nie sa w czarnej dupie. Niby jako wyznawca Dmowskiego powinienem sie zgadzać z koncepcja Hansa dotyczaca sojuszu z Rosja/Chinami. Rozum podpowiada mi jednak, ze to wlasnie POWAŻNY sojusz Polsko-Niemiecki dal bym nam realna wartosc w przyszlosci. Warunkiem jest normalna dbajaca o interesy Polski elita rzadzaca i chyba tutaj jest nasz najwiekszy problem= brak takich elit. Historia pokazuje ze w interesy/sojuszach z ruskimi, francuzami, anglikami czy usrealitami wychodzimy jak zablocki na mydle.....

  OdpowiedzUsuń
 6. @Anonimowy
  Rozum podpowiada mi jednak, ze to wlasnie POWAŻNY sojusz Polsko-Niemiecki dal bym nam realna wartosc w przyszlosci

  No to gdzie jest ta wartość dodana owego sojuszu z Niemcami? Jesteśmy realnie w takim sojuszu od 2004 roku i jedynie co mamy to przyrost długu, dalszą industrializacje i degradacje technologiczną oraz postepujace uzaleznienie polityczne i wojskowe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ ja zgadzam się z Hansem tylko chciałem zwrócić uwagę na śmieszność sytuacji -nie po to Niemcy utworzyli strefę by z niej wychodzić a dług sobie odbiorą drukując i to jeszcze z przyklaskiem dłużników a racze ich "elit". Piszę tu tylko dlatego że rzadko ktoś mówi że jest to wina pożyczkodawców,a nie pożyczkobiorców.Oczywiście tak jak za Hitlera tak i obecnie ludzie nie mają pojecia na co idą ich pieniązki-kuszenie wizją lepszej przyszłości zawsze się sprawdza marka Hitlera swą siłę zawdzięczała uwiedzeniu mas wizją VV(garbusa) w kazdej rodzinie faktycznie marka była talonem na niego -ilość 1000 gwarantowała w niedalekiej przyszłości...Dlaczego ludzie nie protestowali gdy z fabryk zaczęły wyjeżdżać czołgi zamiast osobówek?-pewnie z tego samego powodu co w POLSCE gdy pierwsi zaczęli dostawać po kilkadziesiąt złotych z OFE starczające na ananasa lecz już na pewno nie na emeryturę pod palmami(nadzieja umiera ostatnia):-) ADOLF

  OdpowiedzUsuń
 8. @hans
  Na takich warunkach jak w tej chwili jestemy w "sojuszu" to sobie mozna...specjalnie napisalem duzymi literami powazny;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wolno zapominać o CDS-ach wystawionych przez amerykańskie instytucje.

  OdpowiedzUsuń
 10. @anonimowy

  CDS z USA(z marines i CIA w tle)?Hmm to moze byc odpowiedz na pytanie dlaczego to sie jeszcze wszystko nie rozpadlo.

  OdpowiedzUsuń
 11. Euro jest na reke elitom rzadzacym i lobby eksportowemu, ale nie przecietnemu Niemcowi. Od czasu wprowadzenia euro sila nabywcza Niemca spadla, poza tym placi za wyzsze emerytury Grekow i Wlochow.

  OdpowiedzUsuń
 12. z-dowodem-osobistym-po-wegiel-smiac-sie-czy-plakac
  http://tiny.pl/hj5j1

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP