środa, 22 lutego 2012

Naganianie, czyli o emeryturach

Sołtys z uśmiechem wkroczył do mojej chałupy i zaraz wtoczył się za biurko. Zdziwiło mnie to, bo zamiast do barku licho pociagneło go do laptopa. Tymczasem Sołtys wstukał na klawiaturze jakiś adres w przegladarce i zaśmiał się do rozpuku. - Reklama i naganianie. Ten świat pełen jest idiotów. Dobrze, że chociaż Pawlakowi nie odbiło. Toż to byłby koniec świata, jakby chłop zatracił swój chłopski rozum.-) - No tak, pomyślałem. To byłby trzeci symptom zabliżania się katastrofy. Bocheński twierdził był, że kiedy kobiety nie chca rodzić dzieci, a mężczyźni walczyć, to zbliża się koniec cywilizacji. To samo dzieje się, gdy chłopi tracą swój rozum;-) i dla uspokojenia Sołtysa postawiłem przed nim szklankę wódki na stół. - Nie mogę - Sołtys odsunął szklankę - Post, no i kobiecie obiecałem do Wielkanocy nie pić. - Może to i lepiej - pomyślałem - na trzeźwo patrzeć na świat, który pogrążany jest przez chciwych idiotów w odmętach kryzysu i wojny.

Firma ubezpieczeniowa AXA oszacowała, że trzeci filar emerytalny, oparty na dobrowolnych oszczędnościach w instytucjach finansowych jest podstawą emerytury w USA i stanowi 30-40% emerytury w Wielkiej Brytanii, Kanadzie,  Holandii, Danii, Irlandii i Norwegii. Zastanowiłem się, jak będą wyglądać  emerytury z instytucji finansowych, kiedy pęknie nadmuchany ponad miarę cały  finansowy sektor, redukując w okolice zera zapisy na kontach emerytalnych.

Problem z emeryturami zawsze jest taki, że ich wysokość zależy głównie od pokolenia, które pracuje, a nie od poziomu oszczędności pokolenia starców. Wartość zgromadzonym oszczędnościom, nieruchomościom, kruszcom itd, nadaje pracujace pokolenie, a w zasadzie zapotrzebowanie na owe środki. Kiedy pracujące pokolenie, jak w Japonii, nie potrzebuje kapitału zgromadzonego przez starców, to faktycznie trzeba dopłacać, aby ktoś chciał pożyczyć twój kapitał.-) Podobnie bedzie się miała sprawa z nieruchomościami w Polsce. Na rynku obecnie znajduje się około miliona niesprzedanych mieszkań i domów, a za kilka lat zacznie wymierać wchodzące obecnie w wiek emerytalny pokolenie wyżu demograficznego. Pojawiać się więc zaczną na rynku mieszkania po babci, rodzicach, kuzynach, a (ciągle rosnącej;-) wartości nieruchomościom nie nada pokolenie, które nie potrzebuje tak wielu mieszkań i domów. Oznacza to, że narastające problemy ze sprzedażą nieruchomości najprawdopodobniej będą trwały całe dziesięciolecia. Teraz znajdujemy się dopiero na początku drogi spadku ich wartości. Dość oczywistym też jest i to, że najpierw stracą na wartości najgorsze lokalizacje, a kilka procent nieruchomości może nawet zyskać na wartości. Tymczasem publice, która kupiła losy na loterii, wydaje się iż to ich czeka wielka wygrana,-) gdy tymczasem loteria jest ustawiona.-)

- Mi to się zdaje - wtrącił się w moje rozważania Sołtys - że Polacy nie oszczędzają na emerytury, a wynika to z troski o finanse naszych Państwa. W końcu Belki i (Wz)Rostowskie są w dużej potrzebie, a Pan Bóg kazał się dzielić.-)

Przypomniałem sobie zestawienie z danych NBP, o tym , jak wygląda stosunek udzielonych kredytów do depozytów i pieniedzy w obiegu. Wzrost oznacza rzeczywiste bogacenie się, a spadek ubożenie społeczeństwa. Przedsiebiorstwa i firmy w Polsce powoli wychodziły z dołka balcerowiczowskiego załamania, ale gospodarstwa domowe konsumują głównie na kredyt. Dla wiekszości rodzin w Polsce od połowy 2007 roku rozpoczął się zjazd w dół, z chwilową przerwą, która zakończyła się rok temu. Z wykresu wynika też kolejny wniosek - kredyty nie są udzielne z depozytów, a spłata już zaciagnietych będzie coraz trudniejsza i dla wielu rodzin zakończy się bankructwem, które w warunkach polskich równa się ekonomicznej śmierci, ratunkiem od której może być jedynie emigracyjna ucieczka przed wierzycielami. 

Na emerytury płacą ci, którzy obecnie pracują, a dla pracodawcy nie ma specjalnego znaczenia, czy składka jest po stronie jego, czy wchodzi w skład pensji brutto pracownika. Liczy się całkowity koszt zatrudnienia. Natomiast dla pracownika ważne jest ile otrzymuje on do ręki. Z pewnością świadomość minimalnej emerytury państwowej i więcej pieniędzy do ręki lepiej wpłynęłoby zarówno na finanse, jak i na zabezpieczenie emerytalne ludzi, niż podnoszenie wieku emerytalnego. Manipulacja wiekiem emerytalnym nie służy niczemu innemu, jak poprawianiem PR obecnej władzy wobec instytucji finansowych, które mają pożyczyć tej władzy pieniądze. Inna sprawa, że owe mityczne instytucje finansowe są w zasadzie permanentnymi bankrutami, które bez ciągłego wspierania ich z pieniedzy podatników zbankrutują. 

Na razie zabawa, a w zasadzie oszustwo finansowe i emerytalne trwa, ale ma coraz bardziej krótkie nóżki.-)


18 komentarzy:

 1. Ciekawe jaką ocenę wiarygodności w niedalekiej przyszłości "rynki" dadzą Chińskim obligacją denominowanym w złocie lub srebrze? 20xA+,a może Be takie latające fortece ?

  OdpowiedzUsuń
 2. HansKlosie co sadzisz o geotermi i prawie gorniczym dajacym mozliwosc wywlaszczania wlascicieli dzialek takie offtopic ale Ty swiatloscia nasza:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Geoterima OK, a wywłaszczeniu to bym się uważnie przyjrzał.-)

   Usuń
 3. ad. anonim:
  ponoć niezależnie powstały 2 organizacje. Obie o tej samej nazwie: Bataliony Chłopskie. Ponoć ACTA przyćmiły działanie zmiany ustawy o której pisze anonim, a która bardzo im szkodzi. W szczegóły nie miałem czasu wnikać. Może ktoś?

  OdpowiedzUsuń
 4. @Hans
  Doxa Cię zalinkował :)
  Wyślesz mu kwiaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zmienił on płeć?-)

   Usuń
  2. @Hans
   A z Ciebie to od razu szowinista wylazł – przecież wiemy, że płeć mamy jedną :)
   EUROPEJSKĄ :)

   taki tam filmik o polityce pro rodzinnej

   http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3yAHLCIyfiU

   Usuń
 5. Polityka prorodzinna w raczej jej w Polsce brak-i wszystko jasne.Potem zeby "zalatac" luki w braku sily roboczej sprowadzimy sobie muslimow a potem sie muslimy rozmnoza a potem nas zalatwia(no moze akurat nie PL ale znaczna czesc Zachodu na pewno).Ale kto by tam w "elitach" rzadzacych takimi "pierdolami" sie przejmowal-przeciez trzeba zrobic kolejny przekret na "budowie" autostrad-co prawda juz te autostrady zaczynaja pekac ale co tam-kasa na koncie w Szwajcarii jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ostatnio generał Czempliński skarżył się, że ci źli szwajcarscy bankierzy ukradli mu, tfu zamrozili kasę na wszystkich kontach.-)

   Usuń
  2. autostrady muszą pękać ;-)
   tak jak MercedesBenz musi się psuć ;-)

   Serwis musi zarobić :-)

   Usuń
  3. @Piotr34, ależ polityka prorodzinna w naszym P(r)Lu ma się jak najlepiej! Naprawdę! Rodzina zawsze jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o zatrudnienie w administracji państwowej, biurze poselskim albo w spółeczkach komitywy "publiczno-prywatnej". To, że my inaczej rozumiemy politykę prorodzinną, to już - używając języka aroganckiej władzy - nasz problem ;)

   Usuń
  4. @Hans, a czy to nie było raczej tak, że nasz "Czempion" po prostu się nie przejął zniknięciem ze swojego konta 1 melona ziela i nie ma o to do nikogo pretensji a nie że mu coś zamrozili?
   Nie pamiętam dokładnie, ale gdzieś też natknąłem się na materiały, że niejaki herr doktor K. się z nim nie lubił, bo go "Gromek" naciął właśnie na 1 mln $ przy jakiejś "prywatyzacji". Ale może coś pomieszałem %-)

   Usuń
 6. serwis jak serwis, ale urzednicy przy rozdzielaniu nastepnych przetargow na naprawde musza zarobic

  trzeba weydoic budzet na maxa, dlatego w polsce zawsze beda fuszerki

  bo polska to taka dojna krowa, jak kolonia afrykanska, zdajcie sobie w koncu z tego sprawe!

  OdpowiedzUsuń
 7. @Anonim
  przetargi - obiła mi się o uszy informacja jakoby MON zakupił silniki do MIGów (?) i przepłacił 4-5 krotnie. Ktoś zna szczegóły marnotrawstwa naszej kasy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a skad pewnosc ze one rzeczywiscie dotarly do polski, moze siedza tylko jakos zapis w komputerze/umowie, wirtualnych hangarze, takie rozwiazania stosowano juz bardzo dawno i opanowano do pefrekcji

   Usuń
 8. Kasa się kończy w PL, a jak się kasa kończy to się robią jaja (oczywiście PKB rośnie, tylko brak jego monetyzacji):
  http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120214/JASLO/7389892

  ciekawe czy ten proceder jest proporcjonalnie prowadzony w innych województwach, czy też oberwał mocniej tylko bastion ciemnogrodu:

  http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120205/REGION00/730345633

  Do realistów - ja wiem : mamy niż, ale czy dobro dzieci jest przeliczalne na pieniądze, może lepiej radnych zlikwidować ,a pozostawiać szkoły.
  Zlikwidować Min. Zdrowia i NFZ a pozostawiać szpitale.

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP