środa, 9 stycznia 2013

Raport z MFW, czyli d.

Spojrzałem za okno i zaczałem czytać. Analitycy MFW, Olivier Blanchard i Daniel Leigh opublikowali roboczy raport w którym przyznali, że efektem działań restrukturyzacyjnych, oszczędności budżetowych i zwiększania obciążeń fiskalnych była ogromna redukcja PKB. Jednym słowem, zamiast uzdrowienia pacjenta dostał on jedynie przedśmiertelnych drgawek i uchodzi z niego życie. Przed udzieleniem pomocy, analitycy MFW założyli, że multiplikator fiskalny działa tak, iż każde euro oszczędności w wydatkach publicznych redukuje PKB o około 0.50 euro. Tymczasem w warunkach realnego kryzysu w Grecji i Portugalii, kazde euro oszczędności budżetowych zredukowało PKB o 1.5 - 1.7 euro. Program zaciskania pasa w sytuacji kryzysowej okazał się bombą z opóźnionym zapłonem. W swoim roboczym raporcie analitycy MFW przyznają, że presja na taki kształt programów restrukturyzacyjnych dla południa Europy miała charakter czysto polityczny i wynikała z potrzeb niemieckiej gospodarki. Zalecane dla południa EUropy lekarstwo poprawiło jedynie wyniki gospodarki Niemiec, a i to jedynie na krótką metę.-) 
- Zdaje się, że tzw. dupa - odezwał się Brunner - Chyba sam zacznę starać się o ruski paszport. - po czy westchnął i napił się bimbru. - Pije jak Rusek, oszukuje na podatkach jak Polak i ma wszystko w d. jak prawdziwy Austriak. - pomyślałem i odezwałem się na głos - Herman, jeszcze będą z ciebie ludzie.-) Posiadasz wrodzoną nieufności do otaczającego ciebie świata rzeczywistego i nie zawierzasz ani objawionym prawdom, ani urzędowemu, optymistycznemu językowi.-) 
Popatrzyłam na Brunnera raz jeszcze i z przyjemnością nalałem mu kolejną szklankę bimbru. Wtedy do gabinetu wbiegł mój pies Saba i zaczął wyć - Tusku!, percencie, tfu Vincencie! Nie idźcie tą drogą!-)

12 komentarzy:

 1. 1 strona pliku PDF:
  "This Working Paper should not be reported as representing the views of the IMF. The views expressed in this Working Paper are those of the author(s) and do not necessarily represent
  those of the IMF or IMF policy. Working Papers describe research in progress by the author(s) and are published to elicit comments and to further debate."

  To jest Working Papers. Niestety w świeci nagłówków, przekłamań, mass mediów, krzyczenia to jak widać się nie liczy i nikt nie sięga do źródeł. Taki tego efekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież napisałem - raport roboczy.-)

   Usuń
  2. IMF pod rączkę z BIS uratuje porządek na świecie (order) i zaprowadzi new world order, working papers (C) 1974 u mnie. Znam też inne working papers z lat 1776 - 2013 i wszystkie do tego się sprowadzają. Jedno w nich jest wspólne: deficits don't matter. Co na to monetarna teoria watsonie, bo Grynszpan i Benek przed objęciem stolca co innego mówili, a co gorsza - pisali (też są kwity) - nie są to working papers, ale dysertacje. Zmierzam do tego, żebyś się za bardzo nie napocił, bo ci kuglarze naciułali całą bibliotekę wzajemnie sprzecznych teorii, a na ich brednie już rzadko który bystrzak się nabiera - dowód na czołowego propagandzistę wystawili Krugmana, cienko pierdzącego i jako finansista i jako publicysta. Są kwity na wszystko, a popierdywania o ratowaniu ojrosojuza to już nawet nie jest obciach, tylko idiotyzm, co właśnie stwierdził Nigel Farage, publicznie nazywając komisarza sojuza Barosso idiotą. Bo idiotyzm to idiotyzm, working czy nie working nie ma znaczenia.

   Usuń
  3. SIP:
   a co to ma za znaczenie? IMF dobrze wiedzial, jakie sa skutki ich "kuracji" bo byla wielokrotnie cwiczona. Przyklad: Argentyna za rzadow de la Rua (98-2001 i najwieksze w historii bankructwo panstwa).

   Usuń
 2. Zawsze dziwi mnie naiwnosc zawodowych ekonomistow. Przeciez taki efekt musial wystapic w sytuacji gdy cale dzialanie antykryzysowe polegalo na wycofywaniu wolnych funduszy (disposable income) z rak ludzi i instytucji. Aby wyjsc z kryzysu potrzebne sa dwa czynniki: ustabilizowanie wartosci nabywczej waluty oraz zwiekszenie produkcji i zatrudnienia na terenie kraju kosztem zmniejszenia importu towarow powszechnego uzytku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym kontekście warto poczytać imc Matusiaka i zobaczyć czym rózni się PKB, tj produkt narodowy od DN, dochodu narodowego.-)

   Usuń
  2. Nie czeba. Wystarczy "Podstawy Przedsiębiorczości" z gimnazjum :D

   Usuń
 3. Niezwykle mocny ale realistyczny film.Jest to wielka przemowa napisana i wykonana przez niemieckiego autora i aktywisty Larkena Rose'a. Tekst pochodzi z książki pt. "The Iron Web", noweli napisanej kilka lat temu. Film został stworzony przy współpracy z FreiwilligFrei, niemieckiej grupie aktywistów i blogerów skupiającej się na wolontariacie oraz filozofii niezależności, http://www.freiwilligfrei.info/
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=X1jizHeC6_Y

  OdpowiedzUsuń
 4. Wychodzi na to, że to nie Herman tylko Bilbo. ;-)

  G.F.

  OdpowiedzUsuń
 5. No jasne, najlepiej jak przestaną istnieć jakiekolwiek inne wydatki poza publicznymi, bo to jedynie one napędzają koniunkturę. Lud jest durny, nie potrafi racjonalnie gospodarować zarobionymi pieniędzmi (ani chybi - paląc nimi w piecach zimą zamiast kupować towary ze 100% VATem), więc dostanie kartki żywnościowo-mieszkaniowo-energetyczne w zamian za wypracowane przez siebie wszystkie dobra, a te zostaną skonfiskowane przez aparat tzw. państwowy w wyższym celu multiplikacji dobrobytu... By wszystkim żyło się lepiej ;)
  Hans, nie czujesz że to śmierdzi na kilometr?

  OdpowiedzUsuń
 6. Głównym zadaniem powołanego do życia IMF było wymuszenie spłacenia kolosalnego długu, jakie kraje zachodniej Europy zaciągnęły na prowadzenie działań wojennych w USA

  Stąd od samego poczatku zainteresowanie deficytem budżetowym i długiem publicznym krajów dłużników , które sa w ostrej kolizji do bieżącej obsługi zagranicznych zobowiązań przez państwo

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest u nich jak jest, ale przynajmniej progi podatkowe mają kurcze niższe! Eh..

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP