piątek, 9 maja 2014

Wieści ze świata, czyli blisko, coraz bliżej


Onet za Bloomberg News podał iż Chiny zdecydowały o kupnie w najbliższych latach rosyjskiej ropy od rządu prezydenta Władimira Putina za ponad 350 miliardów dolarów. Relacje obu krajów najprawdopodobniej się zacieśnią, ponieważ w wyniku inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone i Europa nałożyły sankcje na Rosję. [..] W lutym 2014 Chiny zaimportowały rekordową ilość rosyjskiej ropy – 2,72 miliony ton metrycznych. [..] Kryzys krymski najprawdopodobniej zmieni kształt polityki naftowej, ponieważ Rosja przyspiesza starania o wysyłanie większej liczby baryłek ropy do Chin, pozostawiając Europę skazaną na droższy import i zwiększając zależność Stanów Zjednoczonych od paliw z Bliskiego Wschodu. [..] Zgodnie z umowami zawartymi w marcu 2013 roku Chiny mogą zwiększyć dwukrotnie import z Rosneftu do ponad 620 tysięcy baryłek dziennie, pokonując Niemcy jako największego odbiorcę rosyjskiej ropy.[...]Rosja przyspiesza starania o wysyłanie większej liczby baryłek ropy do Chin, pozostawiając Europę skazaną na droższy import i zwiększając zależność Stanów Zjednoczonych od paliw z Bliskiego Wschodu


To, czego nie podano, to fakt, że rozliczenie odbywać się będzie w połowie w rublach, a w połowie w juanach. Przy okazji warto dodać, że na początku kwietnia Rosja podpisała umowę z Iranem o wartości 35 mld dolarów w ramach której w zamian za irańską ropę Rosja dostarczy dla Iranu maszyny, uzbrojenie i żywność. Kontrakt będzie rozliczany w rublach i zawiera klauzule umożliwiającą jego przedłużenie na kolejne lata.

19 komentarzy:

 1. Ta płatność w juanach to bardzo dobra wiadomość. Połowę rublową Chińczycy kupią normalnie na rynku, podtrzymując zdychajacy rosyjski system kredytowy, a połowę w juanach po prostu wydrukują, a Rosja będzie musiała wydać to wszystko z powrotem w Chinach, bo to przecież niewymienialna waluta. W skrócie- Chińczycy uzyskali 50% zniżki na ropę, Rosja zdechnie gospodarczo szybciej niż powinna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po zastanowieniu, z punktu widzenia Rosji płatność w rublach jest jeszcze głupsza. Drastyczny spadek międzynarodowej wiarygodnosci Rosji spowodował presję na osłabienie waluty. NIE SPEKULACYJNĄ, A CZYSTO RYNKOWĄ. Rubel musi spaść, na razie rosyjski bank centralny to spowalnia/powstrzymuje, drenując się z rezerw. Ale nie może wiecznie działać przeciw rynkowi- to niemożliwe. Teraz efektywnie po tej samej stronie znajdzie się chiński importer ropy. To także spowolni spadek rubla, ale rynku nie pokona. CAŁA kasa z rublowej części chińskiego kontraktu trafi do nowojorskich banków, i to bynajmniej nie na konta złodziei z Moskwy, tylko tych z NJ.
  Cóż, zdecydowanie napawa optymizmem, że Ruscy są głupsi niż ustawa przewiduje. Jak lubią Chińczykom oddawać ropę za darmo, ja nie mam nic przeciwko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację Maczeta, to samo pisałem wcześniej. Hans chociaż to dobry człowiek, to chyba za dużo pije ostatnio, Wydaje mi się ,że rozpił zezowatego..

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że Chiny nie zdecydowały się za porozumieniem stron płacić Rosji... ...Chińczykami. To dopiero by zrobili interes na sąsiedzie z północy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Maczeta Ockhama
  Przy sprzedaży ropy naftowej przez Rosję płatność w dolarach nie jest dobra, bo te drukują w USA, płatność w juanach też jest zła, bo te drukują w CHinach, a płatnośc w rublach to już totalna głupota, bo te drukuja w Rosji.-)
  No i na dodatek cała rublowa kasa za ropę trafi do NY. Dlaczego do NY, a nie na księżyc?

  A ja piję bimber i to podobno mi mózg wyżera.-)

  Tymczasem kontrakt Rosji z Chinami jest prosty aż do bólu - za połowę dostaw ropy z Rosji Chiny zapłacą w rublach. Aby te ruble zdobyć muszą sprzedać w Rosji towary. Z kolei za druga połowę dostaw Chiny zapłacą w juanach. Oczywiście, że te juany wydrukują, ale za te yuany Rosja będzie mogła zakupić towary w Chinach (ale również w Japonii, Filipinach, Brazylii czy w Argentynie, bo te kraje zawarły z Chinami umowy o swapach walutowych - to tak na marginesie niewymienialności juana).

  W sumie Rosja dostarczy surowce o wartości ok 350 mld dolarów, a w zamian otrzyma towary o wartości ok 350 mld dolarów. Czy coś w tym jest nienormalnego?

  Z kontraktu wynika również, że Rosja będzie musiała w swoich rezerwach walutowych umieścić juany, a Chiny będą musiały w swoich rezerwach walutowych umieścić ruble.

  Rosja będzie musiała wydać to wszystko z powrotem w Chinach
  Ten argument to mnie powalił.-) 90% komputerów jest produkowanych w Chinach. Chiny są dostawca 80% komponentów do budowy superszybkich kolei, 75% ogniw fotogalwanicznych, 70% częsci do samochodów elektrycznych itd mozna by wymieniać. Na dodatek produkują jeszcze ryż i badziewiaste trampki, które podkopią trampkowy przemysł w Rosji i doprowadzą do klęski nieurodzaju ryżu nad Wołgą.-)

  Mysląc jak @Maczeta można dojść do wniosku, że Irańczycy to dopiero sa idioci, bo sprzedadzą Rosji Rope naftową za ruble, które przecież wydrukuje centralny bank w Rosji.-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież Rosjanie to dzicz a Putin to szaleniec. Zamiast dać się okradać i pić Jelcynówkę budują silny kraj. A mogli być częścią Imperium Dobra. Normalnie zgroza......

   Usuń
  2. @Hans:
   "Aby te ruble zdobyć muszą sprzedać w Rosji towary."

   Nie musza. Rubel jest wymienna waluta i mozna ja kupic na miedzynarodowym rynku za dolary. Tych ostatnich Chinom nie brakuje, ba, szukaja, gdzie by je upchnac.

   Usuń
  3. Zasadnicza różnica polega na tym, że rubel jest wymienialną walutą, a juan nie. Transakcje swapowe nie mają tu nic do rzeczy, na międzynarodowym rynku można wymienić walutę po płynnym kursie lub nie.
   Rubla można kupić za dowolna walutę, juany wymienić tylko na towary kupowane w Chinach. Które mogą być doskonałej jakości i technologicznie zaawansowane- wiem o tym. Ale nie zmienia to faktu, że zgoda na przyjmowanie juanów jest jednocześnie zgodą na import towarów przemysłowych, czyli przynajmniej częściowe osłabienie własnego przemysłu.
   Kapitał z Rosji ucieka drzwiami i oknami, obecnie bank centralny traci rezerwy w tempie ok 30 mld dol miesięcznie. To będzie trwać, ponieważ są to też, czy przede wszystkim, pieniądze rosyjskich złodziei z Kremla i okolic. Efektywnie ruble z tej transakcji trafią na rynek walutowy, gdzie GS i reszta banksterki już przygotuje odpowiednie swapy walutowe- ponieważ dobrze wiadomo w którą stronę pójdzie rynek. W ten sposób ta kasa prędzej czy później trafi do NJ.

   Usuń
  4. Dziwne i nieprawdziwe Waśc zamieszczać wieści.

   Polski złoty jest wymienialny od 2002 roku, a rosyjski rubel jest wymienialny od połowy 2006 roku, a juan będzie najprawdopodobniej w pełni wymienialny od połowy 2015 roku. Juz teraz na mocy dwustronnych umów juan jest wymienialny na dolary, jeny, dolary australijskie i jeszcze kilka walut. Od lipca tego roku będzie również wymienialny na ruble.

   Wymienialnośc juana realizowana jest w modelu - istnieje obowiązek sprowadzania dewiz do kraju, ale nie jest obowiązkowa ich odsprzedaż. Stąd też dla tego modelu w kraju z którym podpisano porozumienie o wymienialności juana otwierany jest albo chiński bank, albo bank z udziałem chińskiego kapitału.

   Dla ciekawości warto dodac, że taki chiński bank otwarto niedawno w Warszawie, gdzie mozna kupić juany w zasadzie w dowolnej ilości.-)


   Usuń
  5. Hans, raz jeszcze powtorze: Chiny nie potrzebuja w celu nabycia rubli sprzedawac nic na rynku Rosji.
   Rubel jest do kupienia na miedzynarodowym rynku walut. Dlaczego uparcie to ignorujesz????

   Usuń
 6. A tymczasem eksperci mainstreamowi zaczynają wierzyć w teorie spiskowe, ciekawa przypadłość..

  "($)Miał bić rekordy umocnienia, a na potęgę traci na wartości. Eksperci zastanawiają się, co się stało, ale ich diagnozy coraz częściej brzmią jak spiskowe teorie. "

  http://finanse.wp.pl/kat,1033765,title,Tajemnicze-oslabienie-dolara,wid,16595313,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli jednak Rosja wraca do barteru> My tez możemy świnie za ropę i gaz bez nawet bez udziału pieniądza. Międzynarodowy podział pracy to było to co pchnęło globalną gospodarkę daleko do przodu. Teraz się cofną bo są zdani na siebie. Pieniądz daje wolność wyboru i praktycznie najbardziej racjonalną wymianę handlową. To o czym pisał Hans jak najbardziej może być realizowane ale jest jednak hamulcem na drodze rozwoju a takie rozwiązania jak wiemy dyktuje bieżąca polityka, której nie zawsze jest po drodze z gospodarką. Ta ostatnia w długim okresie wpłynie jednak na nią ( politykę) wymuszając jej zmianę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego do barteru, skoro za juany będzie mogła kupić towary również w Japonii, czy innej Australii?

   Usuń
 8. Handel miedzynarodowy istnial przed zaistnieniem walut rezerwowych i to, ze kraje zamiast uzywac USD, BP, SF beda wzajemnie sobie placic swoimi papierowymi waltami nie jest zadna przeszkoda. Ale przeszkoda taka stanie sie brak zlotego standartu gdyz kazdy system wymienny musi miec jakis standart odniesienia. Inaczej istnieje pokusa zastepowania wytwarzania towarow wytwarzaniem zadrukowanych papierow. Taka pokusa juz wystepowala w podobnej sytuacji po I Wojnie Swiatowej i mozna sprawdzic (np na znaczkach pocztowych Polski i Rep. Weimarskiej) jak wygladal taki wyscig.

  OdpowiedzUsuń
 9. kazdy system wymienny musi miec jakis standart odniesienia. Inaczej istnieje pokusa zastepowania wytwarzania towarow wytwarzaniem zadrukowanych papierow

  Jak najbardziej zgadzam się. Istnieją różne pomysły na stworzenie owego punktu odniesienia, np złoty standard, srebrny standard itd. Mi osobiście wydaje się, że najbardziej sensowny byłby standard oparty o metale szlachetne i kolorowe.

  W historii najlepiej sprawdził się system rzymski, gdzie bazą była miedź+srebro+złoto. Zasadniczo baza na której oparty jest standard pieniądza służy do bilansowania wymiany handlowej.

  OdpowiedzUsuń
 10. @futrzak
  Chiny nie potrzebuja w celu nabycia rubli sprzedawac nic na rynku Rosji. Rubel jest do kupienia na miedzynarodowym rynku walut.

  To, że rubel jest do nabycia na rynku walutowym nie zmienia faktu, że nie bierze się on tam znikąd. Źródłem rosyjskiego rubla jest Rosja. Wymienność rubla sprowadza się więc do tego, że bank centralny Rosji zgadza się wymienić drukowane przez siebie ruble na inna walutę bez specjalnych restrykcji dla rezydentów i nierezydentów po jednolitym kursie oraz zobowiązuje się na przyjmowanie płatności zagranicznych w swojej walucie.

  W dłuższym okresie to i tak sprowadza się do rzeczywistej wymiany towarowej.
  Przy okazji warto dodać, że od jakiegoś roku czasu centralny bank Rosji w zależności od oceny banku komercyjnego wymaga dla udzielanych mu pożyczek ustanowienia zastawu na złocie posiadanej przez bank. Sprawa dotyczy głównie zagranicznych banków komercyjnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem polega na tym, że podstawowym źródłem rubli na międzynarodowym rynku jest i będzie ucieczka kapitału z Rosji. A dokładniej wywożenie środków ukradzionych przy okazji eksportu surowców. Ten swap zaledwie zwolni prędkość osłabiania rubla, czyli sprawi, że licząc w walutach wartość wywożonych z Rosji środków będzie większa. Nie spowoduje żadnego kupowania towarów w Rosji, bo poza surowcami i odrobiną broni Rosja nie ma praktycznie nic do zaoferowania.

   Usuń
  2. Mało jak widze o Rosji wiesz.-)
   Dane za 2013 w dolarach (tradingeconomics.com).

   Sama wartość eksportu broni z Rosji to 13 mld - jest to więcej niż cały polski eksport. Saldo handlu zagranicznego to +19mld, Niemcy + 16.4 mld, Polski to -0.6mld. Dla porównania bilans strefy euro to +13mld (euro). Dług zagraniczny Polski to 380 mld, Rosji 720 mld, Niemiec 653 mld (euro) strefy euro 11625 mld (euro).

   Rosja posiada jedne z największych rezerw walutowych. Po wydatkach na olimpiadę, obronie rubla i wytransferowaniu w kilka dni ponad 150mld dolarów posiada nadal ponad 550 mld dolarów i saldo obrotów bieżących +27.6mld

   Dla porównania Argentyna - bilans handlowy +40mln dolarów, zadłużenie zagraniczne 137mld, saldo obrotów bieżących -1.7mld

   Zarówno posiadane przez Rosję rezerwy walutowe, bilans handlowy, jak i dodatnie saldo obrotów bieżacych nie potwierdzają tezy o "ucieczce" kapitału z Rosji. Przy tym wszystkim osłabienie rubla postrzegałbym raczej jako ochrona własnego przemysłu przez Rosję, skrzętnie wykorzystana przy okazji ukraińskiej zawieruchy. Kurs rubla osłabił się w ciagu roku o 15%, co odpowiada sytuacji w Polsce gdy dolar drożeje z 3zł na 3.45zł, albo frans szwajcarski z 2 zł na 2.30zł.-)

   Usuń
 11. Nie odswieza ci linku do Boboli.

  Piotr34

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP