wtorek, 23 lutego 2016

69 rocznica likwidacji Prus

25 lutego 1947 nastąpiła ostateczna likwidacja Prus.  W myśl dekretu nr 46 podpisanego przez The Allied Control Counsil w osobach generałów Luciusa D. Claya, Sir Briana Robinsona, Josepha Pierre Koeniga oraz  marszałka  Wasilija Sokołowskiego 25 lutego 1947 r. w Berlinie w paragrafie I postanowiono, iż Państwo Pruskie podobnie jak jego rząd centralny oraz wszystkie instytucje zostają  zlikwidowane. W paragrafie II stwierdza się, iż terytoria, które były częścią Państwa Pruskiego otrzymują status krajów lub zostaną włączone do krajów.  Prusy które uchodziły, według słów Winstona Churchilla, za korzeń wszelkiego zła musiały zniknąć.  W preambule zaznaczono, iż powodem decyzji o likwidacji  jest fakt, iż Prusy od samego początku swego istnienia były siedliskiem militaryzmu. Z przeklętego przez Boga i ludzi państwa Prusaków dzisiaj już nic nie pozostało. Miasto koronacyjne Kaliningrad (Królewiec) należy do Rosji, zaś południowo-wschodnia i zachodnia część Prus prawie w całości przynależy Polsce. Ostatni król pruski z rodu Hohenzollernów, Wilhelm II musiał abdykować pod koniec I wojny światowej i zmarł na wygnaniu w Holandii. Prusy, uosobienie militaryzmu i zaślepienia, które poprowadziły Niemcy do I i II wojny światowej zniknęły z mapy świata co przypieczętowano oficjalnym aktem w 1947 roku. Od tej pory, pomimo płaczu potomków Prusaków, nikt w Niemczech nie może zgłaszać pretensji do byłych ziem pruskich.

Może nadeszła pora aby w 70 rocznice likwidacji Prus zlikwidować i zjednoczone Niemcy, owego pruskiego bękarta i powrócić do niepodległości niemieckich krajów związkowych. Mówię to wam ja, Hans Klos, germanofil.-)


13 komentarzy:

 1. Osobiscie uwazam rozbior Krolestwa Prus za niefortunny skutek stalinowskiej tendencji do tworzenia Nowego Wspanialego Swiata. Jest to postepowanie podobne do tego, jakim potraktowano Polske w czasie rozbiorow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królestwo Prus powstało, ze się tak wyrażę, "nielegalnie", bo w myśl układów i przyrzeczeń winno być wieczystym lennem Polski. Jak wiadomo, wieczyste rzeczy trwają najkrócej.-) Książę pruski sam koronował się na króla i zaproponował w ramach "wdzięczności" rozbiór Polski. W 1947 roku okazało się, że nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.-) Sorry, ale taka sprawiedliwość dziejowa, bo taki mamy klimat.

   Usuń
  2. Hans, 10/10 + znaczek jakości za komentarz. Prusy to było wcześniej państwo Krzyżaków, nadane im przez Króla Polski, potem po przegranych wojnach był hołd pruski itp. Lenno po prostu wraca do pierwotnego pana feudalnego, no ;) Z tym rozwaleniem zjednoczonych Niemiec to jest niezły myk na naszą (geo)politykę zagraniczną, jak już się Rosja przewróci i rozpadnie ("Rosjanie Nie, Rosjanki TAK!") + zwrot na Wschód (Białoruś) + jedwabny szlak i Chinole w ogóle.

   Usuń
 2. Niemcy nie moą być zwiklidowane bo jeszcze legalnie nie powstały.
  Nie ma bowiem dokumentów historzcznych które potwierdzają że legalni właściciele gróntów, z których to terenie ta republika miałaby itnieć, jakiekolwiek umowz na ten temat zawierali.

  Skoro nie ma umowy, to nie ma spółki.

  Dobrze że nie wiedzą o tym inwestorzy kupujący te wszystkie "german bunds".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Formalnie rzecz biorąc nadal istnieje III Rzesza i formalnie ma jedynie zawieszenie broni z 46 państwami, bo formalnie III Rzesza nie skapitulowała i nie podpisała traktatu pokojowego. Państwa okupacyjne rozwiązały natomiast jeden z głównych składników III Rzeszy, tj Prusy. Pozostałe ziemie III Rzeszy formalnie nadal są pod okupacją, a RFN formalnie państwem nie jest, a jedynie tworem samorządowym istniejącym na postawie narzuconej przez państwa okupacyjne ustawy zasadniczej (gruntgezetz) z której na dodatek ok 2010 roku usunięto przepisy o obywatelstwie. Domniemywać można, że mieszkańcy Niemiec są obywatelami ich krajów związkowych, które nadal istnieją (oprócz Prus) na bazie konstytucji z 1919 roku, która formalnie rzecz biorąc w 1934 roku została zlikwidowana. Idąc dalej, formalnie rzecz biorąc nadal istnieje RP formalnie na wschodzie w granicach sprzed wojny i formalnie nadal jesteśmy w stanie wojny z III Rzeszą.-) Jednocześnie obowiązuje nas z RFN układ z 21 czerwca 1990, ponieważ ratyfikował go Bundesrat, który jest przedstawicielstwem niemieckich krajów związkowych. W Bundesracie z przyczyn oczywistych nie było przedstawicieli Prus.-)

   Obligacje niemieckie są sprzedawane zarówno jako federalne jak i związkowe. Będąc złośliwym, można by rzec, że obecnie mamy Zadłużoną Republikę Niemiec.-)

   Z ciekawostek wartych wzmianki, w czymś co nazywamy RFN mamy trzy wolne miasta, tj Hamburg, Brema i Berlin, a wiele z obowiązujących nadal w RFN ustaw są ustawami faszystowskimi uchwalonymi jeszcze przez NSDAP.-)

   Usuń
  2. Z bundami - jak sama nazwa wskazuje - nie jest tak trudno, bo sprawa jest oczywista. Wszystkie obligacje państwowe odnoszą się do bundów, czyli skarbu centralnego. Samorządy wypuszczają swoje obligacje, czyli papiery dłużne, które mają WYŻSZĄ wiarygodność od obligacji centralnych, ale niższy status. Właśnie z tego powodu. Skarb centralny {Bundesbank} jest ważniejszy, choć opiera się z samej natury na finansach państw związkowych {w formie kontrybucji, przepraszam - podatków}. BuBa stoi na krajach związkowych, dlatego jest "ważniejsze". Takie uroki federalizmu. Widać to doskonale na przykładzie największego landu Bawarii. Premier dwukrotnie postawił Makreli ULTIMATUM. I dwukrotnie osikała go z Berlina.

   Usuń
 3. To wszystko bardzo ladnie ale problem w tym, ze sa to prawnicze argumenty. O realiach decyduje sila wojskowa i gospodarcza. Z tego wlasnie powodu to Polska jest lennikiem IV Rzeszy nawet jesli formalnie taka nie istnieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siła militarna i gospodarcza nie jest efektem istnienia "państwa" ale raczej jego braku.
   Aktualnie najsilniejszym państwem jest Korea półnosca, więc z gospodarką im jakoś nie idzie.
   Precyzja jęyzka jest istotna. Jest ważne, czy nazywamy państwo tym czym jest (wiodącą mafią) czy jakimś eufeministycznym NLP terminem.
   Co do Hamburga i Bawarii: jeśli są wolne, to od czego? A jeśli inni nie są wolni, to czyimi są niewolnikami?

   Usuń
 4. A dla uzupelnienia odsylam wszystkich zainteresowanych tym kto kogo kolonizuje do artykulu Henryka Pajaka:
  http://www.bibula.com/?p=86047&utm_source=rss&utm_medium=rss

  OdpowiedzUsuń
 5. podpisuję się wszystkimi kończynami: zlikwidować IV Rzeszę pruską Makreli!

  Zresztą ona już to robi, wespół wzespół z sułtanem nafotwym Erdoganem... pospiesznie przerabiając Niemcy na współczesny islamistan.. paczpan, niedawno o tym właśnie pisałem...islamistan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam nie jestem pewien, czy Makrela likwiduje IV Rzesze. Moze tylko chce troche pogrillowac autochtonow, zeby im latwiej bylo przelknac "civilization clash", przy okazji ktorego moga jednak przeciez poniesc jakies wieksze straty? W koncu dopuszczenie do kilkusetmilionowej EU 1-2 milionow imigrantow ma efekt glownie medialny, a nie wplywa diametralnie na zmiane ukladu sil.

   Coraz czesciej tez sie zastanawiam, czy ta cala afera w Syrii, to nie ma na celu napuszczenia na siebie lokalnych mocarstw, ktore przykladnie sie powyzynaja pod czujnym okiem obu supermocarstw latajacych tam sobie bezkarnie samolocikami.

   Usuń
  2. nie musisz specjalnie się "zastanwiać"m bo to dawno zostało zaplanowane przez Brookings Institution, a ja to opisałem...
   W ogóle warto poczytać, zamiast odkrywać koło.
   Jeśli masz JAKIEKOLWIEK wątpliwości, że Syria to ustawka, to w ogóle nie uważasz.
   Syria sama w sobie to jest zadupie na końcu świata i niewiele znaczy - bez sojuszników. Ale jest na liście do wykonania, przedostatnia...

   Usuń
 6. Czytac warto, ale bez samodzielnego ulozenia sobie faktow mozna czasem zbyt latwo i szybko uwierzyc roznym zonglerom informacji.

  Watpliwosci co do ustawki nie mam, tylko jeszcze nie jestem pewien detali.
  Nie klei mi sie np. lansowany przez Ciebie powyzej islamistan tudziez demontaz IV Rzeszy z syryjska ustawka. Ustawka tak, islamistan nie.

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP