poniedziałek, 12 września 2016

Teczki Stirlitza

Stirlitz codziennie po powrocie do domu miał zwyczaj, iż upewniwszy się, że jest sam, otwierać drzwiczki ukrytego za obrazem sejfu, z którego wyciągał harmonie i butelkę wódki. Nalewał szklankę, wypijał i piec minut grał na harmonii. Potem odkładał wszystko na miejsce i zamykał sejf.
Tego wieczora jednak sejf był pusty.
Po chwili wahania Stirlitz wykręcił numer Müllera.
- To wy Stirlitz? - raczej dla formalności spytał Müller. - Pewnie
telefonujecie w sprawie harmonii i wódki?
- Tak.
- Nic z tego! Nie tylko wy tęsknicie za ojczyzną! - po czym odłożono słuchawkę.

Zdenerwowany Stirlitz otworzył kredens i wyciągnął z dolnej szafki bańkę z bimbrem.
- Żelazny zapas - pomyślał. Spodobało mu się i pomyślał raz jeszcze, po czym z trudem podniósł bańkę do góry i przeczytał na wieku tajny szyfr do szafy pancernej w podziemnym bunkrze. Szyfr był trudny do zapamiętania bo składał się z aż 10 cyfr. Stirliz powoli przeliterował:
- ... zero, jeden, dwa, trzy, cztery ...  dziewięć! - po czym przeczytał szyfr jeszcze kilka razy i na koniec dla pewności jeszcze raz. Zapamiętał, po czym uśmiechnął się zadowolony sam z siebie. Był geniuszem i zapamiętanie 10 cyfr nie sprawiło mu żadnego problemu. Ten idiota Müller miał wszystkie szyfry tylko pięciocyfrowe. Stirlitz zapamiętał z jednego ze szkoleń w NKWD, że normalni ludzie zapamiętują na raz do siedmiu cyfr, upośledzeni, jak Müller do pięciu, a geniusze powyżej dziewięciu.
Stirlitz uśmiechnął się raz jeszcze, po czym nalał sobie szklankę bimbru i ostawił bańkę na miejsce,  a myślami wrócił do tajemniczej szafy w bunkrze pełnej równie tajemniczych teczek. Za jedną z takich teczek Stirlitz miał dom, za inną kształcił swoje dzieci w Londynie. Inna z teczek dała mu miejsce w radzie nadzorczej, a za jeszcze jedną "odzyskał po przodkach" pewną kamienicę w Warszawie. Znajdzie się pewnie i teczka na Müllera.
- Pora skończyć z tym złodziejstwem - powiedział na głos Stirlitz i zaśmiał się. Nikt mi bezkarnie nie będzie kradł harmonii z dedykacją samego Józefa Wissarionowicza. - ..a i na tych twoich uchodźców też się sposób znajdzie - dokończył Stirlitz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP