piątek, 1 grudnia 2017

Ciekawostki z wikipedii


Antygermanizm z Wikipedii:
Katarzyna II Wielka ur. 2 maja 1729 w Szczecinie. A jej mąż to: Piotr III Fiodorowicz, Пётр III Федорович ur. 21 lutego 1728 w Kilonii. To ja się pytam szanowne grono historyków: od kiedy to Rosjanie rodzą się w Szczecinie, albo w Kilonii? Rozbiorów dokonały 3 państwa niemieckie!

Antysemityzm z Wikipedii:
Lew Dawidowicz Trocki, właśc. Лейба Давидович Бронштейн, Lejba Dawidowicz Bronsztejn (ur. 7 listopada [26 października st.st.] 1879 w Janówce w guberni chersońskiej, zm. 21 sierpnia 1940 w Meksyku) – rewolucjonista rosyjski, jeden z twórców i przywódców RFSRR i ZSRR. Grigorij Jewsiejewicz Zinowjew[1], ros. Григорий Евсеевич Зиновьев, właśc. Owsiej-Gerszen Aronowicz Radomyslski, ros. Овсей-Гершен Аронович Радомысльский, także Hirsz Apfelbaum, ros. Хирш Апфельбаум (ur. 23 września 1883 w Jelizawietgradzie, zm. 25 sierpnia 1936 w Moskwie) – czołowy działacz ruchu bolszewickiego pochodzenia żydowskiego. Lew Borysowicz Kamieniew, ros. Лев Борисович Каменев, właściwie Lew Rozenfeld, ros. Розенфельд (ur. 18 lipca 1883 roku w Moskwie, zm. 25 sierpnia 1936 tamże) – czołowy działacz ruchu bolszewickiego, pierwszy Przewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego RFSRR. To ja się pytam szanowne grono historyków, czy Rosjanie nazywają się: Bronsztejn, Apfelbaum, Rozenfeld?!?!

Reszta na:
http://wspanialarzeczpospolita.pl/2014/07/22/pierwsze-przykazanie-lingwistyki-zawsze-ignoruj-rdzen-slowianski/

3 komentarze:

 1. Ale czemu nie pociągnąć tego dalej...
  Czy Polacy nazywają się d'Anjou, Jogaila, Báthory, Sachsen (Andegawen/Jagiełło/Batory/Sas)? Rozebrano zatem nie Polskę, ale jakąś Litewsko-Węgiersko-Francusko-Niemiecką hybrydę.

  OdpowiedzUsuń
 2. haha, co za bzdety.
  Rosjanie niekoniecznie musza byc prawoslawni. Znam Rosjan katolikow oraz Rosjan żydów. Słuchałem w USA stacji radiowych po rosyjsku dla żydów, osobliwie smieszne byly telefoniczne waprosy od sluchaczy do rabina w studio.
  Ba, w Rosji jest mnostwo mniejszosci narodowych i języków. Można być Rosjaninem i wcale nie mówić po rosyjsku.
  Ciemnota w Polsce jest okrutna.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Przemo:"Można być Rosjaninem i wcale nie mówić po rosyjsku."
  Hmm, pewnie chodziło Ci o to, że można być OBYWATELEM rosyjskim i nie mówić po rosyjsku. Tak samo jak można być obywatelem polskim i nie mówić (i rozumieć) po polsku. Jeśli mówimy o NARODOWOŚCI (polskiej czy rosyjskiej) to taki "ktoś" musi mówić w języku ojczystym.
  Nie odróżniasz narodowości od obywatelstwa. Typowe dla współczesnych dyskutantów. Podobnie jak większość nie odróżnia pojęć "państwo" (organizacja) i "kraj" (państwo+obywatele na danym terenie). Dla nich to "wsio ryba":)

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP