poniedziałek, 16 grudnia 2019

Jednym słowem o literaturze, albo za co teraz dają Nobla

Dlaczego Pani Olga Tokarczuk na ceremonii wręczania Nagrody Nobla nie powiedziała Szwedom i Królowi Szwedzkiemu, że palili, gwałcili, mordowali, rabowali i kolonizowali kraje europejskie w XVII i XVIII wieku, że zabierali niewolników (jeńców) w wojnie 30-to letniej, w szwedzkim Potopie, że produkowali piece krematoryjne do niemieckich obozów koncentracyjnych w Europie, że przechowywali złoto żydów polskich i nie tylko polskich zrabowane przez Niemców, że dobrowolnie dostarczali Hitlerowi żelazo na ich czołgi i armaty, że przepuszczali uzbrojoną armię niemiecką przez swoje terytorium do Finlandii, że ich materialny dobrobyt pochodzi z tego handlu z Niemcami i z krwi narodów europy i świata. Dlaczego tego nie opisze np. w "Księgach Gunnarowych" i im tego w twarz nie powie? Dlaczego im nie powie, że Szwedzi muszą napisać swoją historię na nowo i muszą się z nią zmierzyć bo żyli legendami i mitami? Czy dostała by wtedy literacką Nagrodę Nobla? Wątpię! Dlaczego nie upomni się o zwrot księgozbioru Kopernika zrabowanego przez Szwedów z Fromborka i zwrot Srebrnej Biblii zrabowanej z Pragi? Powiedzcie mi dlaczego tego nie mówi a szkaluje własny kraj Polskę?

Stanisław Mariusz Karpiński
 


10 komentarzy:

 1. Z zasady nie czytam ksiazek pisanych przez kobiety wiec nie znam tez dziel pani Tokarczuk. Nazwisko jest istotnie bialoruskie a nie ukrainskie. Moim zdaniem wyglaszanie postulatow takie jak proponowane przez p. Karpinskiego byloby niekulturalne.

  OdpowiedzUsuń
 2. A od kiedy Pani Tokarczuk jest Polką?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polakiem/Polką jest ten, co się za takiego uważa. To taka jagiellońska definicja. Najlepiej zapytać Panią Tokarczuk, za kogo się tam ona uważa. Odpowiedź może być dość ciekawa.

   Usuń
  2. "Do polskiego narodu należą spolszczeni Niemcy, Tatarzy, Ormianie, Cyganie, Żydzi, jeżeli żyją dla wspólnego ideału Polski.
   Murzyn lub czerwonoskóry może zostać prawdziwym Polakiem, jeśli przyjmie dziedzictwo duchowe polskiego narodu zawarte w jego literaturze, sztuce, polityce, obyczajach, jeśli ma niezłomną wolę przyczyniania się do rozwoju bytu narodowego Polaków"

   - Wincenty Lutosławski
   Ja taką preferuję

   Usuń
 3. bo to kraj z dykty i paździeża a nie zr spiżu

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam czytam to co piszą kobiety. P. Tokarczuk jakością pisarstwa się nie wyróżnia, ale wyróżnia się tym, co wokół się niej dzieje. Lem, dla przykładu nie dostał "wsparcia" prawie miliona złotych na tłumaczenia swoich książek, a warsztat i to co pisał, to lata świetlne w stosunku to dość mizernego pisarstwa P. Tokarczuk.
  Po przeczytaniu "Ksiąg Jakubowych" skłaniam się ku tezie, że pisarka dostała nagrodę za coś, a nie za pisarstwo.-) Może właśnie za owe wypowiedzi był ten Nobel.

  OdpowiedzUsuń
 5. Packers and Movers Ahmedabad - We Provide ***Best Service Providers, Safe, Reliable, Affordable, Trusted ###Movers and Packers in Ahmedabad List, Household Shifting, Office Relocation: Choose Top Verified Packers and Movers Ahmedabad Compare ???Shifting Service Chrages, Price Quotation, Rate List Charts and Save Money and Time @ Packers and Movers Ahmedabad

  OdpowiedzUsuń
 6. Superb post, we enjoyed each and everything as per written in your post. Thank you for this informative article because it’s really helpful, I really like site.
  Please visit our website: @ Packers and Movers Kolkata

  OdpowiedzUsuń
 7. no niestety, czasy się zmieniają i pewne kryteria nagradzania z czasem również... co tu można gadać - trzeba przywyknąć

  https://www.kryptoporadnik.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. Get Packers and Movers Jaipur List of Top Reliable, 100% Affordable, Verified and Secured Service Provider. Get Free ###Packers and Movers Jaipur Price Quotation instantly and Save Cost and Time. Packers and Movers Jaipur ??? Reviews and Compare Charges for household Shifting, Home/Office Relocation, ***Car Transportation, Pet Relocation, Bike SHifting @ Packers And Movers Jaipur

  OdpowiedzUsuń

free counters Silver charts on InfoMine.com Silver charts on InfoMine.com Ogólnopolska Akcja Bojkotu Mediów III RP